• Головна
  • Стародавнє поселення поблизу селища Кіровськ - БЛОГ
10:02, 15 вересня

Стародавнє поселення поблизу селища Кіровськ - БЛОГ

Стародавнє поселення поблизу селища Кіровськ - БЛОГ

Продовжуємо археологічні блоги від Віталія Киркача. Цього рау говоримо про стародавнє поселення поблизу селища Кіровськ.

Кіровське городище розташоване на північно-східній околиці селища Кіровськ колишнього Краснолиманського р-ну. Займає плато високого правого берега р. Чорний Жеребець, біля місця впадання в неї безіменного струмка.

Майданчик пагорба височить над рівнем заплави на 30 м. Обжитий майданчик на заході був обмежений лінією укріплень, що нині не збереглася, межі якої визначаються за наявністю на ріллі підйомного матеріалу. Загальна площа пам'ятника – 60 га. На північній околиці частина майданчика плато відокремлена глибокою балкою із сплощеним дном. Ділянка, обмежена з півдня описаної вище балкою, і з півночі – схилом балки Крутенька, був цитаделлю.

Зі східного боку лінія укріплень є складним оборонним вузлом із серії ровів і валів, що обмежує в'їзд на цитадель. Тут укріплення утворюють своєрідну смугу перешкод. Практично повна відсутність підйомного матеріалу на розораній частині цитаделі свідчить, що культурний шар у ній або слабко насичений, або взагалі відсутній. Основна частина городища займає плато, що прилягає до цитаделі з півдня. Схили тут сильно пошкоджені, тому оборонні лінії збереглися частково. Система ровів та валів добре фіксується на майданчику навпроти цитаделі, де проходить подвійний рів із валом, обрізаний балкою.

Нижче схилом простежується система з трьох або чотирьох ровів з ув'язненими між ними валами, що спускаються вниз по схилу в заплаву р. Чорний Жеребець. Можливо, продовження її слабко фіксується в заплаві біля північно-східного і східного краю городища. Поганий стан оборонних ліній на східній та південній частині пам'ятника пов'язаний із сильною пошкодженістю цих ділянок. Біля південно-західного краю городища місцями читається лінія – два рови із ув'язненим між ними валом.

На окремих ділянках добре простежено подвійний рів із валом біля підошви пагорба та ще один подвійний рів із валом вище по схилу. По одному із стародавніх ярів проходить дорога, що веде на пам'ятник із півдня. У 80 м на захід від неї лінії укріплень спускаються в глибокий яр і повертають на північ.

Навпроти цієї ділянки на орному полі зникає підйомний матеріал. Ймовірно, на схилі західна лінія укріплень була знищена описаним яром, а вище схилом – оранням. Майже по всій площі пам'ятника зустрінуто досить численний підйомний матеріал, представлений переважно фрагментами кераміки. Шурфування показало наявність на пам'ятнику добре насиченого керамікою салтово-маяцької культури шару потужністю до 60 см.

Могильника не виявлено.

Під час огляду городища у 70-х роках. ХХ ст. А. І. Приваловим було знайдено зруйноване інвентарне поховання. З нього походить глечик, що нині знаходиться у фондах Донецького обласного краєзнавчого музею. Точно локалізувати місце знахідки не вдалося. Швидше за все, поховання було знайдено на південному схилі городища, де у 70-х роках велися потужні земляні роботи.

Фото 1. Плани Кіровського городища.

Стародавнє поселення поблизу селища Кіровськ - БЛОГ, фото-1

Читайте також: Стародавнє поселення на місці селища Новоселівка - БЛОГ

Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)

Слідкуйте за нами в Instagram

Та телеграм: https://t.me/news6262

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов'янськ #новини #новини Слов'янська #Кіровськ #археологічний блог #блог Киркач #Віталій Киркач
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...