09:30
СТАТТІ
15:14, 1 січня
Велика депресія, космічні здобутки, Майдан Незалежності та арешти тиранів. Що відбувалося у світі у роки змії
СТАТТІ
Ілюстративне фото
Кожного року журналісти наших сайтів дізнаються, які головні події трапляються у світі у рік тієї тварини, яка настає. Цей рік не став виключенням.
2025 рік за східним календарем — це рік Дерев’яного Змія. Він почнеться 29 січня 2025 року і триватиме до 16 лютого 2026 року.
Змій у китайській астрології символізує мудрість, інтуїцію і спокій. Елемент дерева додає таким рокам енергію розвитку, творчості й стабільності. Змій у цей рік характеризується гнучкістю, розважливістю та здатністю пристосовуватись до змін.
1929 - Рік земляної змії
- Створення ОУН. 3 лютого 1929 року у Відні завершив роботу Конгрес представників націоналістичних організацій, на якому було проголошено створення Організації українських націоналістів на чолі з полковником Євгеном Коновальцем і озвучені загальні світоглядні засади, політичне бачення поточної ситуації та форми діяльності.
- 11 лютого Італія підписала з папою Пієм XI т. зв. Латеранські угоди, у відповідності з якими було створено нову папську державу Ватикан, який Італія визнавала як рівноправний суб'єкт міжнародного права. Згідно з угодами, папа римський відмовлявся від участі в політичному житті Італії, міжнародних конференціях на державному рівні, залишаючись лише главою католицької церкви і папської держави.
- 28 травня у Нью-Йорку продемонстровано перший повністю кольоровий і повністю звуковий фільм «On with the Show» компанії Warner Brothers. Його особливістю крім кольорового зображення, стала повна звукова синхронізація діалогів акторів.
- 14 вересня на "Червоному" стадіоні в Києві футбольна команда "Динамо" провела свою першу міжнародну зустріч, в котрій програла збірній Нижньої Австрії з рахунком 3-4.
- 18 вересня на Запорізькому заводі "Комунар" випущений перший український комбайн.
- 3 жовтня за ініціативою короля-диктатора Олександра I Королівство сербів, хорватів і словенців, утворене в грудні 1918 року з незалежних королівств Сербії і Македонії, контрольованих Угорщиною регіонів Хорватії і Словенії, австрійських провінцій Далмація і Карніола, а також частини Штирії, Карінтії та Істрії, і кероване сербською монархічною династією Караеоргієвичів, перейменоване у Королівство Югославія.
- 24 жовтня на американських біржах відбулось обвальне падіння цін акцій, яке набуло катастрофічних масштабів. «Чорний четвер» став початком краху американської економіки став початком Великої депресії.
- У США почалась Велика депресія, що годом охопила економічно розвинуті держави світу.
1941 - рік металевої Змії
- 15 січня у Львові почався закритий політичний процес над 59-ма молодими членами ОУН, переважно учнями старших класів та студентами Львівських вишів, звинуваченими у приналежності до ОУН, антирадянській діяльності та підготовці до збройного повстання. 42-є з них (в тому числі 11 дівчат) були засуджені до смертної кари, решта — до різних термінів ув'язнення.
- 12 лютого у Лондоні Говард Флорі і Ернст Чейн вперше використали пеніцилін для лікування людини — їх пацієнтом став поліцейський, що помирав від зараження крові. Після декількох ін'єкцій вдалось збити температуру і покращити самопочуття пацієнта, однак запас ліків швидко закінчився, і хворий за кілька днів помер. Другому пацієнту — підлітку Артуру Джонсу — пощастило більше і його вдалось врятувати.
- 22 березня у Київській області утворено місто Чорнобиль.
- 6 квітня розпочалась операція «Ауфмарш 25» — без оголошення війни німецькі війська увійшли на територію Югославії і провели бомбардування Белграду та усіх югославських аероромів; у перший же день несподіваної атаки було знищено майже 600 літаків і загинуло 17 тисяч мирних мешканців. У цей же день німецька авіація провела бомбардування грецького порту Пірей, а 24 дивізії та 1200 танків почали наступ на Салоніки. 17 квітня капітулювала Югославія, а 21-го — Греція, котру у жовтні 1940 року не змогла здолати Італія. Незапланована Балканська кампанія змусила Гітлера на шість тижнів перенести реалізацію плану "Барбаросса" — нападу на СРСР, котрий мав розпочатись 15 травня.
- 6 травня головою ради народних комісарів СРСР став Йосиф Сталін. В'ячеслав Молотов, котрий займав цей пост більше десяти років, став заступником Сталіна із збереження посади наркома закордонних справ.
- 22 червня о 3 годині 15 хвилин без попередження і в порушення Радянсько-німецького пакту про ненапад від 1939 року Німеччина почала війну проти Радянського Союзу — на фронті шириною 3 тисячі кілометрів чотири групи армій загальною чисельністю 157 дивізій і 12 бригад розгорнули наступ в трьох напрямках. Цього ж дня війну СРСР оголосили Італія і Румунія.
- 28 червня розпорядженням президента США Франкліна Рузвельта створено Управління наукових досліджень і розробок, основним завданням якого стало створення ядерної зброї. Практична реалізація проекту розпочалась 13 серпня 1942 року, коли біля нью-йоркської мерії на Манхеттені, Нью-Йорк, був сформований штаб Північного Атлантичного Дивізіону інженерного корпусу Армії США.
- 7 липня в ході Другої світової війни почалась битва за Київ між німецькою групою армій «Південь» і «Центр» та військами Південно-Західного фронту. Битва завершилась 26 вересня перемогою німецьких військ та втратою 700 тисяч вбитими і полоненими з радянського боку.
- 29 липня Румунія оголосила про повернення Бессарабії і Буковини, анексованих СРСР попереднього року.
- 18 серпня за наказом Генштабу відступаючої Червоної Армії було підірвано греблю ДніпроГЕсу, що привело до руйнівної повені і загибелі значної кількості людей з числа жителів прибережних сіл і радянських військовослужбовців, які евакуйовувались на Лівобережжя Дніпра. До осені наступного року електростанція була відновлена німецькими будівельними підрозділами і запрацювала на привезеному новому обладнанні.
- 29 вересня в окупованому нацистами Києві в Бабиному Яру почались масові розстріли мирного населення міста — за два дні було вбито 34 тисячі євреїв, включаючи жінок і дітей. Їхні тіла були скинуті у яр і закидані землею і камінням. До 1943 року Бабин Яр став місцем розстрілу до 200 000 чоловік.
- 17 листопада посол США в Японії Джозеф Грю телеграфував на батьківщину, що йому стало відомо про "плани Японії завдати найближчим часом несподіваного удару по США в районі Перл-Харбора". Ця інформація була проігнорована керівництвом американської розвідки як недостовірна.
- 7 грудня японська палубна авіація авіаносного об'єднання віце-адмірала Нагумо Тюїті та японські карликові підводні човни, доставлені підводними човнами Японського імператорського флоту, завдали удару по американській військово-морській та повітряній базах, розташованих в околицях Перл-Харбора на острові Оаху (Гавайські острови).
- Через дві години після атаки на американську базу Перл-Харбор на Гаваях уряд Японії оголосив війну Сполученим Штатам і Великій Британії.
- 26 грудня менш, ніж через три тижні після втупу США в Другу Світову війну, Вінстон Черчілль став першим прем'єр-міністром Британії, що виступив у Конгресі США. Він закликав парламентарів підтримати намір президента Рузвельта перетворити Америку в "арсенал демократії" і застеріг, що країни Осі не зупиняться ні перед чим в досягненні своєї мети підкорити світ.
1953 - рік водяної змії
- 28 лютого Югославія, Греція і Туреччина підписали у Анкарі договір про взаємозахист терміном на п'ять років.
- 5 березня на 74-му році життя на своїй дачі в підмосковному Кунцево помер Йосиф Сталін, голова Ради міністрів СРСР, секретар ЦК КПРС, одноосібний керівник радянської держави упродовж майже тридцяти років.
- 19 березня вперше по телебаченню показано церемонію вручення нагород Американської кіноакадемії «Оскар».
- 4 травня Ернест Хемінгуей виграв Пулітцерівську премію за книгу «Старий і море».
- 6 травня хірург Джон Гіббон з Філадельфії вперше успішно провів операцію на відкритому серці з використанням апарату штучного кровообігу, який від створював з 1931 року.
- 25 травня відбувся політ першого американського серійного надзвукового літака — винищувача F-110 "Супер сейбр".
- 29 травня людина вперше здолала найвищу точку планети — на вершину Джомолунгми (8848 м) піднялись новозеландець Едмунд Персиваль Хілларі і шерп Норгей Тенцинг. Новина про підкорення Евересту досягла Британії у день коронації королеви Єлизавети II, що дало привід пресі поширити домисли про присвяту альпіністського досягнення цій події.
- 2 червня через 16 місяців після смерті короля Георга VI у Вестмінстерому палаці на британський престол короновано його дочку 27-річну Єлизавету II. 9 вересня 2015 року 89-літня королева Єлизавета II стала найдовше правлячим монархом Великої Британії — тривалість її перебування на престолі склала 63 роки і 217 днів.
- 27 липня підписанням у місті Пханмунджон перемир'я закінчилась Корейська війна, котра тривала 3 роки і 32 дні. Від імені США, що представляли Південну Корею, угоду підписав генерал Вільям Гаррісон, від імені Північної Кореї — генерал Нам Ір. Згідно з нею, між Північною та Південною Кореями було відновлено кордон по 38-й паралелі і утворено демілітаризовану зону. Мирний договір між двома країнами не підписано до сих пір.
- 7 вересня на пленумі Центрального комітету КПРС Микиту Хрущова обрано першим секретарем. Тривала боротьба за першість між оточенням Сталіна принесла йому у підсумку перемогу — вже за п'ять років він отримав всю владу, що раніше перебувала в руках Сталіна.
- 20 жовтня в США вийшла друком антиутопія Рея Бредбері “451 градус по Фаренгейту”.
- 5 листопада у Києві відкрито міст Патона через Дніпро — перший у світі суцільнозварний міст завдовжки 1543 метри, що сполучив береги Дніпра між Видубичами і Березняками. Його було названо на честь директора Інституту зварювання АН УРСР Євгена Патона, який не дожив до цієї події три місяці.
- 10 грудня тиражем 70 тисяч примірників вийшов перший номер журналу «Плейбой» з Мерилін Монро на обкладинці. Засновник журналу Г'ю Гефнер не був упевнений, що коли-небудь випустить другий номер. Але його побоювання не справдились — за тиждень розійшлося три чверті накладу.
- 23 грудня в ході спеціального засідання Верховного суду СРСР під головуванням маршала Івана Конєва винесено смертний вирок колишньому міністру внутрішніх справ СРСР маршалу Лаврентію Павловичу Берії, звинуваченому серед іншого в змові з метою одноосібного захоплення влади. Згідно з офіційною версією, цього ж дня Берія був розстріляний в бункері штабу протиповітряної оборони Московського воєнного округу пострілом в чоло з трофейного «парабеллума» генерал-полковником Павлом Батицьким.
1965 - рік дерев’яної змії
- 24 січня у Лондоні на 91-у році життя помер сер Вінстон Черчілль, британський державний діяч, дворазовий прем'єр-міністр країни, лауреат Нобелівської премії в галузі літератури. Розпорядженням королеви Єлизавети II його похорони стали подією державної ваги, за якою в прямому ефірі спостерігала третина мільярда телеглядачів по всьому світу.
- 27 лютого відбувся політ першого у світі широкофюзеляжного транспортного літака АН-22 ("Антей"), створеного в КБ О.К.Антонова (Київ).
- 18 березня з борту корабля "Восход-2" радянський космонавт Олексій Леонов вперше в історії здійснив вихід у відкритий космос — він віддалився на відстань 5 метрів і пробув за бортом 12 хвилин 9 секунд.
- 21 березня до Місяця запущено американську автоматичну міжпланетну станцію "Рейнджер-9", котра передала 5814 зображень супутника і розбилась, впавши на поверхню Місяця в районі кратера «Альфонс».
- 3 квітня в англійських музичних чартах вперше з'явився Боб Ділан — композиція "Subterranean Homesick Blues" зайняла 39-у сходинку і протрималась в сотні кращих протягом наступних 12 тижнів.
- 12 червня королева Британії оголосила, що учасники The Beatles будуть нагороджені Медаллю Британської імперії, нагородою, котра вручалась до тих пір лише військовим-героям, багато з котрих були настільки шоковані повідомленням, що повернули свої нагороди королеві.
- 15 липня в США видано закон, що зобов'язував виробників сигарет друкувати на сигаретних пачках попередження про небезпеку здоров'ю.
- 26 липня Мальдіви, невелика держава із 1200 коралових островів в Індійському океані, проголосили свою незалежність від Великобританії, котра володіла островами з 1887 року.
- 4 серпня острови Кука, полінезійська держава з 15 островів, проголосила свою незалежність від Нової Зеландії.
- 18 вересня острів Хортиця в Запоріжжі оголошений державним заповідником.
- 11 листопада Уряд Родезії на чолі з прем'єр-міністром Яном Смітом в односторонньому порядку проголосив незалежність країни від Великої Британії. У відповідь колишня метрополія негайно застосувала економічні санкції проти Родезії, а згодом ООН ввела повне ембарго на торгівлю з країною, що проголосила расизм своєю державною політикою.
1977 - рік вогняної змії
- 27 січня Ватикан підтвердив заборону жінкам бути священниками Римської католицької церкви.
- 20 квітня здійснено запуск космічного супутника "ГЕОС-1", створеного Європейським космічним агентством (ЕСА), для виконання робіт з міжнародної програми вивчення магнітосфери та магнітного поля Землі.
- 22 травня закінчився останній рейс знаменитого «Східного експресу», котрим з 1883 року подорожуючі відправлялись за маршрутом Париж — Стамбул, і прославленого у романах Агати Крісті, Грема Гріна та Сідні Шелдона.
- 25 травня на екрани кінотеатрів США вийшов фільм «Зоряні війни» Джорджа Лукаса. Він мав величезний касовий успіх, і фактично врятував компанію 20th Century Fox від банкрутства.
- 5 червня у продажу з'явився персональний комп'ютер Apple II, перший серійний комп'ютер компнії Apple. Він став одним з найуспішніших персональних комп'ютерів свого часу і продавався з невеликими модифікаціями до 1990-х років.
- 26 червня в Індіанаполісі свій останній концерт дав Елвіс Преслі.
- 27 червня Джибуті здобула незалежність від Франції.
- 17 серпня радянський атомний льодокол «Арктика» першим із надводних суден досягнув Північного полюсу Землі.
- 7 вересня у Вашингтоні президент США Джиммі Картер і панамський диктатор Омар Торріхос підписали договір про передачу до кінця століття Панамі контролю над Панамським каналом. Згідно з цим же договором негайно скасовувалась десятимильна зона навколо каналу, котру контролювали США. Цього ж дня був підписаний і Договір про нейтралітет, що давав США право використовувати свої війська для забезпечення нормального функціонування роботи каналу.
- 10 вересня у Марселі туніський емігрант Хаміда Джандубі, засуджений за вбивство, став останнім злочинцем, страченим на гільйотині.
- 1 жовтня у Нью-Йорку відбувся прощальний матч легендарного бразильського футболіста Пеле — він зіграв по тайму за нью-йоркський "Космос", за який виступав у останні роки, і бразильський "Сантос", де починав свою спортивну кар'єру.
1989 - рік земляної змії
- 5 лютого столицю Афганістану Кабул залишив останній радянський військовослужбовець, що стало початком припинення майже десятирічної радянської окупації сусідньої країни. Через два тижні всі радянські війська були виведені з Афганістану.
- 5 березня на телеканалі «Disney Channel» відбулась прем'єра мультсеріалу «Чіп і Дейл спішать на допомогу».
- 9 квітня у столиці Грузії Тбілісі силами армії під командуванням генерала Ігора Родіонова жорстоко придушено багатоденну мирну демонстрацію, що проходила перед Будинком уряду під антикремлівськими гаслами.
- 26 квітня найсмертоносніший у світовій історії торнадо вразив центральну частину Бангладеш — загинуло понад 1300 чоловік, поранено — 12 000, 80 000 втратили житло.
- 28 червня у Києві на Республіканському стадіоні пройшов прощальний матч Олега Блохіна — збірна Радянського Союзу зустрілась зі збірною світу. Матч закінчився з рахунком 3-3 і Блохін забив гол на 90-й хвилині з пенальті.
- 19 липня на Донбасі розпочався страйк на підтримку виступі робітників Кузбасу — на цей день припинили роботу 67 шахт і шахтоуправлінь Донбасу, а також кілька шахтобудівних управлінь. Загальна кількість гірників, які залишили роботу, перевищила 222 тисячі осіб; із 24 збагачувальних фабрик області 18 стояли під загрозою зупинки.
- 20 липня президент США Джордж Буш підписав рішення про розробку довготривалої програми про будівництво космічної бази на Місяці і відправки людини на Марс.
- 17 вересня у Чернівцях відкрився перший фестиваль української пісні «Червона рута», який тривав протягом восьми днів. Серед переможців у різних категоріях Василь Жданкін, Андрій Миколайчук, «Сестричка Віка», «Кому вниз», «Брати Гадюкіни», Едуард Драч, Віктор Морозов. На заключному концерті фестивалю Василь Жданкін вперше зі сцени часів радянської України виконав «Ще не вмерла Україна».
- 5 жовтня 14-й Далай Лама (Тензін Г'ятсо), релігійний і політичний лідер Тібету, котрий з 1959 року вимушено живе у вигнанні, став лауреатом Нобелівської премії миру в знак визнання його багаторічної ненасильницької боротьби за незалежність батьківщини від китайскої окупації.
- 9 жовтня по Центральному телебаченню СРСР відбувся перший сеанс оздоровлення вінницького лікаря-психотерапевта Анатолія Кашпіровського. З інтервалом у два тижні пройшли шість передач, під час яких мільйони наївних людей прислухались до "установок" цілителя, настроювали свої "будильники", зарубцьовували шрами, "розсмоктували" пухлини і підставляли до екрану хворі частини свого тіла.
- 28 жовтня Верховна Рада України ухвалила закон про державний статус української мови (Закон «Про мову в Українській РСР»).
- 17 грудня на каналі FOX вийшла перша серія анімаційного серіалу «Сімпсони».
- 22 грудня близько полудня Ніколає Чаушеску вимушено залишив охоплений протестами проти його правління Бухарест, де до вечора влада перейшла до підтриманого армією Фронту національного порятунку. За кілька днів колишній лідер Румунії і його дружина були затримані військовими, віддані під трибунал і розстріляні, що поклало край 42 рокам комуністичної диктатури.
- 24 грудня незалежне румунське телебачення повідомило, що Ніколае і Єлена Чаушеску заарештовані при спробі втечі за межі країни.
2001 - рік металевої змії
- 5 січня Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу по відношенню до віце-прем'єра Юлії Тимошенко, звинуваченої в контрабанді і підлозі документів, а також в ухилянні від сплати податків у особливо великих розмірах у період, коли вона була президентом корпорації "Єдині енергетичні системи України".
- 15 січня Офіційне відкриття сайту “Вікіпедія” — вільної інтернет-енциклопедії, статті в якій може створювати і редагувати будь-який користувач інтернету.
- 20 січня 43-м президентом США став республіканець Джордж Вокер Буш-молодший, який змінив на цьому посту Білла Клінтона.
- 20 січня за поданням прокуратури, президент Леонід Кучма звільнив з посади Юлію Тимошенко, віце-міністра уряду Віктора Ющенка, звинуваченої у контрабанді, підлозі та приховуванні доходів.
- 1 квітня Нідерланди стали першою країною світу, в якій було легалізовано одностатеві шлюби.
- 23 червня на запрошення Президента України, єпископів Української Греко-Католицької Церкви та Римо-Католицької Церкви розпочався п'ятиденний офіційний візит глави Ватикану папи римського Івана Павла II в Україну. Його метою була підтримка католиків у їхній вірі і допомога в налагодженні дружних відносин між конфесіями в Україні.
- 11 вересня близько 9-00 за місцевим часом два літаки з інтервалом у 18 хвилин врізалися у два хмарочоси Всесвітнього Центру Торгівлі у Нью-Йорку. Від вибухів через годину південна вежа центру обвалилася, а згодом впала й друга вежа Всесвітнього центру торгівлі заввишки 110 поверхів (405 метрів у висоту). Невдовзі після катастрофи у Нью-Йорку ще один літак врізався в Пентаґон, а четвертий літак, захоплений терористами, впав неподалік міста Піттсбург. Теракти 11 вересня привели до загибелі 2977 чоловік і 19 терористів.
- 23 жовтня під гаслом «1000 пісень у вашій кишені» Стів Джобс анонсував вихід портативного плеєра iPod з жорстким диском на 5 Гб. Станом на вересень 2007 року їх було продано 110 мільйонів штук.
- 25 жовтня компанія Microsoft випустила операційну систему Windows XP.
- 4 листопада у Лондоні відбулась прем'єра фільму «Гаррі Поттер і філософський камінь».
- 5 грудня розпочався перший Всеукраїнський перепис населення. Загальна кількість населення України в 2001 році становила 48 млн. 457 тис. осіб.
- 10 грудня у Британії відбулась прем'єра фільму «Володар перснів: Братерство персня» — перший фільм трилогії «Володар Перснів» жанру фентезі, відзнятий за творами Дж.Р.Р. Толкієна «Братство персня» та «Дві вежі» режисером Пітером Джексоном.
2013 - рік водяної змії
- 1 січня вперше у своїй історії Україна почала головувати в Організації з безпеки й співробітництва в Європі (ОБСЄ). Крім того, Україна почала головувати в Організації Чорноморського економічного співробітництва (ОЧЕС).
- 29 січня колишній начальник головного управління кримінального розшуку МВС Олексій Пукач за вбивство Георгія Гонгадзе засуджений до довічного ув'язнення.
- 15 лютого поблизу Челябінська (Росія) на висоті близько 20 км стався вибух метеорита масою порядка 10 тисяч тонн. Кількість постраждалих від вибуху склала понад 1200 чоловік — головним чином від ушкоджень уламками розбитого скла.
- 13 березня новим папою римським став аргентинський кардинал, архієпископ Буенос-Айреса, примас Аргентини Хорхе Маріо Берґольйо, який взяв собі ім'я Франциск. Він перший єзуїт на папському престолі.
- 8 квітня від інсульту у віці 87 років померла Маргарет Тетчер, 71-й прем'єр-міністр Великобританії, перша жінка, що стала прем'єр-міністром європейської держави.
- 21 серпня у передмісті Дамаска відбулось бомбардування житлових кварталів — від хімічної атаки загинуло щонайменше 1429 чоловік.
- 6 вересня у відбірковому матчі Україна — Сан-Марино групового турніру за право виходу у фінальну частину Чемпіонату світу збірна України з футболу перемогла з рахунком 9:0, встановивши рекорд власної результативності в одному матчі.
- 5 жовтня у Москві у спорткомплексі "Олімпійський" український боксер Володимир Кличко переміг Олександра Повєткіна за очками після 12 раундів та відстояв титули чемпіона світу за версіями WBA, WBO, IBF та IBO.
- 12 жовтня у Лас-Вегасі в бою проти мексиканця Хосе Раміреса в професійному боксі дебютував дворазовий Олімпійський чемпіон український боксер Василь Ломаченко. Він переміг у четвертому раунді технічним нокаутом.
- 24 листопада у Києві у зв'язку з відмовою уряду підписати договір про асоціацію з Євросоюзом на майдані Незалежності відбувся найбільший мітинг опозиції за період президентського правління Віктора Януковича, який зібрав за різними оцінками від 60 до 150 тисяч чоловік. «Євромайдан» одноголосно прийняв вимогу відставку уряду Азарова, скасування рішення уряду про відмову від асоціації ЄС, підписати «Угоду про асоціацію України та Євросоюзу» на саміті у Вільнюсі, звільнити з ув'язнення Юлію Тимошенко, а також звернення до країн Заходу із закликом запровадити персональні санкції проти Януковича та представників його влади.
- 30 листопада у Києві силами міліцейського спецпідрозділу «Беркут» відбувся розгін протестувальників на Майдані Незалежності. Жорстокість, свавілля правохоронців і застосуванням невиправданої фізичної сили щодо близько 400 протестувальників та журналістів, які висвітлювали події, викликала осуд з боку великої частини суспільства і надали наступним протестам нового змісту, змістивши акцент протестів із проєвропейського на антиурядовий, а також додавши їм масовості. Вже за місяць з’являться перши жетви цих розгонів.
- 5 грудня петриківський розпис було включено до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.
- 8 грудня японські вчені зафіксували в Антарктиді рекордно низьку температуру для поверхні Землі -91,2°C.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:42
Вчора
19:45
Вчора
16:11
Вчора
15:21
Вчора
13:21
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
00:00, 20 грудня 2024 р.
17:58, 26 грудня 2024 р.
17:58, 26 грудня 2024 р.
17:58, 26 грудня 2024 р.
17:58, 26 грудня 2024 р.
live comments feed...
Коментарі