10:17, 22 червня 2022 р.
Де переселенцям лікуватися та шукати медикаменти - відповіді на найпоширеніші запитання на прикладі Чернівців
Сайт 6262.com.ua записав новий подкаст, тема якого - медичне обслуговування переселенців. Поговорити про це ми запросили заступницю начальника відділу охорони здоров’я Чернівецької міської ради Галину Бовкун.
Після широкомасштабного вторгнення росії на територію України до Чернівецької області приїхало багато переселенців. Згідно з офіційними даними, таких зараз близько 90 тисяч. Серед тих, хто був вимушений евакуюватися до Чернівецької області, були жителі Донецької та Луганської областей.
Зрозуміло, що у переселенців виникає потреба звернутися до лікаря, отримати лікування тощо. Але люди, які евакуюються з міст на лінії фронту, часто перебувають у розгубленому стані. Тому ми вирішили знайти відповіді на найпоширеніші питання переселенців щодо медичного обслуговування. Для цього ми запросили до свого нового подкасту заступницю начальника відділу охорони здоров’я Чернівецької міської ради Галину Бовкун.
Що робити переселенцям, якщо вони хочуть потрапити до вузького спеціаліста?
По-перше, внутрішньо переміщені особи (ВПО) можуть звернутися до будь-якого сімейного лікаря, терапевта або педіатра. У Чернівцях досить розгалужена мережа лікарів первинної медичної ланки.
Якщо людина звертається до лікаря з власними документами, електронними і паперовими, це, звісно, полегшить медику роботу. Якщо ж документів немає, то по прізвищу, імені, по батькові та даті народження можна буде відновити документи пацієнта в Єдиній системі охорони здоров’я. Потім на прийомі у сімейного лікаря пацієнт отримає електронне направлення до вузького фахівця.
Проте Галина Бовкун зазначила, що рівень освіченості сімейних лікарів у Чернівцях досить високий, і візит до лікаря може закінчитися на цьому етапі.
Якщо все ж потрібне дообстеження або вузько спеціалізована допомога, то направлення сімейний лікар скерує до фахівця. У Чернівцях існує три великі поліклініки, в яких приймають лікарі первинки та вузькі фахівці.
Де та як шукати лікарів первинки у Чернівцях?
У Чернівцях кожна поліклініка закріплена за територіальним принципом. Відповідно, переселенці можуть обрати той медзаклад, який знаходиться найближче від місця їх тимчасового помешкання. Або якщо переселенці живуть безоплатно в соціальному житлі (школи, дитсадки, гуртожитки), то такі соціальні помешкання закріплені територіально за різними поліклінічними пунктами (зараз таких пунктів 63).
Кожна поліклініка має графік відвідування своїх пунктів, контактні номери сімейних лікарів, які опікуються тією чи іншою ділянкою чи працюють в тому чи іншому пункті.
Швидка допомога працює за номером 103.
Існує гаряча лінія, куди можуть звертатися ВПО: 050 613 33 42. Також отримати інформацію про медичне обслуговування у Чернівцях можна на сторінці міського відділу охорони здоров’я у Facebook.
Ось повний перелік закладів “первинки” у Чернівцях:
- Міська поліклініка №1 (вул. Шкільна, 6, вул.Руська, 279);
- Міська поліклініка №2 (вул. Лесі Українки,11, вул. Комарова, 2, вул. Героїв Майдану, 226);
- Міська поліклініка №3 (вул. Південно-Кільцева, 14);
- Міська поліклініка №5 (вул. Щербанюка, 34А, вул. Стеценка, 5);
- Міська дитяча поліклініка" (проспект Незалежності, 109А, вул. Руська, 273);
- Центр первинної медико-санітарної допомоги "Садгора" (вул. Ярослава Мудрого, 2, вул. Івана Підкови,16, вул. Хотинська, 49Б);
- ЦПМСД "Роша" (вул. Горіхівська, 3);
- Міський пологовий будинок №2 (вул. Рівненська);
- Центральна міська клінічна лікарня (вул. Героїв Майдану, 226, вул. Головна, 100):
- інсультний центр;
- хірургічне відділення;
- ковідне відділення;
- очне та ЛОР-відділення;
- відділення реабілітації тощо.
- Міська лікарня №4 (вул. Ярослава Мудрого, 2):
- терапевтичне відділення;
- неврологічне відділення;
- ковідне відділення.
- Міська дитяча клінічна лікарня:
- хірургія;
- педіатрія;
- нефрологія.
Також у системі Helsi можна знайти перелік лікарів первинної ланки у Чернівцях, графік їх роботи, контактні номери. Там же можна записатися до них на прийом - але для цього треба мати в системі власний акаунт. Це можна зробити як з комп’ютера через браузер, так і в мобільному застосунку.
Що робити, якщо людина евакуювалася взагалі без документів?
Якщо у людини є хоча б застосунок “Дія” в телефоні, то цього вже буде достатньо, щоб потрапити на прийом, отримати лікування та почати відновлювати медичні документи.
Якщо ж “Дії” немає, то достатньо прізвища, ім’я, по батькові та дати народження.
Якщо даних людини немає в Єдиній медичній системі, документи будуть відновлюватися, але при цьому медичну допомогу людина все одно зможе отримати.
Чи може переселенець потрапити до вузького спеціаліста в обхід первинної ланки?
Візити до лікаря вторинної ланки мають бути, все ж таки, за направленням через сімейного лікаря.
Без направлення приймають в акушерсько-гінекологічній, стоматологічній, психіатричній, наркологічній, фтизіатричній сферах, а також лікарі, у яких пацієнти вже перебувають під спостереженням.
Прийом пацієнта, який прийшов без направлення - це на розгляд лікаря.
Інша справа - коли людина звертається по екстрену, невідкладну допомогу, а не на плановий огляд. У такому випадку пацієнта приймають без направлення.
Що робити, якщо лікар відмовив у прийомі?
Якщо людині відмовили у прийомі у медзакладі міської комунальної власності, то про такий випадок можна повідомити на телефон управління охорони здоров’я Чернівців: (0372) 55-39-29.
Крім того, на поверхах поліклінік є зворотний зв’язок з пацієнтами - там розміщені QR-коди. На коди можна навести телефон, після цього з’явиться посилання на форму, в якій можна залишити відгук або скаргу. Для того, щоб скористатися QR-кодом, телефон має бути підключеним до мобільного інтернету або місцевого wI-fI. Скарга одразу надійде до управління охорони здоров’я.
Як переселенцю із хронічною хворобою відновити перерваний через війну курс лікування?
Знову ж таки, для цього спочатку треба звернутися до сімейного лікаря, щоб, можливо, повторно пройти обстеження, діагностувати, в якому стані зараз знаходиться хронічне захворювання.
Незалежно від того, де проживає людина, сімейний лікар може взяти її на обслуговування, виписувати медикаменти за програмою “Доступні ліки” (Чернівецькі аптеки продовжують обслуговувати за цією програмою попри війну).
Як людям з онкохворобами поновити своє лікування якнайшвидше?
У Чернівцях є обласний клінічний онкологічний центр (телефон - (0372) 54-76-50) - можна звертатися безпосередньо туди, не через сімейного лікаря. Цей Центр законтрактований з Національною службою здоров’я, тому безкоштовно отримує ліки для таких пацієнтів. Тобто там можна відновити лікування і одразу отримати ліки.
Якщо необхідно відновити чи продовжити гормональну терапію, то медикаменти також можна отримати через програму “Доступні ліки” або з запасів гуманітарної допомоги. Але для цього треба буде звернутися до сімейного лікаря.
Які пільги в медичній сфері надає статус внутрішньо переміщеної особи?
Кожен лікувальний заклад має пакет безоплатної медичної допомоги, послуги якого надаються безкоштовно будь-кому. Пакет послуг фінансується Національною службою здоров’я, якою заклад укладає договір.
Схема, знову ж таки, незмінна: спочатку людина йде до сімейного лікаря. Він за потреби дає направлення на обстеження чи до вузького спеціаліста. А вузькоспеціалізований лікар далі також може направити на дообстеження, планове чи термінове лікування або операцію.
Якщо ж у стаціонарі, прикладом, людина хоче потрапити у палату з покращеними умовами - це буде додаткова платна послуга. Також якщо людина хоче пройти якесь обстеження, яке не входить у безоплатний пакет, прямо тут і зараз, то за послугу треба заплатити.
Що стосується приватних медзакладів, то кожен з них сам встановлює у себе пільгові послуги для переселенців, військових чи їх родичів.
Яка ситуація з хірургічними втручаннями?
Якщо говорити про стентування, то ним займається обласний кардіологічний центр (вулиця Героїв Майдану, 230, Чернівці, (0372) 515-830). Там стентування проводиться безкоштовно, якщо це гострий випадок. І стенти, які вживляються, у такому випадку виділяються за державною програмою безкоштовно.
Що стосується нетермінових планових операцій, то тут по кожному випадку слід дізнаватися окремо - яка вартість, чи існують пільгові програми тощо.
Як діяти переселенцям з інвалідністю, щоб відновити документ, подовжити цей статус або оформити пільги?
Якщо людина з інвалідністю має документи, цей статус подовжується ще на три місяці після закінчення військових дій, і його не потрібно оновлювати.
Якщо людина втратила цей статус і хоче його відновити, їй потрібно звернутися тут до сімейного лікаря, пройти обстеження, отримати направлення. І поліклініка готує документи на Медико-соціальну експертну комісію. МСЕК розглядає ці документи і знову призначає групу інвалідності.
Потім документ про призначення групи передається в міське Управління соціального захисту, де вже оформлюють певні пільги.
Якщо у вас є запитання стосовно медичної сфери під час війни, пишіть їх у коментарі - ми спробуємо знайти на них відповіді.
Вам також може бути цікаво:
- Як відновити втрачені під час війни медичні документи
- Як знайти необхідні ліки під час війни
- Онкохворі паціенти можуть отримувати безкоштовне лікування під час війни
Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)
Слідкуйте за нами в Instagram
Та телеграм: https://t.me/news6262
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:08
Вчора
16:04
Вчора
Спецтема
Оголошення
19:30, 21 листопада
19:30, 21 листопада
19:30, 21 листопада
19:30, 21 листопада
00:00, 12 січня 2016 р.
live comments feed...
Коментарі