16:21, Сьогодні
Погана комунікація та зірковий час для російської пропаганди. Як тема повернення ВПО на ТОТ вплинула на суспільство
Тези про провал програми підтримки українських переселенців і їхнє повернення на окуповані території все частіше з’являються в медіапросторі України. Це використовує російська пропаганда, яка прагне дискредитувати нашу країну.
Цього року з низкою заяв про повернення переселенців на ТОТ виступили державні діячі, політики та представники влади.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що переселенців стає менше і вони повертаються на тимчасово окуповані території через труднощі на новому місці.
Про зменшення кількості ВПО та фактичний провал державної програми підтримки переселенців заявила голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк. Головні причини повернення ВПО на ТОТ, за її словами, - це відсутність власного житла і достатньої грошової допомоги від держави.
Наступна гучна заява про 150 тисяч переселенців, які повернулись на тимчасово окуповані території - вже від члена Комітету Верховної Ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин Максима Ткаченка. За його словами, повернення пов’язане з соціально-економічними труднощами, низькооплачуваною роботою і навіть дискримінацією переселенців на ринку праці. Пізніше Ткаченко спростував свою заяву і сказав, що таких даних немає.
"Це було моє необґрунтоване та емоційне припущення", — сказав він.
Також до "марафону" заяв про переселенців доєднався радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко. У своєму Telegram він написав про щонайменше 30% маріупольців, які повертаються в окупацію.
Тези викликали шквал обговорень в українському суспільстві, ситуацією почали активно цікавитись іноземні медіа. Російська пропаганда не могла не скористатись таким інфоприводом і підхопила естафету. Напротивагу заявам зі сторони України, російські джерела пишуть про "большую стройку" в Маріуполі і "відновлення" тимчасово окупованих Вугледара, Авдіївки, Макіївки.
Скріншоти з російських сайтів:
В Офісі Президента України відреагували на гучні заяви. Заступниця керівника Офісу президента України Ірина Верещук публічно спростувала інформацію про масове повернення переселенців на ТОТ і назвала авторів таких заяв "безвідповідальними любителями хайпу".
"Ви брешете, коли кажете про тисячі ВПО, які повертаються на ТОТ. Жодної підтвердженої статистики немає та не може бути, це виключно хайп заради гучних заголовків" - написала Верещук на своїй сторінці у Facebook.
У Офісі Президента скликали нараду за участі силових органів, які підтвердили відсутність такої інформації.
Верещук закликала не маніпулювати свідомістю громадян, використовуючи неперевірені дані. Це неповага до тих, хто виїхав з ТОТ і будує своє життя попри всі складнощі, які, на жаль, існують.
Відкидати той факт, що випадки виїзду переселенців на ТОТ існують, теж не можна. Але наскільки це явище масове і з яких причин це відбувається достеменно невідомо.
Чи повертаються вони назавжди, бо не змогли влаштуватись, чи їдуть вирішувати "квартирні питання", чи відвідують родичів, а згодом знов їдуть на підконтрольні території чи за кордон? Ці питання залишаються відкритими і не мають точної відповіді. Через відсутність державного органу, який би збирав інформацію та працював у цьому напрямку, з’являються маніпуляції з боку окупаційної влади.
Обговорення цієї теми впливає і на настрої у суспільстві. Сам факт повернення ВПО на ТОТ українці можуть сприйняти як зраду. Зокрема, нардепка Мар’яна Безугла назвала тих, хто повертається, зрадниками нації (за винятком випадків, якщо йде в рух опору окупанту). Це грає на руку російській пропаганді, яка посилює страхи мешканців ТОТ.
"Ворожа пропаганда системно посилює страхи місцевого населення й наполягає, що Україна вважає жителів ТОТ зрадниками й у випадку звільнення окупованих територій увʼязнить усіх їхніх мешканців" - йдеться у Аналітичній записці за результатами громадського саміту "(Ро)зʼєднані: Переосмислення суспільної стійкості в Україні".
Одна з причин, чому ВПО можуть їхати на тимчасово окуповані території - "підтвердити власність" на своє житло. У разі, якщо людина довгий час не з’являється у своїй квартирі чи будинку, які вціліли, окупаційна влада може визнати таке житло "безхазяйним". Для того, аби врятувати свої домівки, українців змушують отримувати російське громадянство та переоформлювати житло у російський реєстр. Ці дії є незаконними, злочинними і примусовими. Але, на жаль, певна кількість українців йде на такі кроки, аби зберегти за собою право на житло, продати його. Потім ці люди потрапляють у списки тих, хто ніби-то повертається жити в окупацію.
Інші українці категорично відмовляються їхати на ТОТ попри наявність там вцілілого майна. Ми поспілкувались з біженцем з Маріуполя Олександром, який поділився думками щодо інформації про повернення ВПО в окуповане місто.
За його словами, з його оточення серед маріупольців ніхто не повертається, як і він сам. На пам’яті Олександра є лише дві людини, які намагалися потрапити в місто: одна - з метою вирішити питання зі своєю нерухомістю і повернутись назад, інша - з метою доглядати за своїми хворими батьками, які не виїжджали.
"Я не знаю звідки вони беруть ці цифри, я знаю людей і з інших окупованих міст…, ніхто не збирається повертатись"
За словами Олександра, люди не повертаються у Маріуполь і на інші окуповані території з декількох причин. Це і жахливий попередній досвід перебування на ТОТ, і відсутність роботи і перспектив, і відсутність будь-яких законів окупаційної влади.
Родина Олександра має у Маріуполі нерухомість, проте ніхто не планує їхати в окупацію навіть заради її переоформлення і продажу, адже життя дорожче за будь-які квартири.
Внутрішньо переміщені особи з тимчасово окупованих і прифронтових територій живуть і на підконтрольних територіях Донецької області, зокрема у Слов’янську. За інформацією Слов’янської військової адміністрації, станом на початок грудня у місті проживає 6 тисяч 638 внутрішньо переміщених осіб. Кількість ВПО у місті залишається приблизно однаковою, хоча спостерігаються сплески прибуття, коли бойові дії активізуються. Наприклад, така ситуація виникла під час загострення боїв у напрямку Покровська.
За словами заступника голови ради ВПО при Слов’янській військовій адміністрації Дениса Бігунова, здебільшого переселенці їдуть у місто, бо мають тут родичів, знайомих, у яких можна пожити, чи іншу можливість безкоштовного заселення. Відіграє також і безпековий фактор, бо порівняно з іншими містами області у Слов’янську відносно спокійніше.
Переселенка з Бахмута у Слов’янську пані Віра винаймає житло. Жінка каже, що складно будувати життя, коли ти втратив все. Головна причина, чому люди повертаються на тимчасово окуповані території, на думку пані Віри, - це відсутність грошей. Їдуть на ТОТ здебільшого малозабезпечені люди, які витратили всі свої заощадження, люди пенсійного віку. Деякі прижились, а деяких тягне додому - каже пані Віра.
Хоч і тема повернення внутрішньо переміщених осіб на тимчасово окуповані території викликала резонанс і суперечки, це може стати шансом привернути увагу до їхніх потреб і проблем - пошуку житла, роботи та підтримки з боку держави.
Такий інфопривід може спонукати суспільство й державу активніше працювати над створенням умов для підтримки ВПО, аби вони не опинялися перед важким вибором між небезпекою окупації та відсутністю належної допомоги.
Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
19:37
14:31
Спецтема
Оголошення
07:32, 10 грудня
09:20, 11 грудня
12:54, 16 грудня
07:32, 10 грудня
live comments feed...
Коментарі