• Головна
  • Де можна перевірити правдивість новин: список фактчекінгових платформ для українців
13:23, 25 листопада 2023 р.

Де можна перевірити правдивість новин: список фактчекінгових платформ для українців

Де можна перевірити правдивість новин: список фактчекінгових платформ для українців

У час активного поширення маніпуляцій, пропаганди та фейків дуже важливо розуміти, де саме шукати правду.

Звичайно, найкращим варіантом буде знати, що люди вже можуть розбиратися самі у контенті. На сайті є вже багато матеріалів про те, як відрізнити фейки та дезінформацію від правдивої новини. Наприклад, звертати увагу на емоційність тексту та стиль його написання, подивитися на автора матеріалу та експертів, яких залучили, пошукати подібну інформацію у першоджерелах.

Ми вже неодноразово говорили про те, що найкраще отримувати інформацію з першоджерел або офіційних джерел інформації. Але не завжди на офіційних сайтах приділяють увагу відверто брехливим висловлюванням чи зманіпульованим фактам від ворогів.

Саме тому ще з 2014 року в Україні існують фактчекінгові сайти, які цілеспрямованно займаються розвінчанням російських фейків та дезінформації.

Ці платформи працюють саме над тим, щоб стежити за останніми російськими фейками, які запускають в суспільство і вчасно їх спростувати, щоб дезінформація не ширилася далі мережею.

Зазвичай до цього долучають людей, які спеціалізуються на дезінформації, а також міжнародних спеціалістів.

Надаємо перелік основних фактчекінгових платформ для українців:

StopFake, ресурс для перевірки фактів, який заснували ще у 2014 році за ініціативи викладачів, випускників та студентів Могилянської школи журналістики. Спочатку його метою було відстежування і спростування неправдивої інформації, яка публікувалася про події в Україні ще тоді, під час окупації на Донбасі. Зараз ресурс позиціонує себе як “інформаційний хаб, де аналізується таке явище, як кремлівська пропаганда, у всіх аспектах і проявах”. 

Вокс Чек, фактчекінговий проєкт Вокс Україна. Розділ з перевіркою фейків тепер називається “Вокс про війну”, який має два підрозділи: “Спростування фейків, де містяться перевірки новин з маркуванням “фейк” (“фотофейк”, “відеофейк”), “маніпуляція”, із розборами та лінками й  “Аналітка” – статті з поясненням і вивченням пропагандистських стратегій, кейсів, внутрішніх проблем України.

По той бік новин – незалежна інформаційна кампанія з медіаграмотності, фактчекінгу та розвитку критичного мислення, яку впроваджує «Iнститут розвитку регіональної преси» з 1 серпня 2018 року. 

НотаЄнота, ресурс, який позиціонує себе як освітній, представлений лише у соціальних мережах та публікує фейки вибірково, більше акцентуючи на способі їх поширення та побудові.

Без брехні  – проєкт, створений  ГО «Центр аналітики і розслідувань». На ресурсі є освітня складова (Фактчек лаб, з освітніми статтями та посібниками), розважальна (меми, відео), розбір міфів та, власне, фактчек різних інформаційних повідомлень і з російського, і з українського медіапросторів. Особливість цього ресурсу – фактчек регіональних новин. У розділі “Фактчек-регіон” можна вибрати один із шести підрозділів (Волинь, Дніпропетровщина, Тернопілля, Луганщина, Запоріжжя, Херсонщина) й уніфікувати пошук потрібної інформації.

Кожна з платформ має свою особливість, але при цьому і спільну мету - донести до читачів правдиву інформацію. Задля того деякі з них ввели окрім рубрик зі спростуванням фейків, також аналітику, інфографіку та підтвердження спірних фактів.

Наприклад, НотаЄнота не лише розказує про фейки, але й деталізує, що саме нам подають: фейк, маніпуляцію, діпфейк, чи щось інше.

Де можна перевірити правдивість новин: список фактчекінгових платформ для українців, фото-1

А Без брехні мають рубрику факт-чек по регіонам:

Де можна перевірити правдивість новин: список фактчекінгових платформ для українців, фото-2

А ми нагадаємо декілька пунктів того, як розпізнати фейкові новини.

  1. Звертайте увагу на заголовки. Фейкові новини супроводжують гучні заголовки для привернення уваги. 
  2. Придивіться до адреси URL. 
  3. Намагайтеся встановити першоджерело повідомлення. 
  4. Придивляйтеся до фото та відео контенту. 
  5. Ретельно аналізуйте зміст інформації. 
  6. Звертайте увагу на баланс позицій.

Будьте уважні та не ведіться на ворожу чи свою власну пропаганду. Використовуйте критичне мислення та довіряйте тільки перевіреним фактам.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #Чернівці #новини Чернівців #новости Славянска #фактчекінг #фейки #маніпуляції #брехня #правда #війна в Україні #война в Украине
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...