15:12, 27 січня 2023 р.
"Диктатор тероризував Донбас, тому що цей регіон символізував свободу". Про націоналістів Донеччини та її особливість
У листопаді 1941 року офіцер військової розвідки на Донбасі «чув, що якийсь Степан Бандера, «учений», буде очолювати уряд України».
Про націоналістів Донеччини і регіон розказали в подкасті "Вулиця Степана Бандери".
Під час німецької окупації Донбасу в роки Другої світової війни німці стратили двадцятьох ОУНівців.
У Краматорську в той час відкрили товариство «Просвіта», яке займалося поширенням української культури. А в Маріуполі голова шкільної освіти «запропонував наголосити на важливості рідної мови, любові до батьківщини й поваги до старших». Такі факти про український Донбас подав американський історик японського походження Гіроакі Куромія. Його захоплювала історія Радянського Союзу, а згодом він зацікавився історією Донбасу. Майже вісім років Гіроакі працював в архівах Донецька й Луганська. Згодом опублікував дві книжки: «Свобода і терор на Донбасі: українсько-російське прикордоння у 1870–1990-х роках» і «Зрозуміти Донбас».
Дивіться: Український націоналізм у Слов’янську. Документальні історії - ВІДЕО
Націоналізм на схід потрапив із заходу України. Агентуру висилали на схід, щоб створити політичну базу в промисловому центрі України. Активісти Організації українських націоналістів діяли в Горлівці, Краматорську, Костянтинівці, Маріуполі, Гришиному, Слов’янську й інших містах і селах Донбасу.
Куромія писав, що «український націоналізм став однією з альтернатив, доступних жителям Донбасу». Але він мав свої особливості. Донбас створив демократичну концепцію українського націоналізму на противагу інтегральному. В інтерв’ю «Радіо Свобода» Гіроакі зазначив, що
«Донбас – це значить «Україна для всіх» проти «Україна тільки для українців».
Такий інтегральний, радикальний націоналізм був небезпечною ідеєю, оскільки практично виключив інші національності: росіян, євреїв, поляків, німців й інші нації, які були жителями України.
Донбас же уособлював демократичну концепцію України. Це саме те, що українське козацтво уособлювало свого часу. У цьому сенсі Донбас істотно український».
Історик Куромія вважає, що Донбас завжди був утіленням свободи, цей край завжди приймав тих, хто шукав волі. Під час сталінського терору тут знаходили притулок ті, кого позбавляли громадянських прав. Тому для Москви цей край завжди був "підозрілим" регіоном.
Дослідник схарактеризував Донбас як «неслухняну дитину Москви й Києва» й зазначив, що інтеграція з Україною відбудеться тоді, коли «Донбас як окрема одиниця нікого не цікавитиме».
Вам також буде цікаво:
- До Дня звільнення Слов'янська. Фільм-спогад "84 дні"
- "Дух запирає. Втрачаю свідомість. Мене водою..." - Історія політв’язня зі Слов’янська
- «Я на власні очі бачила російських спецслужбовців» – голова Мінветеранів про Святогірську лавру
Отримуйте добірку найважливіших новин за день у нашій Viber спільноті.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:10
Вчора
15:25
Вчора
11:10
Вчора
10:26
Вчора
09:12
Вчора
21:01
17 січня
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
00:00, 20 грудня 2024 р.
live comments feed...
Коментарі