18:34, 29 квітня
Вступна кампанія для переселенців. Які можливості мають абітурієнти з окупації і що їм допоможе при виборі університету
Повномасштабна війна в Україні вплинула на діяльність вищих навчальних закладів, а також і на процес вступу до них. Як відбуватиметься цьогорічна вступна кампанія та чи передбачені пільги для абітурієнтів-переселенців - нижче в нашому матеріалі.
Усі університети виїхали з Донецької області
Війна на Донеччині розпочалася 2014 року, а тому частина університетів була переведена на підконтрольну частину України. Тож абітурієнтам із Покровська, Слов'янська чи Краматорська стало дещо простіше, адже в їхніх містах з'явилися нові для них заклади вищої освіти.
Однак у 2022 році розпочалася вже повномасштабна війна, тож Міністерство освіти і науки наказало усім навчальним закладам Донеччини евакуюватися в інші регіони, тож у самому регіоні університетів не лишилося, стоять лише порожні будівлі.
Процес навчання вже давно відбувався в дистанційному форматі, так само як і процес вступу, і причиною цьому - пандемія Covid-19. Університети вже 2020 року стали пристосовуватися до роботи "онлайн", тому великих складнощів у фізичній відсутності освітніх закладів на Донеччині абітурієнти відчувати не повинні.
Переселенці-абітурієнти та студенти з окупації. Що їм пропонують в уряді
Уряд перейнявся проблемами студентів та абітурієнтів у перший рік великої війни. Приміром президент Володимир Зеленський доручив усіх студентів-переселенців і студентів з окупованих територій навчати за державний кошт. Також це торкнулося і студентів, які навчалися на контрактній основі, після цього їх перевели на бюджет.
Для переведення на бюджет здобувачі освіти мають звернутися із заявою до керівника навчального закладу, в якому навчаються. Університет здійснює верифікацію поданих документів, що підтверджують право на переведення.
Також, такі студенти мають право отримувати соціальну стипендію. Її розмір залежно від категорії стипендіатів та виду навчального закладу визначено Міністерством освіти і науки України.
Вступ на бакалаврат і магістратуру для студентів з окупованих територій також спрощується. Нещодавно в Мінреінтеграції повідомили, що особи, які перемістилися з окупованих територій або територій активних бойових дій після 1 січня 2024 року, можуть вступити на бакалаврат за співбесідою.
А віцепрем'єрка Ірина Верещук запропонувала розглянути можливість запровадження спрощених умов вступу на магістратуру для вступників, які проживають в окупації. Днями стало відомо, що Єдиний вступний іспит, який потрібен під час вступу на магістратуру, планують замінити на співбесіду з іноземної мови.
Раніше розглядався варіант проводити Єдиний вступний іспит в обмеженому дистанційному форматі для студентів з окупації, однак урядовці дійшли висновку, що провести в такому форматі для зазначеної категорії осіб немає можливості.
Тому в профільному міністерстві розглядають можливість дозволити замінити складання цього іспиту на співбесіду з іноземної мови, яку проводитимуть вищі навчальні заклади в дистанційному режимі. Такі норми діяли минулого року.
Що про це говорять в університетах
Ми поспілкувалися з представниками Донецького національного технічного університету, який від самого початку перебував у Донецьку, пізніше переїхав до Покровська, а тепер базується в Луцьку.
Вступна кампанія в університеті починається з 1 червня і закінчиться 30 вересня. Зазначається, що дистанційний вступ можливий за наявності свідоцтва про повну загальну середню освіту та розрахований для осіб, які проживають на територіях, де неможливо забезпечити виконання стандартів освіти та стабільний освітній процес.
Такі особи можуть вступати в рамках квоти для здобуття освітнього ступеня бакалавр. Однак у разі, якщо такого свідчення немає, необхідно:
подати заяву;
заповнити освітню декларацію в освітньому центрі "Донбас-Україна" на базі університету;
здати випробування державної підсумкової атестації;
отримати свідоцтво про повну загальну середню освіту;
після цього здати співбесіду.
Це буде необхідно замість того, щоб складати національний мультипредметний тест. В університеті підтвердили, що студенти-переселенці можуть розраховувати на соціальну стипендію у разі відповідної довідки.
Торік абітурієнти під час вступу найчастіше обирали спеціальності пов'язані з прикладною механікою, гірництвом, цивільною безпекою, економікою, електронікою та комп'ютерною інженерією.
Досвід абітурієнтів-переселенців. На що варто звернути увагу під час вступу
Ми поспілкувалися зі студентом із окупованого Сватового у Луганській області. 2022 року Денис саме вступав до університету і поділився з нами своїм досвідом.
Він вступав до університету на базі усної індивідуальної співбесіди. За його словами, щоб здати її, потрібно мати пільги і оформити відповідну квоту.
"Це квота 2, тобто тимчасово окуповані або небезпечні території або щось у цьому плані. Для цього я написав у КПІ (Київський політехнічний інститут – ред.), прямо з таким буквально запитом, що привіт, я хотів би щоб ваш університет надав мені право складати усну індивідуальну співбесіду на базі квоти 2", - пояснив студент.
Далі потрібно зібрати перелік документів для отримання квоти, а потім чекати на її отримання. Потім університет призначає дату співбесіди і вже проходить за допомогою платформи Zoom. Під час такої співбесіди в основному відбувається тестування з української мови, математики та історії, а, за словами Дениса, частина питань була схожа на ті, які є в національному мультипредметному тесті.
Денис радить майбутнім абітурієнтам заглядати на сайти університетів, до яких вони хочуть вступити. Уся інформація про процес надходження вже давно опублікована, хоча не все може бути зрозумілим після першого прочитання. Тоді необхідно сміливо "гуглити" і розбиратися у відмінностях між квотами та пільгами, а якщо це не допоможе, то звертатися до приймальної комісії.
З представником приймальної комісії Денис спілкувався через Telegram, майже всі відповіді на свої запитання він зміг отримати з такого листування. Також Денис наголосив, що квота для переселенців дозволяє не привозити особисто документи до університету, що трохи спрощує процес вступу до університету.
Крім того, якщо абітурієнт-переселенець вступив на контракт, університет у майбутньому може звернутися до Міністерства освіти за додатковим фінансуванням і потім такого студента переводять на бюджет.
Як спростити вступ. Стартап від українських переселенців
Антон Величко теж зі Сватового, раніше навчався у Харкові і не з чуток розуміє всю складність при вступі до університету. Більшість абітурієнтів можуть просто не розібратися у великих масивах інформації, не встигнути вчасно подати документи чи зіткнутися з іншими труднощами.
Тому він започаткував проект під назвою STUDINFO, який доступною мовою пояснює складні речі для абітурієнтів. Антон пояснив, що платформа може надати важливу опцію, а саме розрахувати шанс вступу до того чи іншого освітнього закладу.
"Ми завдяки отриманій інформації і наших моделей розрахунку на основі даних минулої вступної кампанії вираховуємо ймовірність вступу для кожного користувача персонально", - пояснив засновник проекту.
Про дати вступної кампанії у 2024 році, процес проведення національного мультипредметного тесту та інші важливі питання, які обов'язково виникнуть у абітурієнта, можна дізнатисяперейшовши за посиланням. Уся інформація взята з офіційних джерел і буде корисною навіть для вступників до університетів з Донецької області.
Необхідну інформацію для осіб з окупованих територій та переселенців опубліковано і на сайті Міністерства освіти і науки України. Ознайомитися з нею можна,перейшовши за посиланням.
Автор: Дмитро Браславський
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
19:20
Вчора
17:15
Вчора
16:21
Вчора
16:06
Вчора
15:00
Вчора
13:01
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
15:55, 16 листопада
1
23:49, 27 листопада
09:16, 27 листопада
08:04, 26 листопада
live comments feed...
Коментарі