• Головна
  • Як соціальний бізнес допомагає з безкоштовним протезуванням в Україні
СТАТТІ
15:10, Сьогодні

Як соціальний бізнес допомагає з безкоштовним протезуванням в Україні

СТАТТІ
Як соціальний бізнес допомагає з безкоштовним протезуванням в Україні

Протезування в Україні стає дедалі актуальнішим, зокрема через потреби військових і цивільних, які постраждали внаслідок війни. Однак наразі країна стикається з дефіцитом кваліфікованих техніків-протезистів, які мають необхідні професійні навички. 

Редакція звернулася до філії протезно-ортопедичного підприємства "Ортотоп" і поспілкувалися з керівницею Катериною Сербін та техніком-протезистом Іваном Виниченком. Вони поділилися досвідом роботи, розповіли про виклики, з якими стикається сфера протезування, і про найвразливіші моменти у своїй професії. На прикладі цього підприємства розповідаємо, як відбувається протезування військових в Україні.

Катерина Сербін розповідає, що підприємство з’явилося у 2005 року у Львові.Зараз же вони є ледь не по всій Україні.

Філії знаходяться у містах Чернівці, Львів, Хмельницький, Івано-Франківськ, Кропивницький, Житомир, Луцьк, Полтава, Миколаїв.

Це соціальний бізнес, який забезпечує осіб з інвалідністю безкоштовно протезуванням, а також ортопедичним взуттям. Люди, які потребують протезування можуть звертатися безпосередньо до них.

Тут безоплатно можна отримати:

  • Протез стегна основний;
  • Протез стегна для купання;
  • Протез гомілки основний;
  • Протез гомілки для купання;
  • Ортези на нижні кінцівки;
  • Ортези на хребет (Корсет Шено).
Як соціальний бізнес допомагає з безкоштовним протезуванням в Україні, фото-1

Катерина каже, що люди мало знають про таку програму, починають збирати кошти для хворого. Безкоштовно – це не означає, що буде погано. Все робиться на найвищому рівні.

До війни виготовляли протези для цивільних. Найчастіше - через ампутацію ноги через цукровий діабет та тромбози.

Оскільки компанія має ліцензію від Міністерства соціальної політики, то держава компенсує кошти за витрати на матеріали. 

Катерина працює у Чернівцях. Філія там відкрилась у 2020 році. 

"Це якраз був коронавірус, локдаун у всіх. Я працювала в цій сфері, в подібному підприємстві офіс-менеджером. Мені запропонували відкрити філію в Чернівцях, і оскільки ріст завжди відбувається через кризу і перешкоди - я погодилась".

З найбільшими викликами компанія зіштовхнулась після початку повномасштабного вторгення рф в Україну 24 лютого 2022 року. 

"Ми не очікували тих викликів, оскільки почався масовий наплив людей. Це були ВПО і саме за ортопедичним взуттям для дітей. Вони були здивовані позитивно, що їм тут легше дається дістати речі.

На ортопедичне взуття у нас стабільно 100 людей на місяць по безкоштовній програмі проходить.

Якщо говорити про протезування - це 15 людей на місяць". 

Як соціальний бізнес допомагає з безкоштовним протезуванням в Україні, фото-2

Катерина розповіла, що в загальному в місяць протезують близько 300 людей по всій Україні. Але це стосується тільки військовослужбовців.

Найбільший виклик полягає в тому, що компанія зіштовхнулась з молодими хлопцями, які залишились без нижніх кінцівок. І їм потрібні не такі протези, як цивільним, адже вони ведуть більш активний образ життя. 

Протезисти почали  працювати тільки у 2023 році, це професія, якої, по суті, в Україні не існувало. 

"Тобто, в університеті немає спеціалізації, щоб в дипломі писало: "освіта - технік-протезист".

Проте цього року вперше таку практику запустили в Харківському університеті і наші протезисти пройшли відбір на навчання. Очікуємо спеціалістів наступного року". 

Директорка розповідає, що їхній компанії пощастило з протезистом, адже до них він прийшов самостійно.

"Саме у 2022 році, до нас прийшов чоловік з Миколаєва. Двадцять років Петро займається протезуванням вже в своєму рідному місті. Сам чоловік колись теж втратив кінцівку і ходить з гомілковим протезом, а також допомагає іншим змінити своє життя на комфортніше і без милиць. Але пізніше він вирішив з сім'єю, що повертатиметься додому, незважаючи на обстановку в Миколаєві".

У компанії відразу прийняли рішення шукати чоловіка реабілітолога, щоб Петро навчав наступника. Так сталося з Іваном Виниченком. 

"Іван за спеціальністю фізичний терапевт. Це якраз ідеальна освіта для того, щоб стати протезистом.

Перші його пацієнти - це військові. Його дуже люблять хлопці. Він проходить різні навчання та тренінги". 

Сам Іван розповідає, що зараз є пацієнти, які вже чекають на своє електронне коліно.

"Ми вже його замовили. Для електронного коліна теж потрібно бути готовим. Різниця в тому, що раніше в загальному вжитку були механічні і гідравлічні коліна. А електронні коліна вже мають додаткові електронні двигуни, які дозволяють краще використовувати їх, підлаштовуватися під певні ситуації, коли треба зафіксувати ногу в певний момент, або навпаки - переключити його в якийсь режим чи до бігу, чи до ходьби, чи до повзання. Там є міні-комп'ютер, який то все контролює. 

Керується додатком в телефоні або певними рухами, які відбуваються за допомогою коліна, воно теж реагує на ці спеціальні рухи.

Це виключно закордонні коліна, такі як: Ottobock, Paromed, Leibrock. У своєму виробництві ми використовуємо найсучасніші комплектуючі, матеріали та технології".

Хто має право на безоплатний протез в Україні? 

На безоплатний протез мають право абсолютно усі українці, не лише військові чи ті, хто отримав травму внаслідок бойових дій.

Зокрема:

  • військовослужбовці та службовці правоохоронних органів, ветерани;
  • постраждалі від війни цивільні громадяни;
  • особи з інвалідністю, які отримали інвалідність не через бойові дії;
  • діти з інвалідністю, діти з порушеннями опорно-рухового апарату.  

На сайті Урядового порталу можна знайти всю інформацію те, як отримати протез в Україні.

Також велику увагу варто приділити питанню підтримки військових, зокрема тих, хто користується протезами, адже це не завжди стосується матеріальної допомоги чи фінансової підтримки. 

"Найбільше зараз потрібна зміна психічного підходу з боку цивільних. Це питання того, як правильно спілкуватися з людьми, які пройшли війну і живуть з протезами. Більшості цивільних потрібно адаптуватися під потреб військових, а не навпаки.

Насамперед, важливо не проявляти жалість. Наприклад, коли ми гуляємо містом з хлопцями, жінки старшого віку намагаються "допомогти", пропонуючи гроші. Але наші хлопці цього не потребують - вони здатні самі допомогти іншим, включно з тими, хто їх жаліє. Такі ситуації швидше викликають посмішку, але це підкреслює важливість усвідомлення, що військові на протезах не потребують жалю, а лише правильного розуміння і поваги до їхнього нового життя.

Є багато людей, які не усвідомлюють, як поводитися в таких ситуаціях. Наприклад, у нашій ортопедичній майстерні люди бачать, як хлопці сидять без протезів, або їх протези стоять окремо. Але замість того, щоб реагувати належним чином - підійти, запитати, чи можна чимось допомогти або просто проявити увагу, вони ігнорують це або поводяться так, ніби нічого не відбувається".

За словами Катерини, зміна ставлення та підходу до комунікації з військовими на протезах - це питання психічної зрілості та адаптації до нової реальності. Важливо, щоб люди зрозуміли: військові не потребують жалю, вони потребують розуміння та поваги. Тому важливо навчитися правильно взаємодіяти.

Також Катерина Сербін поділилась тим, що в компанії хочуть, аби всі робили так само якісно, як і вони. 

"До нас дуже часто звертаються хлопці, щоб переробили чужий протез. Адже бачать, як наші хлопці бігають на біговій доріжці і теж так хочуть. Ми нікому не відмовляємо і намагаємось кожному приділити увагу. 

Є відповідний механізм, і верхню частину протезу можна переробити. Хотілося б просто, щоб кожен до своєї роботи відносився максимально людяно, тому що ми всі люди і це, перш за все, допомога. Це соціальний бізнес, але він все ж таки спрямований на те, щоб допомогти".

У памʼяті Катерини залишився випадок з військовим Вадимом Петрюком.

"Дитина нашого військового пацієнта попросила у Святого Миколая ліки для того, щоб полікувати татові ніжку, бо в тата її немає. Вадим Петрук, розповів цю історію і попросив, щоб до свята зробили протез.

Ми це зробили… Це був найзворушливіший момент… Плакали тоді всі. Дитині 6 років, а вона розуміє, що таке війна".

Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #протезування #безкоштовне протезування в Україна #велика війна
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...