14:04, 6 квітня 2024 р.
Чи здатні росіяни наступати на Слов'янськ та Краматорськ
Фото - Генштаб ЗСУ
Експерти та аналітики повідомляють, що ворог готується до масштабного наступу на фронті. Однак провести його зможуть лише на одному напрямку через брак резервів.
рф може розпочати масштабний наступ на заході Донеччини
рф може розпочати масштабний наступ на заході Донеччини наприкінці весни чи влітку. Аналітики американського Інституту вивчення війни повідомляють, що російські війська, ймовірно, зможуть розпочати узгоджену широкомасштабну наступальну операцію, однак лише на одному оперативному напрямку. Зазначається, що російське командування може вважати район Авдіївки в Донецькій області своїм пріоритетом, - пояснює ВЧАСНО.
"Готовність російського військового командування залучити до наступу під Авдіївкою батальйон танків вказує на те, що цей наступ є пріоритетним. Російське командування може зосередити свою прогнозовану наступальну операцію наприкінці весна або літа на заході Донецької області", — йдеться в аналітичному звіті.
Разом з цим ISW зазначають що, українські війська відбили російську механізовану атаку чисельністю батальйон поблизу Авдіївки 30 березня — першу таку атаку з моменту початку російськими військами кампанії із захоплення Авдіївки наприкінці жовтня 2023 року.
Масштаби цієї атаки є значними, оскільки війська рф не проводили такого масштабного механізованого штурму з початку російської локальної наступальної операції із захоплення Авдіївки, коли українські війська, за повідомленнями, знищили майже 50 російських танків і понад 100 броньованих машин 19−20 жовтня 2023 року, наголошують аналітики.
"Здатність України захиститися від наступу 30 березня, особливо під Авдіївкою, є позитивним показником здатності ЗСУ захиститися від майбутніх широкомасштабних російських нападів та очікуваної наступальної операції рф влітку 2024 року", — зазначають аналітики.
Наступ на Часів Яр, від якого відкривається шлях до Костянтинівки
Українські війська під час контрнаступу влітку 2023 року змогли дуже близько дійти до флангів Бахмута, зайнявши панівні висоти довкола населеного пункту. Проте поступово з осені-зими 2023 року війська рф почали тиснути з північного напрямку назад. Вони дійшли до околиць Часового Яру, від якого відкривається шлях до Костянтинівки, а звідти — до Краматорська.
Про це повідомляє "Фокус" із посиланням на співзасновника DeepState Романа Погорілого.
За його словами, Часів Яр — це стратегічно важливе місто, яке стоїть на панівних висотах.
"Часів Яр — це в першу чергу висоти. Це дуже великий зоровий і вогневий контроль навколишніх населених пунктів, які перебувають довкола міста. А це також наші позиції і території, на які ми маємо не пускати московитів. Це вогневий і зоровий контроль Костянтинівки — це наступний населений пункт, який відповідно, з висоти відкриває оперативний простір для подальшого просування і дій. Часовоярівські висоти — це стратегічне місто, яке має вагу за рахунок висот. Московитів не можна було не те, що пускати, а навіть підпускати до міста. У нас був шанс вибудувати там потужну оборону, підготуватися, щоб цього не сталося. Коли бої шли ще в районі Богданівки, Хромового, навіть не Іванівського, а Хромового. Тоді були перші дзвіночки, що московити будуть тиснути, бо сконцентрували там великі сили. Зараз неймовірно важко, і за це, на жаль, мають платити наші бійці своїми життями", — зауважує Роман Погорілий.
Аналітик додає, що наразі не варто припускати, чи будуть у росіян подальші успіхи в районі Часового Яру. Костянтинівка, Краматорськ і Словʼянськ — це глобальні цілі для зс рф, бо вони хочуть вийти на адмінкордони Донецької області.
Загроза для Краматорська та Слов’янська
Разом з цим військовий оглядач Костянтин Машовець оцінив можливості ворога, виявляючи суттєві труднощі у реалізації такого завдання. Він припустив, що окупанти можуть розпочати наступ у напрямку Слов’янськ — Краматорськ.
На його думку, можливе зайняття противником району міст Слов’янськ та Краматорськ різко погіршить становище Сил Оборони як у Харківській області, так і по дирекції Павлоград — Дніпро. Тобто, зробить подальші перспективи ведення війни Україною загалом — достатньо складними.
"Однак, оцінюючи перспективи противника щодо проведення наступу, треба врахувати цілу низку факторів, які безпосередньо впливають на спроможності ворога", — додає оглядач.
Їх можливо, умовно, поділити на дві великі групи — фактори загального (стратегічного) характеру й фактори, які визначаються конкретної обстановкою на даному напрямку.
До першої групи відносяться:
- Ситуація із формуванням та розгортанням стратегічних резервів противника. Ситуація із цим у ворога достатньо складна. В першу чергу, із «технічним фактором», й відповідно із — «термінами та строками». Цілком можливо, що «прийняти участь» у наступальній операції зможуть далеко не всі стратегічні резерви противника;
- Військово-політичному керівництву рф поки що не вдається повністю та зупинити військово-технічну співпрацю України із рядом її країн-союзників, як передумову їхнього «успешного большого наступления» цим літом. Хоча, звісно, значні складнощі у відносинах із головним нашим союзником (США) Кремлю таки вдалося створити;
- Зірвати процес подальшого мобілізаційного розгортання українського війська як фактор попереднього зниження спроможності ЗСУ чинити ефективний опір на визначеному напрямку (ах) кремлю також повністю не вдалося.
- У сенсі оперативного розгортання своїх стратегічних резервів на цьому напрямку й загалом, підготовки майбутнього району дій до власної крупномасштабної наступальної операції, командування військ противника зіткнеться із певними складнощами.
- Також очевидно, що гіпотетична наступальна операція у бік Слов’янська та Краматорська повинна бути "ув'язана" із цілим рядом інших кроків на стратегічному рівні. Адже сама по собі вона навряд чи буде здатна докорінним чином переломити хід війни.
Машовець зазначає, що наступальна операція потребуватиме достатньо високого рівня взаємодії між принаймні двома угрупуваннями військ противника — «Запад» та «Юг». Однак за досвідом Бахмутської та Авдіївської операцій, ворогу потрібно буде додатково залучати, як мінімум, 2−3 загальновійськових армії та й ще передбачити певні війська, наприклад у вигляді 1−2 мсд для забезпечування дій у південно-західному напрямку, зазначає Машовець.
Визначальним фактором є існування Сіверського виступу ЗСУ, вважає експерт.
Іншими словами, приступити до практичного вирішення завдань на Слов’янсько-Краматорському напрямку противник без попереднього вирішення «проблеми Сіверського виступу» просто не зможе.
"В цьому, власне, й полягає головна відмінність цього напрямку від Курахівсько — Вугледарського. Допоки передові підрозділи ЗСУ знаходяться у 8-и км від західної околиці м. Лисичанськ, утримують район м. Часів Яр, Костянтинівка та рубіж Лиман — Ямпіль,"брати" Краматорськ або Слов’янськ противник явно не може", — пише Машовець.
Тобто, у командування противника є два шляхи проведення наступальної операції у бік Слов’янська та Краматорська — зробити проблему ліквідації Сіверського виступу частиною її загального плану, або спробувати не звертати уваги на це й наступати через Лиман та Костянтинівку, обходячи агломерацію з північного та південного сходу й сподіваючись відрізати наші війська у Сіверському виступі №чуть позже".
На даний момент, противник силами угруповань військ (УВ) "Запад" та "Юг" намагається створити зручні попередні умови для обох варіантів.
Але, на думку Машовця, на сьогодні противник ще дуже далекий від досягнення цих "проміжних" результатів.
"Я, звісно, допускаю, що противник "якісь" стратегічні резерви наштампує до літа, але, ще раз повторюсь — не факт, що вони повною мірою набудуть бойових та оперативних спроможностей. Й потім, треба врахувати, що й на інших операційних напрямках — навряд чи наступить "благодать", — підсумував Машовець.
Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)
Слідкуйте за нами в Instagram
Та телеграм: https://t.me/news6262
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
19:20
Вчора
18:18
Вчора
17:04
Вчора
16:34
Вчора
15:10
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
00:00, 20 грудня 2024 р.
11:31, 10 січня
11:31, 10 січня
11:31, 10 січня
00:00, 12 січня 2016 р.
live comments feed...
Коментарі