• Головна
  • Допомога від держави, місцевої влади та міжнародних фондів. На що можуть розраховувати переселенці
СТАТТІ
15:21, 18 листопада 2024 р.

Допомога від держави, місцевої влади та міжнародних фондів. На що можуть розраховувати переселенці

СТАТТІ
Допомога від держави, місцевої влади та міжнародних фондів. На що можуть розраховувати переселенці

Вимушені переселенці в Україні, які змушені залишити свої домівки через бойові дії, мають можливість отримати різноманітну підтримку від держави, місцевих органів влади, а також міжнародних і благодійних фондів. 

Перш за все варто розуміти, хто такі вимушені переселенці, або ВПО.

Внутрішньо переміщена особа (ВПО) - це людина, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання через збройний конфлікт, окупацію, війну.

Існує перелік громад, з яких переселенці мають право на отримання статусу ВПО та гарантовану державну грошову допомогу. Туди входять: Донецька, Дніпропетровська, Харківська, Сумська, Херсонська, Запорізька, Чернігівська, Миколаївська та Луганська області.

Перелік цих громад ви можете побачити ТУТ.

Допомога від держави

Перш за все можна говорити про грошові виплати від держави. 

Існують Щомісячні виплати для переселенців, які встановлюються залежно від статусу та умов проживання. Для дорослих передбачена щомісячна допомога, яка становить 2000 гривень, для дітей та осіб з інвалідністю - 3000 гривень. Такі виплати призначаються для покриття базових потреб, і вони тривають протягом визначеного періоду з моменту реєстрації як ВПО (внутрішньо переміщена особа).

Ці виплати ВПО можуть отримати лише протягом визначеного часу, але є категорії, які підпадають під подальшу виплату:

  • люди пенсійного віку, які отримують пенсію, розмір якої не перевищує 4 розмірів прожиткового мінімуму (9 444 гривень);

  • люди з інвалідністю I чи II групи;

  • діти з інвалідністю віком до 18 років;

  • діти з важкими захворюваннями;

  • діти-сироти та діти, позбавленим батьківського піклування, та особи з їх числа віком до 23 років, зокрема ті, хто перебуває у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях;

  • батьки-вихователі, прийомні батьки та опікуни (піклувальники).

Ці виплати точно триватимуть до лютого 2025 року. Подальше продовження буде вирішуватись.

Скрін з Міністерства соціальної політики України

Скрін з Міністерства соціальної політики України

Ситуація з ВПО на Донеччині (у Слов’янську)

Перш за все варто сказати, що Донецька область не може бути визначена як місце проживання вимушених переселенців, оскільки в ній оголошена обовʼязкова евакуація. Проте, станом на 1 листопада 2024 року у громаді проживало 6563 особи зі статусом ВПО.

Внутрішньо переміщені особи мають право на безкоштовну евакуацію, так само, як і мешканці Слов’янської громади. Наприклад, зараз триває безкоштовна евакуація з розселенням у Львівську область. Також родини з дітьми можуть бути евакуйовані у Закарпатську область.

У Словʼянську є можливість для внутрішньо переміщених осіб отримати медичну та психологічну допомогу, особи з інвалідністю, що мають статус ВПО, забезпечуються медикаментами.

Словʼянська міська територіальна громада забезпечує житлом для тимчасовго проживання внутрішньо переміщених осіб. Але спроможність громади у цьому питанні дуже обмежена. Тому житло надається у порядку черги за бальною системою.

Люди, які прийняли рішення лишитись на якийсь період часу в Словʼянській громаді та потребують житла, мають можливість стати на житловий облік. Звернутися за більш детальною інформацією або отримати консультацію можна у профільному відділі міської військової адміністрації з обліку та розподілу житлової площі або, зателефонувавши на гарячу лінію Словʼянської МВА:

  • 0995397867, 

  • 0995398048,

  • 0958418082, 

  • 0991809016, 

  • 0995398047, 

  • 0662849285, 

  • 0994350275.

У Словʼянській міській територіальній громаді працює 21 пункт видачі гуманітарної допомоги. Звертатися необхідно за місцем реєстрації. Через питання безпеки безпосередні адреси ми не вказуємо.

Інформацію щодо пунктів видачі гуманітарної допомоги можна отримати відразу на прийомі у спеціаліста Управління. Гуманітарна допомога складається з продуктів харчування, засобів гігієни, товарів першої необхідності.

Також діти-переселенці можуть отримати медичну та психологічну допомогу. Спеціально для цього запроваджено проєкт «Клініка, дружня до молоді».

Спеціалісти установ, що надають соціальні послуги, оперативно реагують на сигнали з приводу обслуговування осіб, які потрапили в складні життєві обставини - у таких випадках послуги надаються екстрено-кризово, а саме: натуральна допомога, консультування, представництво інтересів, догляд вдома.

Натуральна допомога надається у вигляді речей, бувших у вжитку, гігієнічних наборів, ковдр. 

У місті також працює пункт роздачі одягу та взуття.

На зимовий період у Словʼянську відновили роботу 4 комунальні соціальні їдальні, де можуть безкоштовно харчуватися у тому числі й внутрішньо переміщені особи.

Ситуація з ВПО на заході України (Чернівці)

Станом на жовтень 2024 року у Чернівецькій області зареєстровано 75 477 внутрішньо-переміщених осіб. В області доволі тісно налагоджена співпраця з міжнародними та національними організаціями і благодійними фондами. 

Зокрема: 

  • відокремлений підрозділ іноземної неурядової організації “Представництво Сейв зе Чілдрен Інтернешнл в Україні”,

  • представництво Міжнародної організації з міграції в Україні, 

  • міжнародна організація “СОС Дитячі містечка”, 

  • благодійна організація “Благодійний фонд Стабілізейшн Суппорт Сервісез”, 

  • Чернівецька філія Міжнародного фонду охорони здоров’я та навколишнього середовища “Регіон Карпат” NEEKA, 

  • представництво HelpAge International в Україні, 

  • благодійна організація “Благодійний фонд “Право на захист”, 

  • Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, 

  • Україно-швейцарський проект “Психічне здоров’я для України”, 

  • благодійна організація “Благодійний Фонд “Рокада”, 

  • міжнародна гуманітарна організація “ACTED”,

  • благодійний фонд “Об’єднані перемагати”, 

  • благодійна організація “Благодійний фонд “Ремар Україна" тощо. 

Зазначені організації та благодійні фонди в основному надають допомогу дітям, сім’ям, які перебувають в складних життєвих обставинах, особам похилого віку. Головний акцент робиться на надання соціальних послуг, покращення умов проживання ВПО в місцях тимчасового проживання, а також приватних помешканнях, надання внутрішньо переміщеним особам грошової допомоги, продуктів харчування, засобів гігієни, гарячої їжі.

Організації надають гуманітарну допомогу в місцях тимчасового проживання ВПО. Водночас, у разі необхідності, внутрішньо переміщені особи можуть звернутися за гуманітарною допомогою до територіальних громад за місцем проживання або надіслати звернення до Департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації (обласної військової адміністрації). Це звернення перенаправлять на розгляд міжнародним партнерам. 

"Додатково повідомляємо, що всі внутрішньо переміщені особи, які проживають на території Чернівецької області отримують гарантовані державою виплати та допомоги. Також в області працює гаряча лінія допомоги внутрішньо переміщеним особам, яка надає консультативну допомогу з різних питань, в тому числі забезпечення житлом", - повідомляють в департаменті.

На Буковині цілодобово працює кол-центр. За номером: 0800335047 можна знайти безкоштовне житло та отримати необхідну консультацію з різних побутових питань.

Реєстрація та видача довідок про статус ВПО відбувається у Центрі надання адміністративних послуг за адресою: м Чернівці , вул. Героїв Майдану, 7 та у ЦНАПах громад області.

Міжнародні організації, які надають допомогу ВПО

Грошова підтримка - один із ключових запитів, які зазвичай мають переселенці. Окрім допомоги від держави на проживання внутрішньо переміщеним особам, українці також можуть подати заявку на додаткові кошти від міжнародних організацій.

Якщо говорити про Слов’янськ, то місто співпрацює з такими міжнародними благодійниками: 

  • неурядова організація «Представництво «Сейв зе Чілдрен Інтернешил в Україні»,

  • Благодійний фонд «Янголи спасіння», 

  • Пошукова Платформу 911,

  • Каритас, 

  • Данська рада з питань біженців, 

  • Аваліст, 

  • БФ «Стабілізейшин Суппорт Сервісез», 

  • «Вільні громади»,

  • «Швейцарська рада у справах біженців» та інші.

Треба розуміти, що всі міжнародні організації мають єдину базу людей, які до них вже зверталися, тому отримати матеріальну допомогу в кожній із них неможливо.

Активну допомогу людям надає Міжнародний Комітет Червоного Хреста і Товариство Червоного Хреста України

Серед варіантів підтримки - програма "Прихисток", яка розроблена разом з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України для того, аби допомогти домівкам, які прихистили у себе ВПО.

Програма передбачає компенсацію витрат приватним домогосподарствам, які прихистили внутрішньо переміщених осіб з територій, де ведуться бойові дії або тимчасово окупованих населених пунктів.

У різних областях орагнізація надає різну підтримку: починаючи від речей та гігієнічних наборів і до того, що бере участь у будівництві модульних будинків для ВПО.

Дізнатися деталі щодо допомоги можна за телефоном: 0 800 332 656

Агентство ООН у справах біженців UNHCR на постійній основі надає грошову допомогу українцям, які постраждали від війни. У тому числі ВПО. 

Отримати допомогу можуть внутрішньо переміщені особи, протягом 6 місяців з моменту переміщення, які відповідають наступним критеріям:

  • родина, яка має лише одного з батьків (або батько, або мати) з одним або більше дітьми віком до 18 років або з особами похилого віку (55 років і старше); або/та

  • родина, яку очолює одна самотня / кілька самотніх осіб похилого віку (55 років і старше) або особа похилого віку з однією дитиною чи кількома дітьми віком до 18 років; або/та

  • родина з однією або кількома особами з особливими потребами (інвалідність, хронічні захворювання, т.п.); та

  • не отримували грошову допомогу від УВКБ ООН чи інших організацій.

Особи, які відповідають критеріям вразливості, повинні також відповідати соціально-економічним критеріям та мати місячний дохід менше 5,400 грн. на одного члена родини.

У кожній області реєстрація відбувається за різними адресами. Тому найкраще усі деталі дізнаватись одразу за телефонами. 

Контакти для запитів щодо грошової допомоги

Гаряча лінія УВКБ ООН 0800307711

Електронна пошта: [email protected]

Для інформації щодо локацій: https://t.me/IDPhelp

Допомагає українцям й Естонська рада у справах біженців. 

У них існує декілька направлень допомоги. Це можна побачити у них на сайті.

Скрін зі сторінки Естонської ради у справах біженців

Скрін зі сторінки Естонської ради у справах біженців

Наразі програма доступна домогосподарствам пріоритетних районів Запорізької, Донецької, Луганської, Харківської та Херсонської областей із низьким рівнем доходу, що належать до вразливих категорій та на момент звернення перебувають у зазначених регіонах, - йдеться у них на сайті.

Пріоритетні вразливі групи:

  • Домогосподарства з дітьми, очолювані одинокою матір'ю / одиноким батьком

  • Домогосподарства, в яких жінка виступає єдиним годувальником

  • Домогосподарства з вагітними жінками

  • Домогосподарства з 3 і більше дітьми до 18 років

  • Домогосподарства з дітьми до 2 років 

  • Домогосподарства з особами з інвалідністю 1 або 2 групи

  • Домогосподарства з особами, які мають тяжкі захворювання та потребують дороговартісного лікування

  • Домогосподарства, які складаються з людей похилого віку (60+)

  • Домогосподарства, в яких повністю або частково зруйноване житло

  • Домогосподарства, члени яких отримали поранення або загинули внаслідок активних бойових дій

Карітас України також підтримує внутрішньо переміщених українців.

Їхня допомога також різниться в залежності від регіону. Подивитися, що саме вони зараз надають, можна у них на мапі.

Наприклад, для мешканців Донеччини організація надає фінансову допомогу окремим районам та надає гуманітарну допомогу людям з критеріями вразливості: ВПО, багатодітні, самотні батьки, люди з інвалідністю. Люди можуть отримати консультації юристів, психологів для дорослих та дітей.

Контакти: +38 066 993 28 00, + 38 096 850 85 50

https://www.facebook.com/caritaskramatorsk

Насправді в Україні працює багато організацій, які надавали допомогу починаючи з 2022 року (а деякі робили це і раніше). І хоча зараз, у 2024 році, цієї підтримки стало менше, частково її продовжують надавати тим, хто або тільки евакуювався зі свого місця, або тим, хто входить до вразливих категорій.

Найбільше інформації про підтримку та гуманітарну допомогу можна дізнаватися у ЦНАПах чи УСЗН тих населених пунктів, куди ви евакуювалися. Ба більше, коли ви оформлюєте довідку ВПО, вам, скоріш за все, самі працівники підкажуть, куди можна звертатись.

На жаль, ресурси допомоги вичерпуються, але підтримку всеодно можна знайти.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #Чернівці #новини Чернівців #новости Славянска #ВПО #допомога ВПО #гуманітарна допомога #грошова допомога #допомога переселенцям
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Життя під час війни продовжується. Ми зібрали історії звичайних людей, які зіткнулись з війною віч-на-віч. Читайте. Кожна з них своя, особлива, індивідуальна.

Коментарі

Оголошення
live comments feed...