• Головна
  • Пенсії, доплати, ВПО і мобілізація - Що зміниться в Україні з липня
13:34, 30 червня

Пенсії, доплати, ВПО і мобілізація - Що зміниться в Україні з липня

Пенсії, доплати, ВПО і мобілізація - Що зміниться в Україні з липня

З липня в Україні відбудеться низка змін. Чого чекати жителям країни, розказуємо в цьому матеріалі.

Пенсії

У липні 2024 року пенсійні виплати збільшаться у тих, хто отримує право на вікову надбавку. Також у липні продовжать отримувати грошову допомогу від ООН певні категорії пенсіонерів.

Вікова надбавка виплачується у таких розмірах:

• особам, яким виповнилося 70 років, до досягнення 75-річного віку — у розмірі до 300 грн;

• особам, яким виповнилося 75 років, до досягнення 80-річного віку — у розмірі до 456 грн;

• особам, яким виповнилося 80 років і більше, — у розмірі до 570 грн.

Програму додаткової грошової допомоги від Всесвітньої продовольчої програми ООН (ВПП ООН) для пенсіонерів, які проживають на територіях активних або можливих бойових дій, продовжили до грудня 2024 року включно.

Розмір виплати від ВПП ООН — це сума, що дорівнює різниці між 3250 грн та сумою пенсії, яку пенсіонер, який відповідає усім вимогам, отримує зараз.

Тарифи у липні не зміняться

Мобілізація

З 1 липня 2024 року змінюються правила, за якими військовозобов'язаним чоловікам надається відстрочка від мобілізації. 

Кому не належить відстрочка від мобілізації 2024 року

Чинний закон №3633-IX регулює положення, за якими може бути надана відстрочка від мобілізації в липні 2024 року. Однак отримати її зможуть далеко не всі - нижче список категорій громадян, для яких ця можливість відсутня:

  • студенти та аспіранти заочної або вечірньої форми, які здобувають другу, третю вищу освіту;
  • особи, які працюють на підприємствах, установах та організаціях Міністерства оборони;
  • особи, які мають статус "обмежено придатний";
  • чоловіки, яких під час повторної ВЛК було визнано здоровими; неповнорідні брати загиблих на війні військових (право мають тільки рідні).

Також не надається: 

  • відстрочкавід мобілізації по догляду за інвалідом, якщо інвалід - дружина або чоловік з інвалідністю III групи;
  • відстрочка від мобілізаціїпо догляду за інвалідом 2 групи - для деяких чоловіків, які доглядають за особами з інвалідністю I та II групи;
  • відстрочка від мобілізації за сімейними обставинами - для багатодітних чоловіків із заборгованістю зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці (у разі погашення заборгованості та своєчасної сплати відстрочку можна оформити) і для батьків-одинаків, у разі якщо матір не позбавлено батьківських прав, не визнано померлою або зниклою безвісти, не відбуває покарання. 

Нові правила для українських біженців у Польщі

З 1 липня 2024 року у Польщі набувають чинності зміни до спецзакону «Про допомогу громадянам України у зв'язку з війною в цій країні». Одна з поправок передбачає, що українці зі статусом PESEL UKR зможуть отримати спеціальний дозвіл на тимчасове проживання на 3 роки – так звану карту перебування CUKR. Про це пише Nasz Wybir, - повідомляє Главком.

Українці, які прибули до Польщі через бойові дії, з 1 липня матимуть три способи легалізації свого перебування у Польщі.

Перший спосіб – той, що існує з початку повномасштабного вторгнення. Це отримання PESEL UKR. Особи з PESEL UKR перебувають під тимчасовою охороною, мають вільний доступ до ринку праці, можуть користуватися безкоштовними медичними послугами у рамках Національного фонду здоров'я (NFZ), легально бути у Польщі без картки перебування чи візи та вільно подорожувати в рамках Європейського Союзу.

Водночас власники PESEL UKR не можуть залишати Польщу на термін більше ніж 30 днів, інакше втратять свій спеціальний статус.

З 1 липня всі, хто прибуває до Польщі, рятуючись від військових дій, мають якнайшвидше звернутися до місцевої адміністрації, щоб отримати PESEL UKR. Також нововведення припускають, що PESEL UKR надаватиметься лише за наявності дійсного закордонного паспорта.

Другий спосіб – це отримання картки тимчасового перебування на таких же підставах, як решта іноземців у Польщі. Для отримання «традиційної» картки перебування потрібна причина, наприклад, навчання в польському університеті, працевлаштування або ведення власної господарської діяльності.

Особи, які виїхали з України у зв'язку з бойовими діями та за час свого перебування у Польщі встигли тут легально працевлаштуватися або провадять іншу економічну діяльність, з 1 квітня 2023 року можуть подати заявку на отримання картки тимчасового перебування.

Третій спосіб (новий) буде введений останніми змінами до спецзакону – це можливість отримати спеціальну карту перебування терміном на три роки, так звану карту CUKR.

Такі картки надаватимуть її власникам такі ж права, як іншим іноземцям, зокрема, доступ до ринку праці.

Однак карта CUKR має і свої відмінності від звичайної картки перебування – їх видаватимуть лише громадянам України з PESEL UKR, включаючи дітей (що не роблять у разі звичайної картки перебування).

Отримати карту CUKR зможуть ті громадяни України, які відповідають усім вимогам:

  • Станом на 4 березня 2024 року PESEL UKR;
  • Мають PESEL UKR у день подання заявки на карту перебування CUKR;
  • Безперервно мають PESEL UKR протягом 365 днів;
  • Мають дійсний закордонний паспорт.

Як зазначають в Українському домі, у цьому контексті важлива також інша зміна у спецзаконі, яка дозволяє повернути PESEL UKR у випадку, коли особа втратила її не з власної вини.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #Чернівці #новини Чернівців #новости Славянска #зміни у липні #1 липня #війна в Україні #война в Украине #тарифи
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...