• Головна
  • Мобілізація на Донеччині - відповіді на найпоширеніші запитання
СТАТТІ
14:15, 30 жовтня

Мобілізація на Донеччині - відповіді на найпоширеніші запитання

СТАТТІ
Мобілізація на Донеччині - відповіді на найпоширеніші запитання

Сьогодні в Україні однією з найобговорюваніших тем залишається мобілізація. Це логічно для країни, яка з 2014 року перебуває у стані війни.

Разом із тим, мобілізація залишається однією із найпоширеніших тем для маніпуляції та фейків від ворожої держави. На жаль, підхоплюють це і самі українці, розганяючи соцмережами тисячі відео та постів про начебто протиправні дії ТЦК чи поліції. Але не всі ці відео є реальністю. Частину з них робили на замовлення, аби дестабілізувати ситуацію та відвернути людей від мобілізації.

У цьому матеріалі відповідаємо на найпоширеніші питання про мобілізацію на Донеччині. Для цього ми поспілкувалися з представниками Територіального центру комплектування та соціальної підтримки області.

На якому етапі зараз взагалі процес мобілізації в Україні

Мобілізація в Україні триває.

“На даний час процес мобілізації відбувається планово згідно поставлених завдань Генеральним штабом Збройних Сил України, не можна сказати про якісь етапи. Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», з початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україні відбувається саме загальна мобілізація, на відміну від 2014-2015 років, коли мобілізація була частковою та проводилася різними хвилями”, - діляться в ТЦК Донецької області.

Нещодавні зміни до діючого законодавства були направлені саме на військовий облік громадян. Можливостей та процесів мобілізації ці зміни не торкнулися, за виключенням зниження призовного віку з 27 років до 25, проте в той же час усі громадяни, які не досягли 25-річного віку, вважаються призовниками, - розповідають нам в ТЦК.

Основний акцент нещодавніх змін зробили на систему військового обліку: 

  • розширення електронного обліку (перехід до електронного обліку військовозобов'язаних. Це дозволяє автоматизувати багато процесів, зменшити бюрократію та забезпечити швидкий доступ до необхідної інформації);

  • посилення відповідальності за ухилення від військового обліку (Посилили відповідальність за ухилення від військового обліку та мобілізації);

  • вдосконалення системи бронювання.

Чи правда, що мобілізація на Донеччині менш жорстка, ніж в інших регіонах 

“В Донецькій області процеси мобілізації проходять у суворій дотриманості керівних документів, оповіщення військовослужбовці Збройних Сил України проводять спільно із представниками Національної поліції України, мають при собі спеціальні знаки розрізнення та не носять на обличчях балаклави”, - так відповіли нам у ТЦК Донеччини.

Насправді обговорення полягає у тому, що у різних областях люди жаліються, що саме у них мобілізація йде найжорсткіше. Очевидно, що кількість мобілізованого населення залежить також і від кількості жителів. Так, наприклад, через те, що на Донеччині залишається значно менша кількість людей, мобілізація там ймовірно може йти не так активно. 

Ми поспілкувалися з мешканцем Слов’янська, якому виписали повістку для уточнення даних.

Роману 50, повістку йому видали на вулиці. Вона містила інформацію про те, коли і куди треба з’явитися чоловіку для уточнення даних.

“Я вже збирався в армію йти, думав, якщо дали повістку - точно заберуть”, - ділиться Роман.

Він зателефонував рідним і попередив про це. Сім’я чоловіка в евакуації, а він сам залишався вдома, тому Роман хотів встигнути вирішити питання з житлом - хто зможе приглянути. 

Після того, як чоловік прийшов до військкомату і пройшов ВЛК, його відправили додому і сказали, що наберуть, коли він “знадобиться”. 

Так само, як і по всій Україні, у Слов’янську після прийняття закону про мобілізацію, чоловіки приходили оновлювати дані.

Одну з історій ми розказували тут: В електронній черзі був 217, тому вирішив йти оновлювати дані одразу в ЦНАП - Історія мешканця Слов’янська

Прямо чи опосередковано в інших регіонах піднімається питання і того, чи мобілізують переселенців

“Загалом, внутрішньо-переміщені особи підлягають мобілізації на загальних підставах, тобто якщо вони відповідають вимогам щодо віку, стану здоров'я та не мають права на відстрочку”, - кажуть нам в ТЦК Донеччини.

Якщо говорити про мобілізацію внутрішньо-переміщених осіб, то на це питання ще на початку повномасштабного вторгнення відповідали і в Міністерстві оборони України.

Зазначається, що чоловіки призовного віку для отримання статусу ВПО зобов’язані стати на військовий облік у ТЦК та СП та відповідно до загальної мобілізації вони можуть бути призвані до війська. ВПО також можуть отримати повістку в будь-якому громадському місці, на роботі, на вулиці чи на блокпостах. 

У соцмережах з’являються скандальні відео затримання людей для мобілізації. Іноді йдеться про працівників ТЦК, іноді про поліцію. Що відбувається насправді

Такі відео дійсно постійно з’являються у соцмережах. І очевидно, що позитивного враження вони не справляють. Ми запитали у представників ТЦК, що вони думають з цього приводу.

“Не дивлячись на широку інформаційно-просвітницьку кампанію, яку проводить держава щодо роз’яснення мобілізаційних заходів, почастішали випадки поширення викривленої та неперевіреної інформації, яка спрямована на підбурювання та розхитування суспільно-політичної обстановки в середині країни, нагнітання соціальних настроїв серед населення та, як наслідок, зриву мобілізації громадян України до лав Сил оборони України”, - розказують військові.

Один з останніх яскравих прикладів – інцидент, який стався нещодавно у Слов’янську біля магазину «Декор-сервіс». У соцмережах почала ширитись інформація про те, що біля одного з магазинів наче працівники ТЦК “пакують” жителів міста. Зазначалось, що відбувається це за участі цивільних громадян і людей у піксельній формі і з балаклавами на обличчі. 

Скрін з відео в одному з телеграм каналів

Скрін з відео в одному з телеграм каналів

В самому ж ТЦК говорять, що їхніх людей там не було.

“Це відео без опису інциденту розлетілося по місцевим телеграм-каналам і переважна більшість коментарів була направлена на те, щоб звинуватити діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, незважаючи на те, що військовослужбовці ТЦК та СП не мають жодного відношення до цієї події”.

Які права мають представники ТЦК та СП

Представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки мають чітко визначені законом повноваження. Так, відповідно Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації представники ТЦК та СП, а також поліцейські та прикордонники можуть перевіряти військово-облікові документи у громадян на вулиці, у громадських місцях, за місцем проживання чи роботи. Якщо виявлять, що громадянин порушує правила військового обліку (не оновив дані, не з’явився за повісткою, не має військово-облікового документа) або дані у військово-обліковому документі не збігаються з даними у Єдиному державному реєстрі, старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов’язаному прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної̈ підтримки.

Якщо ж резервіст або військовозобов’язаний відмовився від отримання повістки, уповноважені їх вручати складають акт відмови, який згодом подають керівнику районного або міського ТЦК та СП та реєструють. 

Водночас представники Національної поліції, які входять до групи оповіщення, мають право затримати військовозобов’язаного і доставити його до центру комплектування. 

У положенні пояснюють, що це мають право зробити на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відмову від повістки розцінюють, як порушення правил військового обліку. Також представники ТЦК та СП мають право викликати військовозобов’язаних та призовників на з'ясування обставин якщо є підстави вважати, що люди порушили правила військового обліку.

Чого не мають права робити представники ТЦК:

  • представники ТЦК не мають права застосовувати фізичну силу або погрожувати; 

  • заборонені будь-які вимоги про надання хабарів або інших матеріальних благ. В такому випадку громадянам необхідно терміново звернутися до правоохоронних органів.

  • працівники ТЦК не мають права вилучати особисте майно, крім випадків, передбачених законом.

Усі, хто стикається з протиправними діями військовослужбовців ТЦК та СП, має питання щодо мобілізації та військового обліку у своєму регіоні, можуть звертатися за цими контактами:

  • Донецький ОТЦК та СП: (066) 033 81 35 Цілодобово

  • Луганський ОТЦК та СП: (066) 033 81 69 Цілодобово

  • Гаряча лінія Командування Сухопутних військ Збройних Сил України: 0 800 301 937

Як може відбуватися процес видачі повістки

Як зазначають в ТЦК, повістка є виключно письмовим документом, який видається на ім’я конкретної особи (військовозобов’язаного) із зазначенням обов’язку з’явитись у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Законом не визначено місце, де повинна вручатися повістка, тому фактично її можуть видати в будь-якому місці. Наприклад, за місцем проживання, за місцем навчання, роботи, на вулицях, зупинках, блокпостах, громадських місцях.

Що має відбутися під час вручення повістки на вулиці:

  • Представник ТЦК повинен переконатися в тому, що особа, якій вручається повістка, є саме тим військовозобов'язаним, на якого вона виписана. Для цього він має пред'явити своє службове посвідчення та попросити громадянина пред'явити військово-обліковий документ;

  • Повістка має бути вручена особисто в руки. Військовозобов’язаний має право ознайомитися з її змістом перед тим, як її підписати;

  • У випадку, якщо громадянин відмовляється підписати повістку, представник ТЦК повинен скласти акт про відмову. 

“Ще одне нововведення: відповідно Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, повістка вважається врученою навіть, якщо не було змоги передати її особисто в руки. Якщо військовозобов’язаного нема вдома, то працівники ТЦК або інші уповноважені органи підписують документ про неможливість вручення, і ця дата вважається датою, коли військовозобов’язаному вручили повістку”.

Як діяти людині, яка отримала повістку. Порядок її дій.

При отриманні повістки треба звернути увагу на її вміст та вигляд. Вона повинна містити таку інформацію: 

  • назву ТЦК та СП, до якого потрібно з'явитися;

  • конкретну дата і час прибуття; 

  • дані особи, яку запрошують до ТЦК та СП. 

З повісткою людина вирушає додому і вже там готуєтеся до візиту в ТЦК у зазначений̆ час. Якщо у військовозобов’язаного є підстави для відстрочки, відповідні документи також слід взяти з собою.

Не з'явитися до ТЦК та СП за повісткою можна лише з кількох причин: 

  • хвороба, 

  • догляд за хворим родичем або смерть рідних, 

  • стихійне лихо, 

  • складання іспитів до ВНЗ.

Це має бути підтверджено відповідними документами.

В іншому разі за неявку до ТЦК та СП передбачена відповідальність – спочатку адміністративна, а потім – кримінальна.

За порушення правил військового обліку у воєнний час передбачається штраф від 1000 до 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від17 000 грн до 25 500 грн.

Ухилення від призову на службу у період воєнного часу карається кримінальною відповідальністю та позбавленням волі від трьох до п’яти років.

Які фейки найчастіше запускають про мобілізацію в Україні і хто за цим стоїть

У період воєнного стану в Україні активно ширяться різноманітні фейки, спрямовані на дестабілізацію ситуації в країні та деморалізацію населення. Однією з найпопулярніших тем для маніпуляцій є мобілізація. Маніпуляція цією темою є постійною. 

В коментарі журналістам 6262 представники Служби безпеки України розказали, що тема мобілізації - одна з найдовших тем для російських ІПСО. Усе почалося ще з 2022 року і хвилями продовжується й досі.

Окрім того,  в українцях підбурюють ненависть до ТЦК. Першою соцмережею, де почали з’являтися тематичні групи став Viber. Там люди ділилися інформацією про місцерозташування представників ТЦК. Що цікаво, у більшості таких груп, які попадали у поле зору правоохоронців, знаходилися акаунти на російських телефонних номерах.

В ТЦК та СП додають, що часто поширюється інформація про те, що мобілізують усіх чоловіків призовного віку, незалежно від стану здоров'я та інших обставин. 

“Мета такого фейку – викликати паніку та супротив мобілізації.Також поширюються чутки про нібито обов'язкову мобілізацію жінок. Це не відповідає дійсності, оскільки в Україні мобілізація жінок відбувається виключно на добровільних засадах. Поширюються фейки про те, що працівники ТЦК незаконно затримують людей на вулиці та силою забирають їх до військкоматів. Мета таких фейків – дискредитувати владу та викликати недовіру до державних органів”, - розказують у ТЦК.

Основним джерелом фейків про мобілізацію є російська пропаганда. Велику роль у поширенні такого роду контенту відіграють анонімні канали та групи в соціальних мережах, які часто використовують ботів для масового розповсюдження неправдивої інформації.

Окрім того, останнім часом українці продають, чи здають “в оренду” свої сторінки в соцмережах. Цим також активно користуються. Коментарі та лайки з “живих” сторінок (якими насправді заволоділи з конкретною метою) дають видимість “реальної” ситуації.

Окрім того, в ТЦК нагадали, що будь-які викривлення та маніпулятивні тлумачення вимог чинного законодавства України відносно мобілізаційних заходів чи поширення неправдивої (компрометуючої) інформації, спрямованої на підрив безпекових заходів держави в цілому, надання будь-яких оціночних суджень без чіткої їх аргументації і достовірних фактів та їх поширення через різноманітні канали (особливо Інтернет-медіа) з корисливою метою (умислом) слугують лише одній єдиній меті – підривати довіру суспільства до державних інституцій та Сил оборони України в цілому.

Тому дуже важливо стежити за повідомленнями офіційних джерела, а також сайтів, яким ви довіряєте. Перевіряйте інформацію і ставтесь до неї критично.

Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #новости Славянска #мобілізація #відповідь на питання про мобілізацію #війна в Україні #война в Украине #ТЦК #ТЦК та СП #військкомат
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...