• Головна
  • Піщані дюни і забруднення. Історія річки Казенний Торець
13:36, 26 липня 2024 р.

Піщані дюни і забруднення. Історія річки Казенний Торець

Піщані дюни і забруднення. Історія річки Казенний Торець

Міста Слов’янськ, Краматорськ і Дружківка розташовані на річці Казенний Торець.

Сьогодні ми розкажемо саме її історію. Казенний торець впадає у Сіверський Донець, про який ми писали раніше.

Читайте: Найбільша річка східної України. Історія Сіверського Дінця

Існує припущення, що назва річки "Казенний Торець" походить від значення слова торець — край. У XVII⁣-⁣XVIII століттях по річці проходила межа державних («казенних») земель.

Довжина річки - 129 км. Глибина річки до 2,5—3 м.

На Казенному Торці споруджено багато ставків і водосховищ для задоволення потреб промислового та побутового водопостачання, зрошення і рибальства. По заплаві річки проходить траса каналу Сіверський Донець-Донбас, у пониззі — група озер Слов'янського курорту.

Місце, де впадає Казенний Торець у Сіверський Донець, надзвичайно багате археологічними пам’ятками. Піщані дюни, де розташовані сучасні населені пункти Райгородок, Брусівка, Брусине та Старий Караван, буквально усіяні поселеннями різних епох - починаючи від неоліту й закінчуючи розвиненим середньовіччям. 

У місці злиття двох річок розкинувся просторий луг, обмежений з півночі та півдня високими пагорбами корінного берега завширшки до 5 кілометрів. Місцевість тут дуже обводнена: численні озера, що являють собою залишки старих русел, переходять в заболочені низини, схожі на плавні. 

Отже, на злитті двох рік було лише одне придатне для будівництва поселення місце — в 500 метрах на захід від дворіччя. Це порівняно невелике прямокутне терасоподібне підвищення, яке затоплюється лише під час найсильніших паводків. Вигідне розташування цієї ділянки поблизу древнього броду було гідно поціноване ще нашими дуже далекими пращурами, починаючи з епохи новокам’яного віку. Верхній же шар представлено матеріалами городища Козацька Пристань.

Містечко, збудоване у місці злиття Казенного Торця з Дінцем, біля старої Козацької Пристані, було з шістьма баштами, протяжність його стін складала 174 сажні. Рів, викопаний навколо, сягав ушир і вглиб до 3 сажнів. Осадчим туди було направлено С.Бронка, котрий до осені 1684 року поселив тут п’ять сімей черкащан та попа.

***

Річка використовується для зрошення сільськогосподарських угідь, що розташовані в її долині. Вода Казенного Торця також важлива для промислових підприємств регіону, зокрема для металургійних заводів, які використовують її для охолодження обладнання. Місцеві громади використовують воду річки для побутових потреб.

Казенний Торець є домівкою для багатьох видів риб, птахів та інших тварин. В річці водяться карасі, лящі, щуки та інші види риб, які є важливими для місцевої риболовлі. Водні рослини, такі як очерет і латаття, також є невід'ємною частиною екосистеми річки. Водоплавні птахи, такі як качки і лебеді, використовують річку як місце гніздування та харчування.

Казенний Торець, як і багато інших річок в індустріально розвинених регіонах, стикається з проблемами забруднення. Основні джерела забруднення включають скиди від промислових підприємств, сільськогосподарські стоки, а також побутові відходи. Забруднення води негативно впливає на якість водних ресурсів та здоров'я місцевої екосистеми.

Читайте також: Городище поблизу селища Адамівка - БЛОГ

Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)

Слідкуйте за нами в Instagram

Та телеграм: https://t.me/news6262

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #новости Славянска #Казенний Торець #річка #історія річки #Райгородок
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...