11:18, 13 квітня
Хто має право на єВідновлення і які проблеми з документами можуть виникнути
До сайту міста Слов’янська 6262 звернулася одна з представниць міжнародної організації, яка розказала про поширену проблему людей з сільської місцевості, що пов’язана зі зруйнованим житлом та єВідновленням.
Нещодавно міжнародна організація працювала зі вразливими категоріями людей, які постраждали внаслідок війни у Харківській області. Однією з поширених ситуацій стало те, що люди, придбавши житло, не оформлювали на нього документи.
У містах таких ситуацій не зустрічалося, натомість у селах, - доволі часто. Там, де люди знають один одного, багато хто не “заморочується” над паперовим оформленням купівлі-продажу. Але тепер через це постраждалі не можуть отримати кошти за зруйноване житло, адже фактично не числяться володарями будинків.
Так, одна з жінок розказала працівникам міжнародної організації, що купила будинок у односелиці. Але та попросила не оформлювати документи купівлі-продажу, бо в будинку також прописаний її психічно хворий брат і оформлювати продаж буде в рази важче. Та погодилася.
Але коли прийшла війна і будинок зруйновали російські ракети, у вже нової власниці будинку виникла проблема, адже односелиця з документами на житло вже подала заяву на компенсацію і отримала її. Звичайно, це було зроблено не для того, аби відремонтувати будинок тієї жінки, яка погодилася віддавати гроші за будинок без оформлення паперів.
Пізніше виявилося, що така жінка не одна. У когось односельчани виїхали з країни, а подати на компенсацію можуть тільки люди з офіційно оформленим правом власності. Хтось взагалі втратив контакти.
Ми також взяли коментар у юриста, який підтвердив, що люди, які не можуть підтвердити право власності, очевидно не можуть отримати компенсацію за зруйноване житло.
З 2013 року в Україні існує реєстр нерухомого майна, там зазначається і право окремих людей на це майно. І якщо власники не зареєстрували своє право на нерухомість, отримати виплати за нього у випадку пошкодження або руйнування вони не зможуть.
Може бути і таке, що будинок, на який у вас є всі необхідні документи, просто не знаходиться у державному реєстрі. Тоді потрібно звернутися до спеціалістів, щоб внести дані до реєстру.
Такою ситуацією з нами поділилася жителька Слов’янська Ірина:
"Оскільки для того, щоб оформити компенсацію за пошкоджене чи зруйноване майно будинок має бути внесений у Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, ми вирішили зайнятись цим питанням про всяк випадок. Як виявилось, наш батьківський будинок у цьому реєстрі не значиться.
Тож ми звернулись в ЦНАП для внесення відомостей про право власності у цей реєстр. Оскільки власник будинку не один, потрібні були документи усіх, хто має право на будинок. Ми зібрали необхідний пакет документів і спеціалісти допомогли нам внести всі дані в Реєстр".
Перевірити чи є ваша власність у реєстрі можна у Дії. Запит платний. Коштує 40 гривень.
Або ось ТУТ.
Як стати учасником програми єВідновлення
Заява про надання компенсації подається до спеціальної комісії. Зробити це можна під час дії воєнного стану та протягом 90 днів після його закінчення (на території, де розташована нерухомість).
Подати заяву на отримання компенсації можна кількома способами:
- в електронному вигляді через "Дію", обравши послугу "Компенсація за знищене майно";
- у паперовому вигляді через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП);
- у паперовому вигляді через органи соціального захисту населення або нотаріуса.
Якщо нерухомість перебуває в спільній власності, заяву може подати один із співвласників.
У заяві про надання компенсації треба зазначити дані про пошкоджений або знищений об’єкт нерухомості (площа, місце розташування), відомості про заявника.
Якщо отримувач компенсації сам провів оцінку вартості пошкодженої нерухомості, треба додати реєстраційний номер звіту про оцінку. Це ж стосується звіту про можливість або неможливість відновлення нерухомості.
До заяви треба додати документи, що підтверджують право власності на нерухомість.
Зробити це можна через "Дію", ЦНАП, органи соціального захисту населення або нотаріуса.
Що робити власникам житла на окупованих територіях
Власники зруйнованих квартир, розташованих на окупованих територіях, тепер зможуть подаватися на компенсацію за держпрограмою «єВідновлення». 16 листопада 2023 року Кабінет міністрів України затвердив порядок обстеження таких зруйнованих будинків. Податися зможуть лише власники, які виїхали у підконтрольні українському уряду регіони.
За урядовою постановою, фіксувати зруйноване житло за заявою власників будуть за допомогою супутникової зйомки. Її замовлятимуть у міжнародних організацій. Якщо ж будівля встояла, але отримала пошкодження, побачити з космосу це неможливо. Тим більше, порахувати ступінь руйнувань. Тому, подати на компенсацію поки можуть лише власники повністю зруйнованого житла, - пише Радіо Свобода.
У людей з тимчасово окупованих територій також мають бути документи на це житло.
Подавати документи так само можна через мобільний додаток «Дія», або у ЦНАПі чи у нотаріуса в будь-якому регіоні України.
Читайте також:
- Де найчастіше купляють нове житло з сертифікатами єВідновлення
- Скільки будинків пошкоджено та знищено у Слов’янську за час війни та скільки людей вже отримали компенсацію
Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)
Слідкуйте за нами в Instagram
Та телеграм: https://t.me/news6262
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
16:03
14:42
Спецтема
Оголошення
live comments feed...
Коментарі