• Головна
  • "Шансу окупувати Слов’янськ і Краматорськ у них немає", - яка насправді безпекова ситуація у містах. Інтерв’ю з пресофіцеркою 81 бригади
СТАТТІ
14:11, 6 грудня 2024 р.
1

"Шансу окупувати Слов’янськ і Краматорськ у них немає", - яка насправді безпекова ситуація у містах. Інтерв’ю з пресофіцеркою 81 бригади

СТАТТІ
"Шансу окупувати Слов’янськ і Краматорськ у них немає", - яка насправді безпекова ситуація у містах. Інтерв’ю з пресофіцеркою 81 бригади

В медіа та мережі постійно з’являється інформація про ситуацію на Донеччині. Різні експерти намагаються прогнозувати ситуацію та передбачити плани ворога.

Щоб зрозуміти, на що очікувати Слов’янську, Краматорську та найближчим містам, відкинути фейки та отримати більш детальну інформацію, журналісти 6262 поспілкувалися з пресофіцеркою 81 бригади ЗСУ капітаном Валерією Скорик.

81 окрема аеромобільна бригада була заснована у 2014 році. І з самого початку і протягом певного часу базувалася у Краматорську. Військовослужбовці брали участь у багатьох боях на Донеччині, а згодом і не лише там. 

Ситуація у Краматорську та Слов’янську

Пресофицерка розповіла про те, як змінилася ситуація у Слов’янську та Краматорську.

“Якщо порівнювати початок 2024 року і зараз, то нічого не змінилося. Російське РСЗВ продовжує дотягуватись до Краматорська, Слов’янська. Смерчі долітають, так само долітають КАБи, ракети, С-300”, - каже Валерія.

Вже багато хто про це говорив, і ніколи не було секретом, що Слов’янськ і Краматорськ - це та мета, якої хоче досягнути противник. Російські війська ще з 2014 року, якщо не раніше, хотіли “закрити” кордони Донецької області.

“Вони про це говорили і у 22, і у 23, і у 24 роках, хотіли вийти на ці кордони. У них це не виходило і не вийде. Не будемо приховувати той факт, що Слов’янськ і Краматорськ - це головна мета ворога. І шансу наразі у них як такого немає. Так як вони ставлять собі за ціль - до кінця року, чи до середини наступного року, вони зробити це не зможуть. Наразі шансу окупувати Слов’янськ і Краматорськ у них немає. Потужностей також немає”, - зазначає Валерія.  

Якими шляхами ворог намагається це зробити?

Найпоширеніша тактика росіян зараз - оточення. Цю тактику вони використовували і у Вугледарі, і в Бахмуті, і в Авдіївці. Як це відбувається? Російські війська просто знищують міста, населені пункти і таким чином досягають своїх цілей. Заходять у місто, яке зовсім розбите, і вже там встановлюють російські прапори.

“Відпрацьовує артилерія, авіація, знищує буквально під фундамент місто, оточує. І там вже неможливо тримати оборону, тому наші війська звідти виходять. Не буду великим стратегом, але кажу те, що насправді бачу. Я думаю, що це очевидні речі наразі”.

Ситуація у Костянтинівці

Звичайно, що порівнювати безпекову ситуацію у Слов’янську і у Костянтинівці - неможливо. Костянтинівка значно ближче до лінії фронту, туди дотягується набагато більше видів озброєння і, відповідно, небезпеки там більше. Та і обстріли продовжуються на постійній основі. У прямому сенсі кожен день у новинах Донеччини можна почути про те, як ворог обстріляв Костянтинівку чи прилеглі населені пункти.

Ворог підійшов максимально близько до міста.

Там російські війська знищують житлову забудову, інфраструктуру, цілиться по масовим скупченням людей - це ми могли побачити, коли прилітало в супермаркет, Нову Пошту, на ринок і не тільки.

“Там наразі ситуація плачевна. Навіть не знаю, як описати. Вважаю, що людям там максимально небезпечно знаходитись, якщо порівнювати зі Слов’янськом чи Краматорськом. Там ситуація гірше за все”.

Між Дружківкою та Костянтинівкою теж є різниця. Хоча Дружківка і знаходиться ближче до бойових дій, ніж Слов’янськ.

У Костянтинівській громаді на Донеччині з 7 жовтня почала діяти посилена комендантська година: вона триває 20 годин на добу — з 15:00 до 11:00 дня. У Дружківці такого ще немає.

Порівняно з Костянтинівкою, у Дружківці ситуація краще, але кількість обстрілів збільшується і там.

Безпекова ситуація - що треба знати мешканцям Слов’янська та Краматорська

Мешканцям Краматорська і Слов’янська треба розуміти, що нехтувати засобами безпеки і повітряними тривогами - не найкраща тактика. І хоча всі вже давно звикли до звуків вибухів, до того, що обстріл може трапитись до того, як увімкнеться повітряна тривога, ігнорувати її не треба.

“Насправді не просто так у нас в місті роблять ці споруди біля заправок, точок збору людей, біля ринків, магазинів, зупинок, усі ці бетонні споруди - це не просто так. Ще один момент - останнім часом тенденція попадання російських ракет по жилим будівлям (ось нещодавно по Ясногірці дві ракети прилетіло і зруйновано близько 15 будинків). Це жила забудова і там не було ніяких споруд, де можна сховатись. Ті люди, які живуть у приватних будинках, дуже раджу їм спускатись у підвал, обладнати собі його. Там у нас знаходяться огірчики-помідорчики, але там мають знаходитись люди під час повітряної тривоги, а не лише огірчики-помідорчики. Тому думаю, що важливо обладнати собі там місце - поставити матрац, провести освітлення і спускатись туди, бо це рятує життя. В основному на людей чатує загроза від осколків, які прошивають абсолютно все: і транспорт, і паркани, і будівлі. Не завжди впасти на пол допомагає. У нас вже всі звикли до війни, яка триває 10 років, але нехтувати правилами - безглуздо”.

В коментарі журналістам 6262 мешканці міста, які там залишаються, у більшості говорять про те, що не відчувають якихось змін у безпековій ситуації. Навіть попри заяви начальника Слов’янської ВА про збільшення обстрілів, панічних настроєв у них немає.

“Прильоти то є, то немає - не вгадаєш. Все залишається так само, як і було. Комендантська година так само залишається, як і раніше”, - ділиться своєю думкою Ангеліна, яка повернулася у Слов’янськ з евакуації у 2023 році.

Евакуація

Говорячи про масову евакуацію, Валерія згадує, якою вона була у 2022 році, коли величезні натовпи людей збиралися в одному місці, щоб залишити область. Допустити такого знову не можна, адже ворог точно скористається можливістю вдарити по українцям. Варто лише пригадати жахливі події 8 квітня 2022 року, коли російська армія обстріляла Краматорський залізничний вокзал. Тоді загинула 61 людина і понад 120 українців отримали поранення.

“Щодо масової евакуації - одразу в голові картинка: квітень 2022 року на залізничному вокзалі Краматорська. Ворог тоді вдарив по людях, які хотіли виїхати. Я пам'ятаю той день, пам’ятаю ті ракети, бо я якраз тоді у тому районі знаходилась. У мене руки починають трястись, бо я пам’ятаю ту картину. І ми повинні з цього робити висновки, аби зберегти життя наших людей. Наприклад, евакуація подібна тій, зараз просто неприпустима, тому що ми вже знаємо ворога. І дати йому ще одну можливість знищити велику кількість людей - неприпустимо. Масова евакуація, яка була у 2022 році наразі не актуальна. Це потрібно робити якимись закритими шляхами”, - каже Валерія.

Але евакуація з Донеччини зараз дійсно виглядає інакше. Звичайно, є певні евакуаційні потяги, які вивозять людей у безпечні області. Міські адміністрації ж допомагають організовувати безкоштовний транспорт до цих евакуаційних точок.

За коментарем про евакуацію журналісти сайту міста Слов’янська 6262 звернулися і до Слов’янської військової адміністрації. 

Там нам розказали, що насправді потоку людей ні з міста, ні в місто, зараз немає. На тиждень евакуаційними рейсами можуть скористатися від сили 10 людей. Проте, чи дійсно це ті, хто евакуюється, чи хтось з людей вирішив скористатися можливістю безоплатно виїхати - не доведеш. Вже протягом цілого року кількість людей у місті залишається стабільною - приблизно 55-56 тисяч.

“Можливо люди не знають про існування DeepState, можливо дуже вірять у Збройні Сили, я також в них, до речі, вірю, але іноді дивишся на ці події і дуже сильно дивуєшся. Якщо піти по місту, то багато питань викликає, що лінія фронту все ближче і ближче до Слов’янська/Краматорська, а закладів у місті відкривається все більше. Люди адаптуються. У них, напевно, якийсь імунітет виробився. Вони до цього максимально звикли”, - говорить пресофіцерка.

Звичайно, що кожна людина самостійно вирішує для себе, чи виїжджати їй, чи залишатися. Кожен приймає рішення розуміючи всі ризики. 

Слідкуйте за нами в Instagram

Найгірша ситуація

“Безперечно найгарячішими напрямками зараз залишається Покровськ, там просто зі скаженою швидкістю русаки просуваються. Це, звичайно, Часів Яр. Курахівський напрямок також не стоїть на місці. Там весь час штурми і бойові зіткнення. Оці три напрямки наразі найгарячіші не лише по області, а й по Україні”, - запевняє Валерія.

На Донеччині безпекова ситуація залишається складною, проте наші захисники продовжують тримати фронт. А місцеві жителі вже адаптувалися до умов, в яких їм доводиться жити. 

Попри всі труднощі, Донеччина не здається. Її громади продовжують працювати, допомагати одне одному та будувати майбутнє, навіть у такі часи. 

Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #новости Славянска #безпекова ситуація на Донеччині #безпека на Донеччині #81 бригада #ЗСУ на Донеччині #Донецкая область #бої на Донеччині #війна у Донецькій області #війна в Україні #война в Украине
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Показувати новий коментар:
внизу вгорі
Наталья Сысоева
7 грудня 2024 р., 20:33
Ну так если противник не сможет точно, как утверждает офицерка зайти в Славянск, почему тогда не ставят городскую елку, а может все ж вы не уверены?
Оголошення
live comments feed...