15:34, 19 червня 2023 р.
Унікальні кадри - Мешканка Запоріжжя показала, як обмілів Дніпро після підриву Каховської ГЕС
Ганна - мешканка Запоріжжя. Все своє життя вона живе біля річки Дніпро. Для багатьох місцевих - це не просто важливий ресурс. Це - їхнє дитинство.
Журналістка сайту міста Слов’янська 6262 поспілкувалася з Ганною. Та розповіла їй про ситуацію у місті, обміління Дніпра і ситуацію з питною водою.
Територія Запоріжжя та області умовно поділяється на дві частини, які розділені між собою ДніпроГЕСом (прим. гідроелектростанція на річці Дніпро). Частина області, що знаходиться вище від станції, завжди має стабільний рівень води. Однак територія Запоріжжя і навколишніх населених пунктів, розташованих нижче від ДніпроГЕСу (прим. є значно більшою як по площі, так і по населенню), стикається з серйозними наслідками того, що трапилося нещодавно на Херсонщині, коли окупанти підірвали Каховську ГЕС.
Ганна розказала, що наслідки війни на річку Дніпро були помітні місцевим жителям задовго до підриву Каховської ГЕС. Навіть тоді, коли гребля була непошкодженою, вона перебувала під контролем "рашистів", а після контрнаступу вони почали безконтрольно скидати воду через Каховську ГЕС.
Все це стало відчутно ще на початку 2023 року. Вже тоді Ганна помітила, що рівень Дніпра суттєво знизився, пляж став більшим ніж удвічі або навіть утричі. Раніше такого ніколи не було.
"Просто прогулюючись Дніпром, я живу тут буквально в 5 хвилинах від Дніпра, ми помітили, що Дніпро дуже сильно обмілів. Пляж збільшився вдвічі, а то і втричі. Такого ніколи раніше не було. Ми почали з’ясовувати, через що могло так статися.
Тоді дійшли до висновку, що це якраз сталося через скиди води через Каховську ГЕС", - згадує дівчина.
Ще у лютому 2023 року писали про те, що згідно з супутниковими даними росія висушує Каховське водосховище. Це ставило під загрозу питну воду, сільськогосподарське виробництво та безпеку на ЗАЕС - найбільшій в Європі атомній станції.
На диво, та повінь, яка принесла багато проблем Києву, допомогла Запоріжжю. З часом Дніпро наповнився. Річка стала навіть більше, ніж була. По береговій лінії утворилися плавні.
Так виглядав Дніпро раніше
Після підриву Каховської ГЕС, наслідки Запоріжжя побачило не одразу. Завдяки повені в річці Дніпро, вода відступала повільно.
Ганна та її родина були дуже уважні до ситуації з річкою. Вони розуміли, що негативні наслідки поширяться на місто, навіть якщо воно знаходиться далеко від Каховки. Тому почали стежити за рівнем води.
У перший день ситуація була кращою, ніж очікувалося. Річка відступила на приблизно 15-20 метрів від берега і повернулася в своє звичне русло, яке вона мала до війни.
Перші серйозні наслідки стали помітними вже на 2-3 день після підриву.
На третій день Ганна помітила, що рівень Дніпра значно знизився. У місці, де вона проживає, вода відступила на 350 метрів від берегової лінії, що є вкрай помітним і відчутним.
Вперше побачивши масштаби того, що відбувається вдома, Ганна відчула шок і злість.
"Дніпро - це артерії, які живлять Запоріжжя водою питною і технічною, електрикою, яка виробляється через турбіни ДніпроГЕСу, це баржі, які раніше постійно ходили по Дніпру і перевозили зерно і різний вантаж. Дніпро - це частина кожного, хто живе на Запоріжжі, бо всі дитячі спогади пов’язані з ним. Те, як ти вперше вчишся плавати, ниряти на річці, всі якісь розваги. Літо, життя - все це було пов’язано з Дніпром. І зараз бачити, що відбувається така екологічна катастрофа - дуже боляче. Бо війна і так забрала у Запоріжжя багато. Ми - прифронтове місто, у нас дуже багато зруйнованих будинків, людських життів, повністю розтрощене почуття безпеки, неймовірна близькість до атомної станції…", - розповідає Ганна.
Крім того, обміління Дніпра має серйозний вплив на природний та історичний комплекс "Хортиця", оскільки значна частина острова була вкрита плавнями протягом багатьох років. Зараз вони висихають, а унікальна природа безповоротно зникає прямо на наших очах.
У Запоріжжі на даний момент немає проблем з питною водою. І на найближчий період ситуація з водопостачанням буде нормальною. Проте, села, що розташовані нижче міста, вже відчувають наслідки цієї трагедії. Наприклад, у селах Балабине і Кушугум ставки, які колись забезпечували місця питною і технічною водою, повністю висихають. Також там спостерігається масовий мор риби. Це ускладнює використання води у майбутньому.
Зараз обласна влада займається розв'язанням проблеми шляхом будівництва споруд, які забезпечать села та міста іншими джерелами води, оскільки попередня система, що забезпечувала, була повністю зруйнована та виснажена.
Запорізька область наразі окупована більш ніж на 70%. Міста зазнають постійних обстрілів з боку російських окупантів.
Але наші військові не відступають. Протягом певного часу нам повідомляють про деокупацію декількох населених пунктів в області.
Читайте також:
- Що відбувається зараз на Каховському водосховищі
- Вода відступає, але деякі села залишаються підтопленими - ситуація на Херсонщині
Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)
Слідкуйте за нами в Instagram
Та телеграм: https://t.me/news6262
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
00:00, 20 грудня 2024 р.
00:00, 12 січня 2016 р.
11:31, 10 січня
11:31, 10 січня
11:31, 10 січня
live comments feed...
Коментарі