17:30, 4 червня 2024 р.
Головна проблема України після війни. Як відбувається боротьба з корупцією в Донецькій області та куди скаржитися на хабарі
Після російської агресії головною проблемою держави українці називають корупцію. При цьому країна прагне стати членом Євросоюзу і НАТО, хоча в цих альянсах вимагають від України більш рішучих кроків у боротьбі з корупцією. Як цьому явищу протидіють у Донецькій області та куди жителі можуть поскаржитися, якщо від них вимагають хабар - нижче в нашому матеріалі.
Що таке корупція
Багато людей звикли асоціювати корупцію безпосередньо з хабарями. Однак саме поняття цього терміна дещо ширше. Йдеться про зловживання службовим становищем в особистих цілях, а саме використання посадовою особою своїх владних повноважень і довірених їй прав, а також пов'язаних із цим офіційним статусом авторитету, можливостей, зв'язків з метою особистої вигоди, що суперечить законодавству та моральним настановам.
Головним стимулом до корупції є можливість отримання економічного прибутку, пов'язаного з використанням владних повноважень, а головним стримувальним чинником - ризик викриття і покарання.
Варто зазначити, що корупція існує абсолютно в усіх країнах світу, оскільки є проявом людських якостей і безпосередньо залежить від рівня розвитку держави.
Що про корупцію в Україні говорять світові рейтинги
Про високий рівень корупції в Україні говорять з моменту утворення держави і майже всі президенти ставили собі за мету побороти це явище, проте далеко не кожен з них дійсно переслідував цю мету.
За часів експрезидента Віктора Януковича рівень корупції був настільки величезним, що соціальне невдоволення населення в купі з іншими проблемами призвели до Революції Гідності та втечі Януковича з країни.
П'ятий президент Петро Порошенко, який прийшов до влади, повернув Україну на шлях вступу країни до Євросоюзу, де однією з вимогою для прийняття держави в блок є реформи, спрямовані на боротьбу з корупцією. Відтоді в Україні з'явилася низка нових антикорупційних інституцій, як-от:
Антикорупційне бюро, що займається розслідуванням топ-корупції;
Антикорупційна прокуратура, яка представляє сторону обвинувачення у справах про топ-корупцію;
Антикорупційний суд, який слухає і ухвалює рішення у справах, пов'язаних із топ-корупцією;
Національне агентство з питань запобігання корупції, яке формує антикорупційну політику країни та перевіряє декларації чиновників.
Водночас організація Transparency International, яка опікується питанням антикорупції, у 2022 році повідомляла, що Україна посіла 117-ме місце зі 180 країн за індексом сприйняття корупції, отримавши 33 бали зі 100 можливих, що свідчить про значний рівень корупції.
Але на початку цього року стало відомо, що Україна отримала 36 зі 100 балів в Індексі сприйняття корупції за 2023 рік, додавши 3 бали. Загалом за останні 10 років Україна додала 11 балів - це найбільший приріст серед країн, які наразі мають статус кандидаток до ЄС.
Ключовим показником Індексу є кількість балів, а не місце в рейтингу. Мінімальна оцінка (0 балів) означає, що корупція фактично підміняє собою державу, максимальна (100 балів) свідчить про те, що корупція майже відсутня в житті суспільства.
Що про боротьбу з корупцією говорять у Донецькій області
У Донецькій ОВА нам повідомили про те, що управління з виявлення та запобігання корупції розробило Антикорупційну програму Донецької області на 2024-2026 роки.
Вона складається із засад антикорупційної політики, оцінювання корупційних ризиків у діяльності Донецької ОВА, навчанні та заходів щодо поширення інформації про програми антикорупційного спрямування та моніторингу, а також оцінки виконання програми.
Водночас чиновники нам повідомили, що управління провело перевірки в лютому і квітні та надіслало в Національне агентство з питань запобігання корупції повідомлення про факти неподання декларацій деякими співробітниками Донецької ОВА.
Управління також запланувало протягом 2024 року провести низку перевірок на підприємствах, установах, закладах та організаціях, що підпорядковуються обласній адміністрації, а також закладах фахової вищої освіти області з питань, пов'язаних з антикорупцією.
Для зниження рівня корупції в області Донецька ОВА ставить одним зі своїх основних завдань забезпечення ефективної реалізації державної політики у сфері протидії цьому явищу.
Які результати щодо антикорупції має поліція
Представник відділу комунікації ГУНП у Донецькій області нам повідомив, що за перші 4 місяці поточного року слідчі завершили розслідування у 33 кримінальних справах із 42 наявних та направили їх до суду. Йдеться про 33 підозрюваних у корупції осіб.
Минулого року поліція мала 85 кримінальних справ, пов'язаних з корупцією. 80 із них направили до суду і вони торкалися 81 особи.
При цьому про затримання у регіоні у резонансних справах продовжує рапортувати обласна прокуратура. Наприклад, нещодавно 4 співробітникам правоохоронних органів повідомлено про підозру у розтраті майна шляхом зловживання службовим становищем.
У схемі брав участь начальник Маріупольського міжрайонного відділу Управління поліції охорони Донецької області організував схему неправомірного отримання підлеглими додаткової грошової винагороди. До реалізації свого задуму посадовець залучив головного бухгалтера сектору фінансового забезпечення очолюваної ним установи та начальників Бахмутського районного та Слов'янського міського відділень.
Санкція статті передбачає до 12 років позбавлення волі, проте на початок слідство у справі має закінчитися, а вже потім суд має ухвалити рішення.
У вас вимагають хабар. Куди можна поскаржитися?
У поліції повідомили, що якщо мова про корупційні правопорушення з боку їх співробітників, то варто звертатися за номером 102 або ж на гарячу лінію - 0-800-50-02-02.
При цьому у Донецькій ОВА також є свій номер на випадок того, якщо ви стали свідком корупційного правопорушення. Варто звертатися за номером 096-273-56-64 та чиновники запевняють, що особи, які надають допомогу у запобіганні та протидії корупції, перебувають під захистом держави.
Також можна звернутися і до дистанційного формату, описавши свою проблему в електронному листі. Для цього потрібно вибрати відповідний правоохоронний орган:
Національне агентство з питань запобігання корупції - [email protected]
Прокуратура Донецької області - [email protected]
Управління стратегічних розслідувань в Донецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України - [email protected]
Національне антикорупційне бюро України Харківське територіальне управління - [email protected]
При цьому сусідня Луганська область хоч і перебуває майже під повною окупацією, продовжує боротися з корупцією. Нещодавно голова ОВА Артем Лисогор у розмові з журналістами розповів про кримінальні справи щодо чиновників Сєвєродонецької та Лисичанської міських військових адміністрацій. За словами Лисогора, він призначив аудит витрат, а правоохоронці, ґрунтуючись на цих матеріалах, уже оголосили підозри керівнику лікарні Сєвєродонецька.
Тож жителі з Луганської області можуть самостійно звертатися з питань можливої корупції до таких органів:
Луганська ОВА - [email protected]
Луганська обласна прокуратура - 066-815-86-93
ГУНП у Луганській області - [email protected] або 066 274 39 90.
Автор: Дмитро Браславський
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:10
Вчора
15:25
Вчора
11:10
Вчора
10:26
Вчора
09:12
Вчора
21:01
17 січня
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
00:00, 20 грудня 2024 р.
11:31, 10 січня
00:00, 12 січня 2016 р.
11:31, 10 січня
11:31, 10 січня
live comments feed...
Коментарі