• Головна
  • Наймолодшій - 4, найстаршій - 82: як в Україні допомагають жінкам, що пережили російські зґвалтування
16:09, 6 жовтня 2023 р.

Наймолодшій - 4, найстаршій - 82: як в Україні допомагають жінкам, що пережили російські зґвалтування

Наймолодшій - 4, найстаршій - 82: як в Україні допомагають жінкам, що пережили російські зґвалтування

Точно невідомо, скільки злочинів скоїли російські окупанти на території України. Адже частина українських територій все ще окупована, і що там відбувається - достеменно невідомо. Але в Україні продовжують фіксувати російські злочини на основі свідчень вцілілих людей. А також в Україні є організації, які допомагають вцілілим після російських тортур, допитів, фільтрації, зґвалтувань тощо. Про одну з таких організацій ми і хочемо розповісти.

Щодня Україні фіксує нові воєнні злочини, скоєні росією проти цивільного населення. Станом на 4 жовтня 2023 року прокурори зафіксували в Україні вже 71 147 воєнних злочинів, скоєних російською федерацією. Про це повідомив керівник Департаменту протидії злочинам в умовах збройного конфлікту Офісу генерального прокурора Юрій Бєлоусов під час пресконференції "Міжнародний військовий трибунал: що змінилося за рік?" в Укрінформі.

Але ця цифра не є остаточною, адже Збройні сили продовжують деокуповувати українські території, не всі постраждалі від воєнних злочинів готові розповідати про пережите, і досі достеменно невідомо, що відбувається на тимчасово окупованих територіях.

Водночас в Україні вже працюють організації, які допомагають постраждалим від російських воєнних злочинів, зокрема жінкам та дівчатам. Одна з таких організацій - “Елеос-Україна”. Зараз вона реалізує проєкт "Поруч з тобою". Він був започаткований для того, аби надавати всебічну допомогу жінкам та дівчатам, які були зґвалтовані російськими військовими під час війни, зазнали тортур, були у полоні, пройшли фільтрацію.

Ми поспілкувалися з керівницею проєкту "Поруч з тобою" Тетяною Івановою та дізналися про те, як саме організація допомагає постраждалим жінкам, як вибудовує з ними комунікацію, як співпрацює з правоохоронними органами, Офісом Генерального прокурора, і що найскладніше в цій роботі.

Чим займається ГО “Елеос”, як зʼявився проєкт “Поруч з тобою”

Організація створена у 2014 році. Вона є офіційним представником Синодального управління соціального служіння Православної церкви України. Створює та реалізує соціальні проєкти, які направлені на захист прав, у першу чергу жінок, які страждають від насильства.

Від початку повномасштабного вторгнення організація також втілює різні гуманітарні евакуаційні, освітні проєкти, на розвиток жінок переселенок, відбудову зруйнованого житла, адвокаційні проєкти. Також діють медичне капеланство, реабілітація ветеранів.

Коли під час повномасштабного вторгнення учасники організації побачили новини про масові зґвалтування, які коять росіяни, то були шоковані. Оскільки в організації вже був досвід роботи з жінками, які пережили насильство в цивільному житті, учасники почали думати над тим, що просто не можуть пройти повз цього лиха.

Так і зʼявився проєкт “Поруч з тобою”, в якому зосередили всебічну допомогу постраждалим в різних сферах життя. 

Як організація знаходить вцілілих після російських злочинів

Тетяна Іванова наголошує, що комунікація має бути обережною. І в жодному разі не можна тиснути на людину, змушуючи її кудись звертатися і про щось розповідати. 

До ГО “Елеос” жінок перенаправляє Офіс Генерального прокурора, поліція, партнерські організації. Крім того, налагоджена комунікація з Департаментом розслідування злочинів СНПК (сексуальне насильство, повʼязане з конфліктом).

Також можна звернутися напряму самостійно. 

Ще можна звернутися через мобільну команду, яка займається евакуацією, соціальних працівників, які допомагають місцевому населенню на виїздах. Працівники на виїздах також комунікують з локальними центрами соціальних служб, аби виявляти постраждалих.

Організація допомагає виключно жінкам. Це стосується не тільки тих, які пережили воєнні злочини на початку повномасштабної війни. Вона працює зі всіма, хто продовжує звертатися зараз. І також планує працювати далі, оскільки воєнні злочини виявляють і фіксують щодня.

Хтось із жінок знаходить в собі сили говорити про пережите відкрито і одразу. Комусь для цього треба більше часу і переконатися в тому, що організації можна довіряти. 

Як вибудовувалася комунікація з владою і правоохоронними органами

Отже, до організації жінок можуть скерувати правоохоронні органи, які фіксують і розслідують злочин. А може бути навпаки - спочатку людина звертається до “Елеос-Україна”, а вже згодом погоджується розповісти про пережите правоохоронцям.

Тетяна Іванова каже, що побудувати комунікацію із правоохоронними органами і владою було не складно, адже вони зацікавлені в тому, щоб російські злочинці були ідентифіковані і покарані. 

Зараз влада і правоохоронні органи зі свого боку залучають представників громадського сектора до цієї роботи, оскільки у цивільного населення може бути більше довіри до волонтерів, громадських організацій, благодійних фондів. Тому громадському сектору йдуть назустріч, і співпраця розбудовувалась швидко.

“Наприклад, голова Департаменту розслідування злочинів СНПК передає свій особистий номер телефону для контакту в будь-який момент, у тому числі постраждалим, членам їх родин. Тобто це не та класична ієрархія, яку ми звикли уявляти. Це не те, коли для того, щоб достукатись до якогось начальника, треба місяць відстояти в черзі, і може колись через десятьох заступників до тебе дійде черга. Вони (прим. влада і правоохоронці) максимально відкриті”

Як діє програма допомоги вцілілим після російських злочинів і які надає послуги

Як тільки запрацювала програма “Поруч з тобою”, в Івано-Франківській області “Елеос” облаштувала реабілітаційний шелтер. Він знаходиться в чистому гірському селі. Туди почали приймати постраждалих жінок. Також працює шелтер у Київській області. 

Поки тривало облаштування шелтера, організація почала виїжджати на деокуповані території. Для цього створили спеціальну команду.  Виїзди були також потрібні для того, аби люди знали, куди можна перенаправити постраждалих.

Водночас керівниця проєкту згадує, що важко було допомагати жінкам на тільки-но деокупованих територіях Харківщини. Адже там були проблеми зі звʼязком та інтернетом, до того ж у той період рф почала обстрілювати енергетичну інфраструктуру України. Тому до наявних труднощів додалася відсутність світла як у підопічних, так і в працівників. Тому єдиним виходом було вивезти людину в безпечне місце, аби комунікувати з нею особисто.

“Зараз ситуація краще. Звісно, є побоювання, як мине ця зима”

Загалом програма розрахована на пів року, але за потреби може бути подовжена. Були випадки, коли термін подовжували на дев'ять місяців і більше. Тобто кожен випадок розглядається індивідуально. Також жінки, які вже отримували допомогу, за потреби можуть звертатися повторно.

За цей період надають допомогу як на базі шелтера, так і віддалено, якщо з різних причин жінка чи дівчина не може залишити домівку.

Дистанційна комунікація - це робота з психологом, гуманітарна допомога (продуктові та гігієнічні набори, медична допомога). Минулого року, коли почалися обстріли енергетичної інфраструктури, організація передавала підопічним дрова. 

Жінки у будь-який момент можуть скористатися можливістю приїхати у шелтер, побути там стільки, скільки їм потрібно. Тоді вони попереджають про це, натомість за ними приїжджає водій і забирає. А після перебування в шелтері жінку так само повертають туди, куди вона скаже.

Також жінкам та дівчатам надають медичну допомогу заклади і клініки, які співпрацюють з “Елеос”. Це цілий спектр послуг, починаючи від гінекології, закінчуючи стоматологом. Адже люди, які, наприклад, повертаються з полону, як правило мають комплекс проблем зі здоров'ям, загострення хронічних захворювань. 

Загалом програма “Поруч з тобою допомагає” людям з Донецької, Херсонської, Київської, Харківської областей. При цьому керівниця проєкту зазначає, що кількість випадків у Херсонській області зараз найвища. 

Попри те, що Київська область була деокупована ще на початку повномасштабного вторгнення, випадки воєнних злочинів все ще фіксують, жінки все ще звертаються по допомогу.

Також все ще невідомо, яка ситуація на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької Херсонської областей та в Криму. Організація працює тільки на підконтрольних Україні територіях.

Як збирають свідчення вцілілих жінок та дівчат

В організації розуміють, що важливо документувати російські злочини для того, щоб передали їх у Міжнародний кримінальний суд, для покарання, для отримання репарацій і компенсацій у майбутньому. Але говорити готові не всі. 

Для того, аби надати допомогу, “Елеос-Україна” не потрібно, щоб було обовʼязково відкрито кримінальне провадження, не потрібні підтвердження, не потрібні документи. 

“Ми віримо на слово, нам не треба нічого доводити. Це неможливо інсценувати. Тому що в будь-якому випадку людина прийде до того, що почне працювати з психологом. І там це неможливо вдавати чи зіграти. Тому ми не тиснемо на людину, не встановлюємо їй термінів, а орієнтуємося на її відчуття”

Також якщо людина вже звернулася за допомогою, але не хоче працювати з психологом, її не змушують до цього. Жінці пропонують таку послугу, а вона вже обирає, коли саме вона готова обговорювати пережите. Не в останню чергу на готовність розмовляти впливає те, чи почувається вона в безпеці. І це стосується не тільки психологів, а й правоохоронних органів, правозахисних організацій.

Часто буває так, що жінки отримують дистанційну допомогу, перебуваючи у не найбезпечніших регіонах країни. Тому працівники їм рекомендують пожити в шелтері, аби відчути безпеку, відпочити і знайти в собі сили, щоб почати розказувати про те, що їй довелося перенести.

Але часто буває, коли людина категорично відмовляється спілкуватися з правоохоронцями і правозахисниками, бажаючи забути травматичні події. Водночас люди можуть погодитися на комунікацію з психологом. Саме через це кримінальних проваджень не так багато, як скоєних злочинів. 

“Люди бояться в першу чергу повторної травматизації. Ми коли почали працювати, думали, що першочергове - це психологічна допомога. Але люди відмовлялись говорити з психологом. А у нас така потужна команда фахових спеціалістів з міжнародними дипломами. І мо зрозуміли, що нам в першу чергу треба вибудовувати довіру”

Отже, аби вибудувати до себе довіру, представники організації почали організовувати різні вебінари з розвитку, ігри, майстер-класи та інші активності на роботу в команді, комунікацію та знайомство. Через різні заходи жінкам давали зрозуміти, що від них нічого не хочуть і нічого не вимагають. 

Хоча водночас буває багато випадків, коли постраждали хочуть, аби злочинець був знайдений і покараний, відчувають бажання справедливої відплати за пережите. І тому готові одразу йти на співпрацю.

“Мені здається, це здорове почуття. Це природно. Я бачу багато випадків, коли є бажання помсти, злість. І такий стан сприяє швидшому відновленню. Це мотивуючі почуття. Вони, звісно, негативно забарвлені, але надихають до боротьби”

Як правильно говорити та писати про людей, які пережили сексуальне насильство під час війни

Міжнародна термінологія говорить, що абсолютно некоректно вживати слово “жертва”. За кордоном прийнято використовувати слово вцілілі (survivors).

В Україні на рівні з терміном “вцілілі” використовують “постраждалі” (не плутати з потерпілими, що від слова “терпіти”).

Отже, можна говорити “вцілілий/а”, “постраждалий/а”, але не можна казати “жертва”.

Чи вдається встановити особи російських катів і ґвалтівників

Прокуратурі вдається встановлювати особи росіян, які чинили і чинять злочини проти українців. Їм виносять заочні покарання.

“Може здатись, що цього (прим. заочного покарання) не достатньо. Але це говорить про те, що ця людина буде не виїзна з території  росії. А це вже неабияке покарання - бути в цій жахливій країні, як в тюрмі, все своє життя”

Тетяна Іванова додала, що серед зареєстрованих в Україні сексуальних злочинів під час війни наймолодший вік постраждалої - чотири роки, найстарший - 82 роки.

Якщо ви жінка (дівчина), яка зазнала насильства, пережила воєнні злочини з боку російських окупантів

Звертайтеся за контактами "Елеос-Україна":

Ви зможете отримати реабілітацію в шелтері, допомогу психолога, правозахисних організацій, гуманітарну допомогу, медичне обстеження. Для цього не треба доводити, що ви пережили жахливий досвід. Вас не змушуватимуть розказувати про цей досвід психологу чи правоохоронцям, якщо до цього не готові. Адже головне - ваше здоровʼя та безпека.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов'янськ #новини Слов'янська #Донецька область #Чернівці #новини Чернівців #новини Буковини #війна в Україні #війна з росією #воєнні злочини #насильство
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...