• Головна
  • Як відновлюють будинки у Слов’янську та чи доцільно це зараз - суми, коментарі, історії
14:15, 9 серпня

Як відновлюють будинки у Слов’янську та чи доцільно це зараз - суми, коментарі, історії

Як відновлюють будинки у Слов’янську та чи доцільно це зараз - суми, коментарі, історії

За час повномасштабного вторгнення у Слов’янську зруйновано понад 900 будівель. Деякі з них, на жаль, вже неможливо буде відновити.

Будівлі, пошкоджені російськими обстрілами, потребують експертизи. Їх обстеження здійснюється вже після виконання робіт із розмінування, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт.

Після обстеження визначається, якого саме відновлення потребує будинок.

Питання щодо відновлення приватного житла вирішується власниками за допомогою державної програми єВідновлення.

Попри те, що Слов’янськ залишається прифронтовим містом зі звуками вибухів і небезпекою, там почали відновлювати зруйновані та пошкоджені війною будинки. 

У Слов'янську було затверджено програму з ремонту багатоквартирних будинків, які постраждали від обстрілів.

Станом на 15 липня 2024 року на території Словʼянської міської територіальної громади російськими обстрілами пошкоджено 979 житлових будинків, серед них - 232 багатоквартирних.

За цей час з місцевого бюджету та завдяки донорській підтримці у 72-х багатоквартирних житлових будинках провели відновлювальні роботи покрівель та заміну вікон в місцях загального користування. На це витратили понад 72 тисячі гривень.

У 2023 році за кошти міського бюджету розпочали відновлювальні роботи багатоповерхівок за адресами:

  • вул. Лозановича, 20, 
  • вул. Поштова, 12, 
  • пров. Виноградний, 3. 

Роботи з відновлення досі тривають. Загальна вартість використаних коштів складає 24 649,023 тис.грн.

Важливо знати, що допоки будівля не буде цілісно відновленою, жильці квартир не мають змоги подати заяву на єВідновлення. Так сталося з Наталією. Її будинок по вулиці Торській постраждав під час одного з обстрілів. Один під’їзд було дуже сильно пошкоджено, але квартира жінки при цьому підлягає відновленню. Певний час там проводили експертизу і визнали будинок, як такий, що можна відбудовувати. Вже навіть складена кошторисна документація, але фінансування на його відновлення поки нема. Першою чергою будинку поремонтували дах, а ось за відновлення цілісності поки не беруться. 

Вікна і двері у квартирі Наталії поставив Благодійний Фонд “Карітас”, - це вже велика допомога і полегшення для власників. Роботи виконали якісно, але зробили це лише тим, хто сам попросив про це і надав необхідні документи.

Щодо іншого, подати заявку на єВідновлення жильці будинку зможуть тільки після того, як відновлять сам будинок.

На те, щоб продовжувати відновлювати житловий фонд, з місцевого бюджету Словʼянської міської територіальної громади виділили 15 525,375 тис.грн. на проведення капітальних ремонтів покрівель житлових будинків за такими адресами:

  • пров.Батюка, 12; 
  • вул. Василівська, 11;
  • вул. Вокзальна, 45, 64;
  • вул.Генерала Кульчицького, 69;
  • вул.Світлодарська, 9, 10; 
  • вул.Свободи, 33; 
  • вул.Торська, 36, 61; 
  • вул. Університетська, 32
  • вул.Шовковична, 27.

На жаль, у місті є будівля, яка вже не підлягає відновленню. Йдеться про дитячий садочок Nº20 по вул.Торська, 20. Що з ним буде далі, вирішуватимуть вже після закінчення війни.

***

Щодо відновлення будинків, цим займається наразі міська адміністрація, за допомогою держави або донорів. Відновлення квартир - питання єВідновлення, про яке ми розкажемо в наступному метаріалі.

За умови наявності фінансування Словʼянська міська військова адміністрація планує відновити всі пошкоджені будівлі. Скільки на це може піти часу, поки невідомо. 

На жаль, мешканці будинків, які наразі неможливо відновити, наприклад зруйнований будинок по вулиці Ярослава Мудрого, стикаються з великими проблемами. Ті, чиї квартири було повністю зруйновано, можуть отримати сертифікат на купівлю нового житла. Але варто розуміти, що не всі продавці квартир готові працювати з цією програмою. І якщо не брати до уваги той факт, що більшість продавців квартир хочуть продати житло в доларах, а держава може запропонувати лише гривні, то залишається ще один момент - за день продавець з сертифікату може зняти не більше 100 тисяч гривень на добу. 

Ще одна проблема, з якою зіштовхнулась Ірина зі Слов’янська - сертифікати можуть ще довгий час бути непрофінансовані. Ірина отримала сертифікат, але поки невідомо, коли на ньому будуть гроші на купівлю житла. Існує черга на фінансування цих сертифікатів, проте вона засекречена і людина не знає, якою по рахунку в черзі вона є.

***

Ми також запитали у декількох жителів Слов’янська, чи актуально зараз відновлювати житло та будинки у Слов’янську.

Житло Тетяни постраждало ще на початку повномасштабної війни. Її квартира декілька разів страждала від вибухових хвиль ракет, які падали недалеко від дому. Вона вдало скористалася програмою єВідновлення.

“Люди їдуть, люди вертаються, тому відновлювати будинки потрібно. Ми ж не на самому фронті. Моя думка, що відновлювати треба, хіба що, ті будинки, які зовсім зруйновані, туди люди не можуть повернутись. Коли відновлять, я думаю, що поповертаються. На парку добре відновили будинок. Ті, хто давно не був у місті, можуть думати, що там немає життя, але насправді воно вирує. Тому відновлювати місто треба”.

Квартира Єлизавети ціла, але це везіння. Ракети прилітали зовсім поруч з її будинком і у деяких сусідів житло позалишалося без вікон.

“Якщо людям немає, де жити, то треба відбудовувати, бо де людям жити - на вулиці? Якщо вони не хочуть чи не можуть кудись евакуюватись… Знаю, що багато хто подає на єВідновлення. Єдине, що я вважаю не потрібним наразі - це великий благоустрій, типу засадження всього квітами, ідеальні дороги. Думаю, ці гроші, є куди витратити - на ті ж бомбосховища чи фортифікацію. А будинки людям треба відновити”.

У Олексія постраждав балкон, але при цьому квартира залишилася цілою. єВідновлення не покриває ремонт балконів, тому чоловік навіть не намагався податись на цю програму.

“Думаю, що у відновленні розбитих будівель є сенс. Але саме тих, які не так сильно постраждали. Ми всі знаємо, які будівлі у Слов’янську залишаються розбитими і розуміємо, що на цю відбудову треба буде дуже багато грошей. Дуже шкода людей, які втратили свій дім і знаю багато випадків, коли програми виплат і компенсацій не працювали так, як мали б це робити. Але зараз Слов’янськ знаходиться зовсім недалеко від фронту, тому бачу сенс у відновленні пошкоджених будинків, але не бачу сенсу у повній відбудові. Цим можна зайнятися після війни, аби у держави стало на те грошей”.

Ми створили цей матеріал як учасник мережі "Вікно Відновлення". Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #новости Славянска #будинки #будівлі #відновлення #постраждалі будинки #росія розбила будинок #пошкоджені будинки #виплати за житло #компенсація за житло #війна в Україні #война в Украине
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...