09:39, 18 травня 2023 р.
Червоно-чорний колір на білому тлі - вишиванки Донеччини
Вишиванка - це не просто одяг, а втілення генетичного коду нації. Кожен узор, кожна композиція вишивки має своє значення, що передає духовну спадщину та культурну ідентичність народу.
Особливе місце серед регіонів України займає Донеччина зі своїми неповторними вишиванками та узорами. Кожна деталь на вишивці Донеччини має свою історію та символіку, що показує багатогранність традицій та колорит цього регіону.
З 2006 року кожний другий четвер травня Україна святкує День вишиванки.
Якщо говорити про вишивку Донеччини, то варто знати, що тут полюбляли поєднання червоно-чорного кольору на світлому (білому) тлі. Оздоблювали вишиванки мережкою та вирізуванням.
Якщо були рослинні мотиви – то це пишні квіти, цілі букети і дерева. Зображали й птахів. (На весільних рушниках, наприклад, птахи сприймаються як елемент чарівності, казковості).
На Донеччині вишивали різними техніками, окрім хіба що яворівки і низинки. Кольори ниток, якими вишивали жіночі й чоловічі сорочки – традиційно червоний, чорний і білий. Оздоблювали зазвичай рукави, рідше коміри та поділ.
основний фонд вишиванок, які зараз можна зустріти на Донбасі, датується першою половиною і серединою двадцятого століття. Тоді люди масово з'їжджалися з усіх куточків України до Донецького краю, який активно розвивався.
«Із того, що нам відомо, можна зробити висновок, що у нашому регіоні використовувалися елементи двох сусідніх областей — це Слобожанщина (нинішня Харківська область, авт.) та Полтавщина. Ось у нас був випадок, коли в одній сім'ї зберігалася вишиванка, якій майже сто років. Після вивчення орнаменту з'ясували, що вона із Полтавської області. Виявилося, що прабабуся приїхала на Донбас із Полтавщини та привезла вишиванку із собою. І таких випадків багато», — розповідає дослідниця Лариса Азімова.
Читайте також:
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:12
Вчора
18:37
Вчора
17:11
Вчора
16:13
Вчора
14:08
Вчора
13:35
Вчора
Спецтема
Оголошення
00:00, 20 грудня 2024 р.
06:46, 10 січня
16:40, 10 січня
12:14, 13 січня
live comments feed...
Коментарі