18:07, 15 липня 2022 р.
"Люди під снарядами вивозили тварин", - як екопарк Фельдмана зустрів війну у Харкові
Харків був одним з перших міст, який зазнав страшних бомбувань буквально у перші ж дні повномасштабної війни.
24 лютого, у перший же день великої війни, російські снаряди поцілили не лише в людей України. У цей день вперше був обстріляний екопарк Фельдмана, що знаходився на околицях міста. Першим же снарядом вбило стадо оленів, що жили на території. Для усіх це стало великим потрясінням і стресом. Тоді керівництво почало швидко продумувати план евакуації тварин.
Журналісти сайту міста Слов’янська 6262 поспілкувалися з одним із наукових співробітників екопарку Фельдмана Андрієм Гапченко.
Про те, як тварини переживали обстріли, скільки вижило, як їх евакуювали та що відбувається з екопарком зараз, читайте далі в матеріалі.
***
Екопарк Фельдмана не готувався до великої війни, - каже Андрій Гапченко. Ніхто не вірив, що таке дійсно може відбутися у 21 сторіччі. Ніхто не вірив, що люди ладні вирішувати свої питання за допомогою зброї, а не слова.
У перший же день повномасштабного вторгнення снаряди прилетіли в екопарк. Тоді загинули як мінімум шість оленів. Усі тварини, звичайно, перелякалися. Цим ряд трагічних подій для парку не закінчився. Одразу працівники почали шукати можливість евакуювати тварин. Зробити безпечно це вже було неможливо. Обстріли лише посилювалися.
Для того, щоб хоча б якось врятувати частину тварин, працівникам екопарку довелося відкрити вольєри. Випустили тварин, які і так живуть на території України, Харківщини зокрема. На волі їх шанси вижити були удвічі вищими. Хоча поле перед екопарком тоді вже було заміноване.
У новинах ледь не кожен раз з’являлася інформація про обстріли парку і жертви, які там були.
17 березня у Фельдман Екопарку внаслідок обстрілів російських окупантів було зруйновано зимові вольєри людиноподібних мавп, загинули два орангутанги і шимпанзе. Про це повідомили на офіційній сторінці Facebook Фельдман Екопарку.
4 квітня парк знову обстрілювали. Інфраструктура та вольєри зруйновані. Тоді найбільшою проблемою були великі хижаки.
7 березня зникли декілька працівників екопарку. Почалися пошуки, до яких залучили правоохоронців. 19 квітня в екопарку повідомили, що вдалося знайти тіла зниклих. Співробітників розстріляли окупанти, а тіла забарикадували у підсобному приміщенні.
На початку травня російські війська обстріляли регіональний ландшафтний парк із зоопарком "Фельдман-Екопарк" біля Харкова під час евакуації там африканських буйволів. Унаслідок ворожого обстрілу загинула одна людина, ще двоє були тяжко поранені.
За словами засновника зоопарку Олександра Фельдмана, під обстріл тоді потрапила команда співробітників парку та волонтери, весь транспорт, на якому вони приїхали, було знищено. Загиблому було лише 15 років, він допомагав батькам у годівлі й евакуації тварин. Фельдман додав, що це вже шоста жертва під час повномасштабного російського вторгнення. За життя двох поранених продовжували боротися лікарі.
Також повідомлялося, що на території екопарку виявили двох російських солдатів, як вони потрапили туди — невідомо.
***
Усього в екопарку Фельдмана жили більше 300 видів та порід тварин, а це близько 5000 особин.
На жаль, частина з них загинули через бойові дії. Але при цьому вдалося врятувати близько 70%. Сам Андрій Гапченко не брав участь в евакуації тварин, але розказав нам, як це відбувалося.
“Люди під снарядами вивозили тварин. Всі були під обстрілами. Лежать трупи тварин, гинуть люди, а ти розумієш, що тобі треба вивезти шість верблюдів і п’ять левів. І на все це у тебе є 20 хвилин, бо потім накриють. Так люди і працювали”
На заклик парку одразу відгукнулися колеги. Більша частина тварин переїхала до філіалу екопарку Фельдмана - у Полтавську область. В Одесі прийняли білих левів, шимпанзе, орангутангів. Ще деяких хижаків забрав собі Харківський зоопарк, альпаки, єноти і дикобрази поїхали у Рівне, ведмедів забрали на Хмельниччину.
Вивезти тварину - не означало її врятувати. Не лише на людей відбилися постійні бомбардування. В Одеському зоопарку білі леви, зачувши сирену, починали сходити з розуму - вони травмували себе і не могли знайти місця. Тварини звикли, що після такого звуку обов’язково йде смерть. У зоопарку Рівного живе єнот, який повністю полисів через стрес. Лише нещодавно коні оговталися від стресу, хоча вивезли їх майже місяць тому.
Паралельно з тваринами з тих районів евакуювалися люди. Територія стала максимально небезпечною.
Сам Андрій Гапченко залишався у Харкові до поки це було можливо - поки було світло та інтернет, адже він продовжував виконувати свою роботу - вів сторінки екопарку, повідомляв новини і контактував зі ЗМІ. Будинок його сина пошкодило під час одного з тисячі обстрілів, тому його забрали до себе. В якийсь момент бомби почали падати і поруч з будинком чоловіка. Коли відключили світло, рішення було прийняте - треба виїжджати.
Найважчим було - знайти переноску для кішки. На той момент у Харкові не було вже майже нічого для тварин. Врешті-решт вирішили проблему, купив велику клітку для морської свинки і оббивши її з різних сторін тканиною.
Місто для виїзду шукали за принципом можливості роботи. Андрій зателефонував у зоопарк Рівного, там одразу знайшли для нього вакантне місце. Саме тому всередині квітня Андрій зі своєю сім’єю переїхали туди.
***
До Андрія у зоопарку Рівного поставилися з повагою і розумінням. Спілкування з однодумцями допомогло чоловіку швидко адаптуватися на новому місці. Його, як експерта, відправляють у відрядження до інших зоопарків, де він може набратися досвіду і поділитися своїми ідеями та проєктами. Тим паче, що вже на новому місці Андрій запланував зробити три експозиції:
“Я їх точно заборгував. Це дуже велика робота”.
Їхати у Харків, допоки чоловік не закінчить ці експозиції, він не буде, але точно впевнений, що рано чи пізно повернеться додому.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Останні новини
19:20
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
00:00, 20 грудня 2024 р.
15:11, 12 січня
live comments feed...
Коментарі