• Головна
  • Стародавнє поселення неподалік від селища Богородичне - БЛОГ
17:33, 17 липня 2024 р.

Стародавнє поселення неподалік від селища Богородичне - БЛОГ

Стародавнє поселення неподалік від селища Богородичне - БЛОГ

Сайт міста Слов’янська 6262 запускає серію блогів від мешканців нашого міста.

Археологічні та історичні замітки публікує Віталій Киркач. Цей блог про Городище неподалік від селища Богородичне.

Теплінське городище розташоване за 1 км від селища Богородичне. Займає домінуючий над місцевістю пагорб, який входить у гряду, що тягнеться вздовж правого берега річки Сіверський Донець і зветься Святі Гори.

Пам'ятник був відомий Миколі Вікентійовичу Сібільову, який ототожнював його з літописним містом Шаруканем. У 1972 р. його обстежив Володимир Кузьмич Міхеєв, який заклав на території городища «16 розкопів загальною площею 397 кв. м.». Загальну площу пам'ятника він визначав у 7 гектарів.

Городище (прим. ред. давні поселення (нині – залишки поселень), огороджені укріпленнями, що відповідали потребам кругової оборони)знаходиться в лісі, рови та вали його непогано збереглися. На різних ділянках пам'ятника вони мають різні розміри, не перевищуючи у висоту та глибину 1,5 м.

Городище має два входи (із західної та південної сторони). При цьому південна сторона пам'ятника поряд з наявністю на ній ровів була ескарпована. Схоже, що саме до входу на південній стороні веде дорога, що врізана в схил пагорба. Будівельники городища максимально використали природні рубежі. Так, на північній та північно-західній стороні укріплення відсутні. Схили тут настільки круті, що підйом на них навіть нині пов'язаний із певними складнощами.

Так само відділена і цитадель, яку Міхеєв називає «форпост». Вона займає куполоподібну відокремлену височину, відрізану від городища глибокою природною балкою. Дно балки було штучно заглиблене, про що свідчить рів, що заплив. Цитадель займає панівне становище над річкою, і з неї територія лівого берега оглядається на велику відстань. При розрізі валів була виявлена конструкція з двох паралельних рядів стовпів. Показово, що подібна конструкція всередині валу зафіксована і на Святогірському городищі, де в розкопі 1, що підрізає вал, був зафіксований ряд стовпових ям, а в розрізі валу Колесник виявив горілий стовп. 

Археологічний матеріал, виявлений Міхеєвим на Теплінському городищі, представлений в основному ліпною керамікою. Культурний шар пам'ятника слабо насичений і розташовується на городищі плямами. За складом тіста та характером орнаментації керамічний комплекс не відрізняється від кераміки Святогірського городища. У розчищеній на пам'ятнику споруді (неглибока напівземлянка прямокутної форми 2х2, 8х0, 5 м), з відкритим осередком в центральній частині та невисоким піднесенням біля північної стіни, також було знайдено ліпний посуд.

Схема городища

Схема городища

Фото 1. План Теплінського городище (за щоденником Н.В. Сібільова).

Біля підніжжя пагорба, в урочищі Видилиха, розташоване велике поселення. На ньому представлені матеріали неолітичного часу, епохи бронзи, пеньківської, салтово-маяцької культур, золотоординського часу та XVII ст. Відношення цього поселення до городища проблематичне. На нашу думку, Теплінське городище датується тим самим часом, що й Святогірське. Чи функціонувало воно у хозарський час, можна встановити лише у процесі подальших досліджень цієї пам'ятки.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #новости Славянска #блог #Богородичне #археологія #історичний блог
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
В настоящее время в Славянске идут интенсивные процессы развития и становления гражданского общества - независимых, СМИ, общественных организаций, бизнес ассоциаций и просто активных людей, которым есть что сказать на абсолютно разные темы в это время хороших перемен. Блог - это персональный сайт интересной личности или организации.

Коментарі

Оголошення
live comments feed...