12:25, 7 лютого 2020 р.
Що ми вже здобули та куди рухаємося далі. Реформа армії в Україні
Говорячи про реформи в Україні, не можна оминути тему Реформи армії. Адже це один із важливих кроків на шляху становлення незалежної країни.
Сайт 6262.com.ua разом із колегами зі Львова продовжує розглядати зміни в країні в рамках проекту "реформи без ілюзій".
Ми зібрали інформацію щодо того, що планувалося та планується в рамках цієї реформи, а також поцікавилися змінами у Слов’янському військкоматі та у одного з безпосередніх учасників цієї реформи - бійця ЗСУ, який протягом 6 років участі в ООС мав можливість спостерігати за тим, що змінилося або не змінилося в українській армії.
Початок реформи
Коли Росія відтяла частину нашої країни, а на Донбасі почалися бойові дії, стало зрозуміло, що українська армія потребує розвитку. В той момент велику роль у становленні армії і допомозі бійцям зіграли волонтери, які власними силами збирали гроші для підтримання українських захисників.
“Боляче було бачити, як волонтери везуть харчі, одяг, все. Абсолютно все везли волонтери. Навіть рукавиці і шкарпетки привозили. Це мала держава давати”, - говорить військовий, який з 2014 року захищає Україну в лавах Збройних Сил.
Читайте:"Ми втратили багато людей. І я не про тих, хто помер". Дві історії військовослужбовців ЗСУ
Реформа армії почалася з 2015 року. Тоді, через початок бойових дій, зусилля Міністерства оборони України по реформуванню були зосереджені в основному на ключових пріоритетах. Почалося збільшення фінансування армії та підвищення окладів військовослужбовцям.
У 2015 році в Україні відновили призов на строкову службу. До цього останній призов в Україні оголошували восени 2013 р. Після цього передбачалося, що українська армія перейде на контрактну основу. Але строкова служба в Україні залишається, при цьому молоді армійці мають право одразу підписати контракт.
За ці 5 років армія України мала кардинально змінитися, починаючи від фінансування і оснащення, закінчуючи харчуванням і стандартами НАТО. Йшли зміни харчування, оснащення, змінювалися військові посади та звання, речове забезпечення військовослужбовців.
Детальніше читайте: Армія, що зросла на війні. Як змінилося українське військо
Що планують надалі
Сьогодні ж реформування перейшло на системний рівень. Змінам підлягають практично всі аспекти діяльності Збройних сил: структура командування, матеріальне забезпечення, озброєння, забезпечення житлом, військова медицина, автоматизація та багато іншого. Головним завданням є перехід всіх ключових функцій сил оборони до стандартів НАТО, що означає якісну трансформацію діяльності Збройних сил України.
Наразі говорять про п’ять головних напрямів реформування армії України:
- керівництво силами оборони,
- планування та управління ресурсами,
- набуття оперативних спроможностей,
- логістичне забезпечення,
- професіоналізація та кадровий резерв.
В рамках реформи планується, що в Україні буде сформований необхідний кадровий потенціал Збройних сил, а сили оборони будуть повністю укомплектовані. Рівень матеріального та інших видів забезпечення військовослужбовців мають бути приведені у відповідність до умов проходження служби. Ефективна організація МОУ та Генерального штабу ЗСУ, структурована відповідно до найкращих практик країн Альянсу, що забезпечує отримання максимального ефекту від використання ресурсів та виконання завдань оборони, передбачених національними стратегічними оборонними планами. Оновлюватиметься ієрархічна структура.
А взагалі всі сфери армії мають бути приведені до стандартів НАТО. Більше деталей можна дізнатися безпосередньо на сайті Міністерства оборони України Проектний Офіс Реформ.
Стратегічні цілі реформи армії діляться на декілька підпунктів. Головний з них - запровадити керівництво силами оборони України на основі принципів і стандартів НАТО.
Реформа в НГУ
Реформа торкнулася не лише Збройних сил України, але й Національної Гвардії України. НГУ переживає також два етапи реформування. Перший етап пройшов у 2015-2017 роках. Наступний етап розпочинається з 2020 року.
Що стосується реформи Національної Гвардії Україні, то як і в ЗСУ, головною метою змін є унормування НГУ до Європейського досвіду.
Окрім змін у навчанні та підготовці, міжнародному співробітництві та логістиці, важливими є зміни у ставленні до жінок в армії. Питання гендерності завжди були і, напевно, будуть дуже суперечливими у нашій країні. Але наразі в арміях введені стандарти гендерної рівності, а жінки отримали можливість посідати будь-які військові звання та професії. Враховуючи те, що раніше їх перелік був досить обмеженим.
Читайте: Чотири історії...чотири сильні жінки зі Слов’янська (відео)
Гендерна складова стосується не лише НГУ, але й Збройних сил України. Так, за цей період перша в Україні жінка-військова отримала звання генерала.
Читайте: Впервые в Украине женщина получила звание генерала
Що у Слов’янську
Що стосується впровадження реформи армії на місцевому рівні, то тут все не так однозначно. Щоб почути про нововведення у Слов’янському військкоматі, ми звернулися безпосередньо туди. На що отримали відповідь, що черговий етап реформи відбуватиметься у квітні 2020 року. “Тоді і поговоримо”, - передали нам телефоном. На прохання розказати щось про вже впроваджену реформу, нам відповіли відмовою.
“У нас поки нічого не відбувається”, - повідомили нам у Слов’янському військкоматі.
Реформа очима військових
Що стосується безпосередньо військовослужбовців, які вже довгий період часу знаходяться на службі ЗСУ, ми поспілкувалися з одним із них і запитали, що змінилося за час втілення реформи армії.
Руслан служить в ЗСУ з 2014 року. До військкомату прийшов сам. Свій вчинок пояснює внутрішньою потребою. Чоловік говорить про те, що сьогоднішні ЗСУ не перейшли на європейські стандарти, Натівські стандарти, як про це люблять говорити політики. І такими темпами мінятися буде дуже довго. Після радянської армії єдине, що змінилося - статут Збройних сил, він був перекладений з російської на українську, з посмішкою додає військовий. З приходом війни у країну, теж мінялося мало, хоча великий внесок зробили волонтери.
Так, додаються нові правила і вимоги. Вони додаються до старих. Але люди цілком не можуть виконати ні тих, ні інших. В армії мало логістики. З паперами можуть працювати ті, хто раніше ніколи цього не робив. Зрозуміло, що це не про всіх. Звичайно, в Україні є і спеціалісти, які знають свою справу, додає чоловік.
Наразі велику кількість уваги приділяють паперам. На все треба писати рапорт. Абсолютно на все, - розповідає військовий. Паперів багато, а толку від того мало. Тепер вже не такі й смішні жарти про “журнал щодо ведення журналу журналів”.
Якщо говорити про оснащення армії, то можна сказати, що зміни є. Видають більше одягу. І якщо звичайним людям це може здатися дрібницею, то просто подумайте, як раніше людина могла проходити в одних штанах півроку.
Армію України чекає ще багато змін. Хай і повільно. Але розвиток армії є невід’ємною частиною розвитку всієї держави. Враховуючи сьогоднішній стан України і війну на сході країни, не можна оминати реформування армії.
Наступні зміни мають початися вже у цьому році. І якщо все це дійсно пройде на якісному рівні, то Україна отримає сильну, змотивовану армію, яка буде на гідному рівні представляти і захищати нашу країну.
Проект реалізується за підтримки проекту USAID «Медійна програма в Україні», яка виконується міжнародною організацією Internews.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
00:00, 20 грудня
live comments feed...
Коментарі