• Головна
  • Водохреще: традиції, значення та сучасні реалії
НОВИНИ
14:41, 6 січня

Водохреще: традиції, значення та сучасні реалії

НОВИНИ
Фото ілюстратине з мережі інтернет

Фото ілюстратине з мережі інтернет

Сьогодні, 6 січня, українці святкують одне з найважливіших християнських свят – Водохреще.

Це день, коли згадують хрещення Ісуса Христа в річці Йордан і прославляють його як Сина Божого.

Свято Водохреща має глибокі історичні корені та багаті народні традиції.

Історія та значення свята

Водохреще – це не просто релігійне свято, а й важлива частина української культури. Його традиції формувалися протягом століть і відображають духовні устремління українського народу. Освячення води на Водохреще символізує очищення та оновлення, а також надію на краще майбутнє.

Перед купанням воду обов'язково освячуюють, Фото ілюстративне з мережі інтернет

Перед купанням воду обов'язково освячуюють, Фото ілюстративне з мережі інтернет

Як розповіла журналістам 6262.ua краєзнавиця Тетяна Лисак, свячена вода мала велику цінність, яку за потреби передавали один одному.

"У людей була велика віра у цілющу силу води. Вони не розуміли, що все залежить не тільки від Бога, а й від людини, починаючи від думок і закінчуючи вчинками", - наголосила Тетяна.

Традиції святкування

  • Водосвяття: Центральною подією Водохреща є освячення води в храмах і на відкритих водоймах. Віряни вважають, що свячена вода має цілющі властивості і здатна захистити від хвороб та нещасть.
  • Купання в ополонці: Традиційно на Водохреще люди купаються в ополонках, вирізаних у кризі. Вважається, що таке купання очищує душу і тіло.
  • Колядування: На Водохреще закінчується період колядування.
  • Прикмети: Існує багато народних прикмет, пов'язаних з Водохрещем. Наприклад, якщо на Водохреще ясна погода, то літо буде посушливим, а якщо сніжна – урожайним.

Зміни в святкуванні

З переходом Православної церкви України на новоюліанський календар, Водохреще тепер святкується 6 січня, як і в більшості християнських конфесій. Це об'єднало українців у святкуванні одного з найважливіших релігійних свят.
Варто зазначити, що за новим календарем всі релігійні свята відзначають тепер на 13 днів раніше. Так, до прикладу, Водохреща раніше святкували 19 січня. Проте, дехто все ж дотримується старого календаря, та відзначає святий празник саме наприкінці січня.

Варто зазначити, що на третій рік повномасштабного вторгнення росії на територію України, у Донецькій області немає спеціально обладнаних загальнодоступних місць для купань. 

Слідкуйте за нами в Instagram

Сучасні реалії

Незважаючи на зміни в календарі, традиції святкування Водохреща залишаються актуальними і сьогодні. Багато українців продовжують дотримуватися звичаїв своїх предків, освячуючи воду, купаючись в ополонках і вірячи в силу цього свята.

Люди в оболонці на Водохреще, Фото ілюстративне з мережі інтернет

Люди в оболонці на Водохреще, Фото ілюстративне з мережі інтернет

"Особисто я, - розповідає краєзнавиця Тетяна Лисак, - після здобуття незалежності, завжди намагалася відвідати церкву, щоб набрати води. Правда, службу не завжди відстоювала"

Водохреще – це одне з найулюбленіших свят українців. Воно об'єднує людей різних поколінь і релігій, нагадуючи про важливі духовні цінності.

Редакція 6262.ua бажає своїм читачам, щоб це свято принесло в кожну оселю мир, радість і добробут.

Читайте також: Січень – місяць свят і традицій. Повний перелік важливих дат січня

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Донеччина #Війна росії проти України #Водохреща #Вода
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...