• Головна
  • Підтримка ветеранів та їхніх сімей. На яку допомогу від держави можуть розраховувати учасники бойових дій у Донецькій області
17:30, 9 травня 2024 р.

Підтримка ветеранів та їхніх сімей. На яку допомогу від держави можуть розраховувати учасники бойових дій у Донецькій області

Підтримка ветеранів та їхніх сімей. На яку допомогу від держави можуть розраховувати учасники бойових дій у Донецькій області

Мешканці Донецької області задовго до повномасштабного вторгнення Росії зі зброєю в руках стали на захист України, але вже 2022 року їхня кількість значно збільшилася. На яку підтримку можуть розраховувати ветерани війни та хто її надає - нижче в нашому матеріалі.

Обласна влада опікується учасниками бойових дій

Війна у 2022 році набула масштабного формату, ніж це відбувалося у 2014 році, тому для відбиття російської агресії знадобилася значна кількість людей. У регіоні триває мобілізація, тож в армії опинилися вже тисячі чоловіків і жінок, але рано чи пізно війна скінчиться, тож уже зараз необхідно думати про комплексну підтримку ветеранів та учасників бойових дій.

У Донецькій ОВА є Управління з питань ветеранської політики, яке було створено наприкінці минулого року. Його очолив Артур Насібян, який і сам є ветераном війни. І майже одразу ж він почав особисто приїжджати в громади Донеччини, щоб налагодити співпрацю обласної та місцевої влади у сфері допомоги ветеранам.

Приміром, у лютому він відвідав Покровську громаду, де місцеві чиновники розповіли про низку програм для ветеранів, які вже ухвалено, і які покликані допомогти учасникам бойових дій. Пізніше він відвідав Добропілля і Костянтинівку.

Однак робота Управління з питань ветеранської політики не обмежується рівнем області. Нещодавно Артур Насібян брав участь в онлайн засіданні тимчасової спеціальної комісії Верховної ради України для підготовки та комплексного врегулювання питань надання соціальних гарантій ветеранам війни, захисникам і захисницям України. Парламенту та уряду ще не один раз доведеться ухвалювати нові нормативно-правові акти, що дадуть змогу розв'язати низку актуальних проблем у сфері допомоги ветеранам, тож робота в цьому напрямі триватиме й надалі.

На яку допомогу можуть розраховувати ветерани

В Управлінні з питань ветеранської політики Донецької ОВА нам повідомили, що в регіоні діє регіональна програма з медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації, професійної підготовки учасників АТО/ООС.

Метою програми є повернення їх до мирного життя, вшанування пам'яті загиблих воїнів та соціальний захист родин. Програма діє до 2025 року. Йдеться про те, що органи державної влади всіх рівнів, місцевого самоврядування, заклади охорони здоров'я, освіти, культури, громадські об'єднання та інші організації спільними зусиллями мають вирішувати проблеми учасників бойових дій, які проживають на території Донецької області.

В обласному бюджеті закладено понад три мільйони гривень для надання матеріальної допомоги членам загиблих родин захисників і захисниць України, зокрема й тих, хто зареєстрований на території Донецької області, а також евакуювалися за її межі. Звернутися по допомогу до обласної влади можна за телефоном 095-555-31-15, а також за допомогою спеціального чат-бота в месенджері Telegram.

Місцеві програми підтримки ветеранів у Слов'янську та Краматорську

У Слов'янській міській військовій адміністрації нам повідомили, що в громаді діє комплексна програма соціального захисту та підтримки захисників і захисниць, членів їхніх родин та членів загиблих воїнів. Вона передбачає 37 заходів, які спрямовані на підвищення рівня фінансової, соціальної, психологічної та професійної підтримки учасників бойових дій, а саме:

  • надання щорічної матеріальної допомоги на оплату комунальних послуг батькам загиблих воїнів;

  • надання разової грошової допомоги військовому, який звільнений зі служби за станом здоров'я;

  • надання разової грошової допомоги члену сім'ї загиблого воїна;

  • соціальний моніторинг потреб сімей осіб з інвалідністю внаслідок війни з числа ветеранів війни.

Також в Управлінні соцзахисту адміністрації Слов'янська надаються послуги для ветеранів, а його представники здійснюють виїзні прийоми за місцем проживання ветеранів для визначення їхніх потреб.

У Слов'янську також діє "гаряча лінія з питань підтримки ветеранів", яка необхідна для надання роз'яснень щодо пільг і соціальних гарантій учасникам бойових дій. Усі охочі можуть зателефонувати за номером 050-105-01-16 щодня з 08:00 до 17:00. Також адміністрація міста розглядає можливість реалізувати проєкт "єдиного вікна" в ЦНАПі, яке потрібне для формування єдиної бази послуг для ветеранів війни.

У Краматорській міській раді нам повідомили, що в громаді ветеранською політикою опікуються одразу три органи місцевого виконкому, а саме Управління з питань ветеранської політики, Управління соцзахисту та ЦНАП.

При цьому в Краматорській громаді наприкінці минулого року закінчилася дія реалізації міської програми з питань соціальної підтримки ветеранів і ветеранок, а нову комплексну програму на 2024-2026 роки розробляють і вона перебуває на стадії затвердження.

Ветеранам війни допомагають відкрити свій бізнес

На загальнодержавному рівні існує низка ініціатив, які покликані допомогти учасникам бойових дій знайти нову роботу після закінчення служби. Про це нам повідомили в адміністраціях Слов'янська та Краматорська і пояснили, що ветеранам варто звертатися до центрів зайнятості, де їм допомагають із подальшим працевлаштуванням.

Але крім цього ветерани можуть розраховувати і на підтримку при відкритті власної справи. У Департаменті забезпечення переходу від військової служби до цивільного життя Мінветеранів України нам повідомили, що інтеграція ветеранів до цивільного ринку праці не лише сприяє їхньому соціальному відновленню, а й відіграє ключову роль у розвитку економіки.

"Ветерани, з їхнім унікальним досвідом і навичками, можуть зробити значний внесок у різні сектори, від ІТ до сільського господарства. Тому для Міністерства у справах ветеранів України питання їхнього працевлаштування та підприємництва є пріоритетним напрямом роботи та розвитку", - пояснили у відомстві.

Основним реалізатором напряму ветеранського бізнесу є "Український ветеранський фонд". Він надає фінансову підтримку ветеранам та членам їхніх сімей для розвитку або започаткування власної справи в розмірі від 500 тисяч грн до 3 млн гривень. У період двох останніх років було проведено 8 конкурсних програм для надання фінансової підтримки ветеранам та членам їхніх сімей для реалізації проєктів. З них 5 програм на підтримку ветеранського бізнесу, 3 - на підтримку громадських організацій, що працюють для ветеранів. На 2024 рік за цією програмою передбачено видатки в обсязі майже 247,7 млн гривень.

Уже цієї весни стартувала нова конкурсна програма фінансової підтримки бізнесу ветеранів війни під назвою "Варто розпочати власну справу". Завдяки їй ветерани та члени їхніх родин можуть отримати фінансову підтримку на відкриття або розвиток власної справи в розмірі від 500 тисяч до 1,5 мільйона гривень. Після проведення конкурсного відбору було визначено 85 переможців.

Де шукати інформацію про конкурсні програми для учасників бойових дій

У Мінветеранів повідомили, що інформація про дослідження фонду, нові конкурсні програми, звіти, новини та інше регулярно оновлюється на офіційному сайті "Українського ветеранського фонду". Для цього варто перейти за посиланням.

Також для полегшення доступу до інформації, що стосується ветеранського підприємництва фонду спільно з "Дія" було створено нову сторінку під назвою "Дія. Ветеранський Бізнес", де розміщено:

  • систематизовані матеріали;

  • посилання;

  • інформація про понад 150 бізнес-ідей;

  • приклади бізнес-планів;

  • посилання на консультативну лінію;

  • поради;

  • алгоритми;

  • корисні посилання та інше.

Також працює цілодобова гаряча лінія кризової підтримки "Українського ветеранського фонду" за номером 0-800-33-20-29. Детальну інформацію можна дізнатися за посиланням.

Світові приклади підтримки ветеранів

Україна далеко не перша країна у світі, яка зіткнулася з війною і наслідками, що випливають із неї. Багато держав уже проходили подібні етапи і, наприклад, у США існує Міністерство у справах ветеранів.

Воно є другим за величиною федеральним міністерством після Міністерства оборони США з чисельністю персоналу близько 280 тисяч осіб.

Перші спроби створення системи допомоги та пільг для ветеранів збройних сил США робили з 18 століття, але до Першої світової війни вони не мали системного характеру. Лише 1917 року Конгрес США заснував систему пільг ветеранам, що включала програми страхування військовослужбовців і ветеранів та професійної реабілітації для людей з інвалідністю.

Після Другої світової війни кількість ветеранів у США значно зросла, крім того, було значно розширено їхні права і пільги. А 1944 року Конгрес США ухвалив закон про реінтеграцію військовослужбовців. Термін дії закону закінчився 1956 року, але термін "G.I. Bill" досі використовується для позначення програм, створених для надання допомоги ветеранам Збройних сил США.

До 1956 року в рамках цього закону 7,8 мільйона ветеранів війни скористалися пільгами на освіту, близько 2,2 мільйона - пільгами на навчання в коледжах або університетах, і ще 5,6 мільйона - на будь-яку іншу навчальну програму. Вважається, що цей законопроєкт є великим політичним та економічним успіхом, особливо порівняно з пільгами на лікування ветеранів Першої світової війни. Він став істотним внеском у збереження людського капіталу США, який сприяв довгостроковому економічному зростанню країни.

Автор: Дмитро Браславський 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ветерани #допомога #підтримка #держава
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...