• Головна
  • ВПО та рідних загиблих у Бахмуті зі Слов’янська кличуть вписати свою розповідь у сучасну історію спаленого міста на сході
12:09, 16 вересня

ВПО та рідних загиблих у Бахмуті зі Слов’янська кличуть вписати свою розповідь у сучасну історію спаленого міста на сході

ВПО та рідних загиблих у Бахмуті зі Слов’янська кличуть вписати свою розповідь у сучасну історію спаленого міста на сході

Редакція з Бахмута прагне зібрати та зберегти цифровий архів спогадів про спалене місто. Долучатись кличуть усіх, хто має свою історію про Бахмут з різних періодів. А щоб освіжити в пам’яті квітуче місто чи познайомити з ним тих, хто там не бував, навіть створили десерт в колаборації з відомим шефом. 

Команда “Вільного радіо” з Донеччини запустила окремий проєкт “Листи Бахмуту” у День міста — 14 вересня рідному для них населеному пункту, де раніше і працювала редакція, офіційно виповнюється 453 роки.  

Історія Бахмута версії ХХ-ХХІ століть зараз розпорошена разом з сімʼями, що вимушені були тікати від війни. Її доповнили трагедії родин з усієї країни, які втратили своїх близьких в боротьбі за місто і після того, як звідти поїхали цивільні. 

“Святкуванням нині цей день не назвеш, але ми не готові перестати відзначати цей день в році. Там ще є 1% міста. Так, зараз ту землю топчуть росіяни, на жаль, але відлік існування не зупинений”, — каже ініціаторка проєкту та головна редакторка Вільного радіо Анна Сердюк.

В рамках проєкту хочуть зібрати 100 тисяч спогадів про Бахмут. Для цього обрали малопоширений формат — лист до міста: усіх охочих долучитись просять написати лист-звернення до міста як до старого друга у його день народження. Це звернення можна наповнити згадками про смішні, важливі або гіркі моменти, вдячністю й теплом, похвалою і словами підтримки або ж побажанням покращення і закликом цінувати чиюсь жертву. 

Збирати листи будуть щонайменше до листопада. Написати свого можна онлайн на сайті Вільного радіо або ж від руки. В наступні 1,5 місяця прийматимуть звичайні паперові листи усі осередки для переселенців з Бахмута, а також центри ЯМаріуполь, які приймають переселенців з громади. 

В соцмережах дописи про листи збиратимуть з хештегом #ЛистБахмуту.

“Було собі місто і розлетілося на друзки у сотні тисяч уламків. Пораненими дуже по-різному лишилися не лише місцеві, а стільки українців, що й уявити не виходить. Кожен з тих людей пам’ятає Бахмут по-своєму. Це і є проєкт про 100 тисяч листів, 100 тисяч поглядів, 100 тисяч спогадів від людей. Вони можуть утворити вітраж, через який ми поглянемо на нині випалене місто”, — додає організаторка проєкту.

Із зібраних листів вдасться сформувати цифровий архів свідчень про місто і його місце в житті людей. Почитати спогади можна буде з розділенням на райони, або ж обравши лише листи зі згадкою конкретного коледжу чи школи. 

“Ви ж розумієте, що листування — це історичний документ. Ми вивчаємо листування дипломатів, які змінили історію, письменників, громадських діячів. То хто сказав, що лист місту не може стати цією історією, яка розповість нам про Бахмут більше?” — додає Анна. 

Проєкт є терапевтичним, запевняють організатори. Подібна “розмова” зі знищеним містом є одним з доступних етапів проживання втрати, з якою працюють не всі переселенці. 

“Перенесення думок на папір допомагають відпустити. Не забути, не сховати подалі, а трохи послабити тиск на себе всередині. Погорювати. Якщо зовсім відверто, то на появу цього проєкту вплинув і мій особистий досвід терапії з психологом: я писала в листі те, що не могла сказати, кричала, плакала, поверталась до того і дописувала чергову застряглу в горлі фразу. І після того стало легше. Звісно, не йдеться про те, що все зникло, але я трошки полегшила свій багаж “проплачу потім”, — ділиться ініціаторка проєкту. 

Листи — основа проєкту, але не єдине, що підготувала команда. Як символ різності спогадів і можливість вловити знайомі запахи чи смаки-асоціації міста, у Бахмута до дня народження з’явився свій десерт. Десерт про квітуче місто зі спогадів. 

“Це все ж день народження, а у Бахмута не було свого особливого десерту. Тож наша команда підготувала історичну базу про потрібні інгредієнти, а відомий шеф-кухар Євген Клопотенко створив з них рецепт про Бахмут. В такому тандемі з’явився особливий десерт. Відтворити його зможуть всі охочі, адже рецепт вже є онлайн”, — додає Анна Сердюк. 

А для тих друзів Бахмута, які захочуть об’єднатись навколо цих спогадів з поштовхом у майбутнє, — стартував допоміжний збір на Дронопад, який організовує Повернись живим. Зібрати хочуть по тисячі гривень за кожен рік — щонайменше 453 тисячі привітань. 

Не закінчиться проєкт і після Дня міста: зібрані за кілька місяців листи команда прагне оформити у виставку. Партнерів для цього наразі шукають. 

—--------------------------------------

Довідка: станом на 9 вересня 2024 року, відповідно до даних Бахмутської ВА, Бахмут вважають зруйнованим на 99%.  В евакуації продовжують працювати деякі з міських структур, зокрема військова адміністрація. Наразі розробляють плани відбудови міста. Зокрема, є план першого району, з якого планують починати розмінування та заселення після деокупації. Архітектурний проєкт “Сталева мрія Бахмут” — подарунок громаді. Першу версію впродовж року презентували переселенцям з громади, які нині оселились у різних куточках України. 20 липня прийом пропозицій змін проєкту завершили. Тепер всі надані зауваження опрацьовуватимуть. Саме з проєктом звертаються до потенційних донорів відбудови міста. Його презентують на міжнародних виставках та показують бізнесам з-за кордону. 

Бахмут не вперше нівечить війна. Понад 80 років тому місто вже доводилося відновлювати після масштабних боїв. За це взялися майже одразу після звільнення від нацистів. Деякі будівлі зникли назавжди, а щось поступово відбудовували. Згодом з’являлася й нова інфраструктура. Наче фенікс, місто зуміло відродитися, та на це знадобилося чимало років. 

Додатково: 

Осередки підтримки мешканців Бахмутської громади “З Бахмутом у серці” у регіонах, які прийматимуть листи Бахмуту

  • Дніпро, вул. Макарова, 1б   (понеділок-п’ятниця 09:00-16:00)

  • Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Авангардна, 94 (понеділок-п’ятниця 10:00-14:00)

  • Харків, вул. Лермонтовська, 9 (понеділок-п’ятниця 09:00-16:00)

  • Чернігів, вул. Дмитра Самоквасова, 8 (понеділок-п’ятниця 11:00-17:00) 

  • Київ, вул. Левка Лук’яненка, 14 Б  (понеділок-п’ятниця 10:00-16:00)   

  • Кривий Ріг, вул. Космонавтів, 3 (понеділок-п’ятниця 10:00-16:00)

  • Полтава, вул. Козака, 3А (понеділок-п’ятниця 10:00-14:00)

  • Одеса, вул. Водопровідна, 13 (понеділок-п’ятниця 10:00-15:00)

  • Львів, пр. В. Чорновола, 45а, корпус 6 (будні дні з 10 до 17 години)

  • Костянтинівка, вул. О. Невського, 84 (понеділок-п’ятниця з 10:00 до 12:00)

Центри “ЯМаріуполь”, які видають допомогу бахмутянам:

  • Рівне (вул. Міцкевича, 5);

  • Тернопіль (площа Героїв Євромайдану, 9);

  • Хмельницький(вул. Героїв Маріуполя, 3а);

  • Калуш (вул. Грушевського, 13);

  • Запоріжжя (вул. Соборна, 150а);

  • Черкаси (вул. Володимира Ложешнікова, 52)

Контакт для додаткової інформації: 096 144 50 65 — Анна Сердюк

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #новости Славянска #Бахмут #листи про Бахмут #листи з Бахмута #День народження Бахмута
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...