09:25, 23 березня 2022 р.
Повістки на вулицях і в готелях Закарпаття, черги призову, типові помилки військовозобов'язаних — 15 запитань про мобілізацію
Що таке черги мобілізації, хто зараз підлягає призову, що вважається порушенням прав призовників і як ці права відстояти законно, а не відкосити — розбір НВ
У соцмережах та ЗМІ ширяться повідомлення про те, що у Закарпатській області співробітники військкоматів разом із поліцією виписують повістки всім чоловікам від 18 до 60 років — незалежно від наявності у них бойового досвіду, стану здоров’я чи опіки над малолітніми дітьми. У Закарпатській ОДА видали розпорядження про те, що всі чоловіки, які в'їжджають в область, мають стати на військовий облік протягом 24 годин.
Тож, як пояснили у поліції та центрах комплектації, вони керуються саме цим розпорядженням. Там підкреслили, що не призивають усіх підряд. Водночас, мобілізовані повідомляють, що їхні претензії пов’язані з порушенням процедур і нерозумінням логіки відбору.
НВ проти ухилення від мобілізації, проте не вважає за можливе порушення будь-чиїх прав. Тому ми надали слово тим, хто повідомляє про порушення. І попросили керівників центрів комплектації Закарпатської області, поліції, посадовців Міноборони й адвокатів прокоментувати всі випадки, у яких систему мобілізації варто покращити.
Усі військовозобов'язані мають прийти у військкомат після оголошення в Україні воєнного стану та загальної мобілізації?
Ні, не всі. Як пояснив НВ начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач, це стосується лише резервістів оперативного резерву першої черги, осіб, які підписали контракт на службу у резерві. А також осіб, які отримали повістку.
Як відбувається мобілізація, згідно з наказом президента?
У першу чергу комплектування бойових військових частин відбувалося за рахунок резервістів, колишніх учасників АТО і ООС, із поступовим нарощуванням чисельності підрозділів за рахунок уже відслужилих військовослужбовців і військовозобов'язаних. Зараз мобілізованих, які не проходили військової служби, на першому етапі направляють для здійснення відповідної фахової підготовки до навчальних центрів, після завершення якої вони вибувають для комплектування підрозділів, що ведуть бойові дії.
Усі говорять про черги мобілізації. Що це таке, вони дійсно існують?
Начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач дійсно заявляв, що у період воєнного стану комплектування військових частин проходить у першу чергу за рахунок резервістів. Зараз, сказав він на брифінгу, триває призов 2-ї та 3-ї черги. У розмові з НВ Роман Горбач пояснив, що насправді черги є досить умовним поняттям.
«Якщо з моїх слів хтось зрозумів, що є якісь розмежовані черги, то їх немає. Спочатку мобілізовували резервістів. Потім — інші категорії. Узагалі, є таке поняття, як черги. Але його можна було б застосовувати, якби була якась підготовка, а тут підготовки не було, була відкрита неоголошена агресія, і тут ніяких черг немає», — зазначив він.
У центрах комплектації Закарпатської області коментують черги по-різному. «Кажуть, що дуже багато добровольців. Але повірте мені, за день наприклад приходить 300 осіб, якби там було 200 тих, хто воював, ніхто б ніколи не брав цих(не служилих — Ред.) людей. Можливо, в інших регіонах їх достатньо, але у нас, у Львівській області теж — така ситуація. У перші дні у нас був наплив. А зараз нам доводиться займатися оповіщенням по підприємствах, по установах», — пояснив НВ майор Сергій Журавель, співробітник одного з закарпатських центрів комплектації.
Начальник пресслужби Закарпатського обласного терцентру Андрій Акімов навпаки вважає, що людей в армії вистачає, але на військовий облік мають стати всі, хто приїжджає в область.
Хто не підлягає мобілізації взагалі?
- Особи, зарезервовані на період мобілізації державними органами чи підприємствами;
- визнані медкомісією непридатними до військової служби за станом здоров’я;
- чоловіки і жінки, на утриманні яких перебуває троє і більше дітей до 18 років; чоловіки і жінки, які самі виховують дитину/дітей віком до 18 років;
- чоловіки і жінки, які виховують дитину з інвалідністю підгрупи А віком до 18 років;
- чоловіки і жінки, на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю;
- чоловіки і жінки, які виховують повнолітню(18−23 роки) дитину, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
- чоловіки і жінки, які утримують дітей-сиріт і тих дітей, які були позбавлені батьківського піклування;
- ті, які займаються постійним доглядом за особами, що потребують піклування;
- народні депутати;
- співробітники СБУ, Нацполіції, Нацгвардії, Держприкордонслужби. Міноборони тощо.
Чи правда, що у різних областях призов організований по-різному?
Так. Наказом президента про загальну мобілізацію на місцеві органи влади покладений обов’язок здійснювати призов на військову службу та доставляти людей до військових або навчальних частин.
На практиці це означає, що у різних областях мобілізація може відбуватися по-різному залежно від потреб місцевих центрів комплектації або ініціативи місцевих органів влади. Наприклад, у багатьох регіонах України наразі можна прийти до військкомату і дізнатися, що нагальної потреби у людях без військового досвіду там немає. У таких випадках людина може опинитися в черзі.
Натомість у Закарпатській області обласна державна адміністрація видала розпорядження про обов’язкову постановку на облік усіх чоловіків від 18 до 60 років, які в'їхали на територію області. Зробити це від них вимагається протягом 24 годин.
Рішення Закарпатської ОДА — законне?
За словами адвоката, керівника кримінальної практики юридичної компанії «Міллер» Олексія Носова, рішення, що ухвалюють на Закарпатті, — це рішення територіальних одиниць, а не Міністерства оборони. Водночас, підкреслює адвокат, адміністрація на місці може ухвалювати такі рішення у межах своєї юрисдикції. Що стосується Закарпаття, голова місцевої ОДА Віктор Микита закликав усіх чоловіків віком від 18 до 60, які приїхали з інших областей як вимушено переміщені особи, не пізніше 24 годин після прибуття на територію Закарпаття з’явитися у центр комплектування і стати на облік.
За словами адвоката Олексія Носова, вимушено переміщені особи, згідно з законодавством, — це люди, які були вимушені покинути свої домівки внаслідок певних подій, зокрема, війни. Водночас юридично підтвердити, що це вимушений крок, а не бажання людини переїхати на якийсь час із певних причин — неможливо. «У нас є ця прогалина в законі, і її можна трактувати як в один, так і в інший бік», — зазначив Олексій Носов.
На Закарпатті призивають переважно тих, хто приїхав в область з інших регіонів?
Ні, не тільки. За словами начальника пресслужби Закарпатського обласного терцентру Андрія Акімова, у Закарпатській області призвали 9000 людей. «З них 4000 — чоловіки, які сюди приїхали, решта — з місцевою пропискою», — пояснив Акімов.
Мені виписали повістку просто на вулиці, у хостелі чи готелі. Це правомірно?
Чоловік, який перевіз родину до Ужгорода, а згодом відправив за кордон, на умовах анонімності розповів НВ, що сам залишився в місті і прийшов до військкомату, щоб стати на облік, хоча жодного військового досвіду він не мав. Паралельно з цим, у хостел, де він мешкав, прийшли співробітники військкомату з поліцією, вишикували усіх чоловіків на рецепції і видали їм повістки. Інший наш співрозмовник — 59-річний Сергій Кваша після початку війни приїхав у Берегове Закарпатської області та поселився у будинку з шістьма кімнатами — у кожній з них живе по родині. «Коли до нас прийшли з військкомату, вони пройшли усіма кімнатами. Подивилися мій паспорт і сказали: «А, вам 59 повних, тоді нічого не треба. Іншим молодим хлопцям видали повістки. Через 3 дні я сидів у дворі. Знову прийшли з військкомату. Я даю їм паспорт і кажу, що минулого разу приходили хлопці, сказали, що нічого не треба. Вони кажуть: «Ні, треба».
Речниця поліції області Ганна Дан підтвердила НВ таку практику. За її словами, коли чоловіки від 18 до 60 років перетинають межу області, їх інформують на блокпостах, що вони мають прийти і стати на облік протягом 24 годин. Їх про це інформують також піші патрулі вулицями. «Таке розпорядження видано нашою обласною військовою адміністрацією. Поліція залучається спільно з військкоматом. Але ці списки формує військкомат. Ми виконуємо допоміжну функцію», — повідомила вона НВ.
У Закарпатській ОДА не відреагували на прохання НВ про роз’яснення ситуації. Начальник пресслужби Закарпатського обласного терцентру Андрій Акімов заявив, що в Закарпатську область приїжджають найбільше людей, тому територіальні центри«мусять виконувати цю роботу».
Водночас, на думку адвоката Олексія Носова, ситуація не така однозначна, і виписування повісток«на коліні» може трактуватися, як порушенням законодавства.
«На мою думку — це максимально незаконно. У законі про мобілізацію є пряма норма, яка передбачає — повістку про виклик може виписувати тільки керівник територіального центру комплектування, за яким прописана особа. Тобто виписування повісток „на коліні“ юридично можна трактувати як підробку документів. Тому що вони, як правило, уже підписані керівником, проте там немає даних особи. Це те саме, що повідомлення про підозру спочатку підписати у прокурора, а потім уже дані особи вписати. Це не відповідає принципам будь-якого процесу і загалом верховенства права», — сказав адвокат.
Що робити, якщо повістку виписали«на коліні»? А що, якщо не прийти до військкомату?
За словами адвоката Олексія Носова, може скластися ситуація, коли повістку виписують на Західній Україні, а людина належить до військкомату в Чернівцях чи Києві. Тоді вона може сказати, що хоче поїхати туди і стати на облік, оскільки там її особова справа.
«Або це офіцер запасу, а офіцерів запасу не можна призвати без особової справи. Це можна сказати і після вручення повістки. У більшості випадків співробітники центрів комплектації готові говорити. Головне — не переходити межу, не пропонувати гроші. На це зараз ніхто не піде», — зазначив Олексій Носов. Адвокат також підкреслив — ні він особисто, ні юридична компанія «Міллер» не підтримують ухилення від мобілізації.
Носов нагадав, що за це також передбачена відповідальність. Якщо людина не прийде у військкомат після вручення повістки, за це є адміністративний штраф від 1500 до 3400 гривень. Якщо людина прийшла, пройшла медкомісію, її визнали придатною, і вона потім уже не прийшла з речами на збори — це вже кримінальна відповідальність.
«Навіть якщо повістка виписана незаконно, це юридичний факт. І якщо людина на цей факт не реагує, є ризики, що її дії будуть трактуватись як порушення. Це виключно ризик, а не гарантована ситуація. Більша вірогідність із урахуванням нашого досвіду, що наступного дня до людини знову прийдуть і ще й фізично спробують посадити в автобус. Такі дії незаконні», — зазначив адвокат.
Чи можуть відправити на передову без бойового досвіду і без проходження навчань?
Згаданий вище співрозмовник НВ на умовах анонімності розповів, що він та інші чоловіки після виписаних їм повісток в ужгородському хостелі спокійно пішли у військкомат, адже розуміли, що не є резервістами першого, другого, навіть третього ешелону.
Там вони пройшли медогляд. Наш співрозмовник повернувся в хостел і зібрав речі. Його з іншими мобілізованими без жодного бойового досвіду відправили у навчальний центр, де чоловіки провели до 5 днів. «Там були навчання. Це було кілька днів. По факту, я тримав автомат хвилин 20, вистріляв 15 патронів. В інший час ми навчилися збирати, розбирати автомат і тримати його. І все», — пояснив чоловік.
На п’ятий день перебування нашого співрозмовника у навчальному центрі окупанти завдали по ньому удару. Через це військових вирішили евакуювати. Нашого співрозмовника з іншими мобілізованими відвезли на вокзал, посадили на потяг і повезли в невідомому напрямку. З міркувань безпеки НВ не вказуватиме маршрут, яким доставляли мобілізованих. Водночас за підтвердженими даними, вони були перекинуті в Донецьку область. Наш співрозмовник пояснив, що найбільше заперечення викликало те, що хлопців без бойового досвіду і відповідних навичок можуть відправити на першу лінію оборони. Тим часом, номери гарячої лінії Міністерства оборони, створені для таких випадків, не відповідали.
Начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач підтвердив, що після удару по одній із навчальних частин військових евакуювали. Водночас, за словами посадовця, хлопці не перебувають на «нулі» і не будуть без навчання. «Їх відвели в тиловий район. З ними зараз спланована підготовка. Можна сказати, для них вона ще не почалася. Для них створимо групи інструкторів. Будуть із ними проводити заняття», — сказав Горбач.
Саме так все і було. За останніми даними НВ, частину хлопців із підрозділу, про який йде мова, уже перенаправили на навчання в іншу область, іншу частину — перенаправлять найближчим часом.
Адвокат Олексій Носов вважає, що відправка непідготовлених бійців на фронт є серйозним порушенням.
«Але наш кримінальний кодекс не був розрахований на повномасштабну війну. Тому прямої відповідальності за відправку непідготовлених осіб на фронт не передбачено. Це може кваліфікуватися по-різному, як якесь самоуправство і подібні речі, але це питання потребує доопрацювання на законодавчому рівні». Також«особа, яка не пройшла таку підготовку, може підставити під загрозу не лише своє життя, а й життя інших людей», — пояснив адвокат.
Куди повідомляти про порушення?
Якщо людину без навичок володіння зброєю та підготовки направили на передній край, треба повідомити про це на телефони гарячої лінії:
- 0−800−500−410
- 0−800−500−442
- 044−454−44−99
При цьому потрібно назвати ПІБ мобілізованої особи та номер військової частини, у яку направили. Проте, за даними НВ, вказані номери перевантажені. Як повідомив Роман Горбач, у Міноборони знають про це.
«Зараз буде нова система колцентрів. Будуть номери тільки для самих родичів або військовослужбовців», — сказав він.
У мене«білий білет», але повістку все одно виписали. Це законно?
Усе залежить від категорії так званого білого білета. Співрозмовник НВ Сергій Кваша повідомив, що показував співробітникам військкомату«білий білет», проте його все одно викликали до військкомату і відправили на медобстеження. У чоловіка — вентральна грижа, розірвані м’язи правої руки, поганий зір і зуби.
«Мене найбільше турбувала рука. У мене м’язи відірвані, плече болить, руку не можу згинати. Хірург сказав, що це все фігня. Я сказав, що у мене грижа. Хірург відповів, що потім можна буде сходити в лікарню, зробити операцію… Я сказав, що не знаю, що робити, якщо мене заберуть, бо вранці, коли я прокидаюся, я взагалі не можу використовувати руку, не можу навіть підняти чайник… Мені зрештою дали папірець і сказали йти з ним у кабінет. Там почали виписувати повістку. Виявилося, що лікарі написали, що я здоровий», — пояснив чоловік. Він водночас додав, що жодні медичні документи у військкомат з собою не брав. «Я навіть не думав, що вони можуть знадобитися. Я думав, що якщо у мене білий білет, ніяких додаткових питань не буде», — сказав чоловік.
Сергій попросив відтермінувати призов. За цей час намагається оскаржити рішення лікарів. Наразі ситуація із його призовом у підвішеному стані.
«Білий білет» — це, фактично, категорія придатності громадянина залежно від виду та ступеня захворювання.
«В» — призовник обмежено придатний(у мирний час просто перебуває на військовому обліку.
«Г» — призовник тимчасово не придатний(категорія видається у випадку загострень хронічних захворювань, хірургічних втручань та ін.)
«Д» — призовник не придатний до військової служби назавжди і повністю звільняється від призову.
Наш співрозмовник не знає, до якої саме категорії належить його«білий білет».
За словами майора Сергія Журавля, зараз категорія людей, які непридатні у зв’язку зі зняттям із військового обліку, у межах мобілізації не призивається. «Усі решта — у воєнний час можуть бути призвані. Тобто якщо у документі людини написано, що вона обмежено придатна, ми повне право маємо її призивати», — сказав Сергій Журавель.
Адвокат Олексій Носов це підтверджує. За його словами, зараз, під час воєнного стану, дійсно існує тільки два типи білих білетів — придатний або непридатний.
«Якщо особа була обмежено придатною, то в неї зараз немає обмежень. За законом, її роль буде не на передовій, а у штабі, наприклад. Ці білі білети „обмежено придатний“ зараз не працюють», — зазначив адвокат. Водночас, він додав, що є випадки, коли«білі білети» людей, узагалі не придатних до призову, у військкоматах просто не сприймають, змушуючи проходити лікарську комісію. «Це зловживання правами. Це треба оскаржувати, звертаючись до поліції і Міноборони», — зазначив Носов.
Після евакуації з гарячої точки у мене немає документів, які би підтвердили мою непридатність. Що робити?
У таких випадках, якщо повістка вже виписана, адвокат Олексій Носов радить йти до керівника центру комплектації, пояснювати ситуацію і просити певний час на збір документів для підтвердження свого статусу. «Є випадки, коли дають до 10 днів. У західних областях працює зараз майже все, навіть центри надання адмінпослуг. За цей час можна відновити документи або якось зібрати їх — самостійно або з юристами», — зазначив Носов.
У мене є документи, які підтверджують мою непридатність, але повістку виписали все одно. Чому?
Центр комплектації міста Хуст Закарпатської області мобілізував усіх працівників виробничого цеху деревообробного заводу ТОВ«Wood international», попри наявність інвалідності і трьох дітей. Цей факт підтвердила НВ власниця підприємства Вікторія Алексович. За її словами, згодом двох чоловіків з інвалідністю та батька трьох дітей відпустили. Проте, Вікторія Алексович пов’язує це з розголосом, а не з тим, що вони надали у військкоматі відповідні документи, які підтверджують їхній статус.
«28-го лютого ми отримали повістку на 6 людей. Без жодного слова наступного дня всі з речами і документами стали до мобілізації. Ми прекрасно розуміємо, що у нас війна і кожен має чимось жертвувати. У понеділок до нас другий раз з’являється військкомат і всіх чоловіків, які були на роботі, повантажили в автобус і повезли до військкомату, роздали їм повістки і сказали бути наступного дня на 10 ранку разом з речами. У вівторок усі прийшли у військкомат із документами. При чому у нас є людина зі слуховим апаратом, яка не чує. У військкоматі казали йому, що він симулює. У нас є астматик один. Є чоловік, у якого жінка онкохвора. У військкоматі сказали, що їх це не цікавить. Увечері вийшла стаття у ЗМІ, і після того відпустили слабочуючого і батька трьох дітей. Також батько трьох дітей після того три дні носив документи, йому не вірили, що то його діти. Якби не розголос, думаю, нікого б не відпустили», — розповіла Вікторія Алексович.
Начальник пресслужби Закарпатського обласного терцентру Андрій Акімов зазначив, що не в курсі цієї ситуації, але прокоментував її так: «Якщо з’ясувалося, що є підстави для непроходження ними військової служби і їх відпустили, — то в чому питання тоді?».
Він додав, що відповідальність за надання актуальних даних про свій статус несе не військкомат, а кожна людина персонально. «Чому так відбувається? Люди по 10−15 років ігнорували вимоги законодавства. Усі громадяни зобов’язані повідомляти територіальні центри комплектування про зміни в своєму сімейному стані та про зміни в своєму здоров'ї. Тобто якщо в людини народилися діти, вона має сповістити про це. Якщо людина отримала інвалідність, вона приходить і просить внести зміни в її облікову справу. Ніхто цього не робить, а потім вони дивуються, що їх забирають у територіальні центри комплектації. Вони кажуть: „Так у мене інвалідність“. А от звідки ми це повинні знати? У нас є списки. Є умовно Іванов Іван Іванович. Даних ніяких про нього немає, крім того, шо він став на облік колись, коли був школярем. У нас є інформація, що він працює там-то і там-то. Звісно, за ним ідуть. Чому ти не прийшов? Приводять в ТЦК і починають розбиратися. Якщо в нього є документальні підтвердження того, шо він має право на відстрочку від мобілізації, йому її надають. От і все», — зазначив Андрій Акімов.
Майор Сергій Журавель вважає, що люди не обізнані щодо того, що йдучи до військкомату, аби стати на облік, потрібно взяти із собою всі необхідні документи.
«Я стикався з таким: людину відправили служити, прослуживши 23 дні, він дізнається, що через те, що в нього троє малих дітей, він не підлягає мобілізації. І нам доведеться відпрацьовувати процедуру його звільнення… У нас стільки(мало — Ред.) людей, що ніхто не буде проводити цю роз’яснювальну роботу на вході у військкомат», — зазначив Журавель.
Натомість адвокат Олексій Носов стверджує — якщо документи, які доводять статус людини, нею були подані, але її все одно призивають, вона може не приходити до військкомату. Але в такому випадку потрібно бути готовим доводити свій статус документально.
«Потрібно звертатися до поліції та Міноборони, просити дати роз’яснення, яким чином проходити військову службу з урахуванням статусу, який підтверджується документами. Скандалити у військкоматі — немає сенсу, краще доводити документально. Але в більшості випадків вони нормально до цього ставляться, якщо документи є», — зазначив Носов.
Що робити бізнесу, якщо надмірну кількість працівників призивають?
Власниця ТОВ«Wood international», розташованого у місті Хуст, Вікторія Алексович пояснила НВ, що зараз, після мобілізації практично всіх співробітників, підприємство залишилося без«робочих рук». «Усім мобілізованим ми зобов‘язані зберегти робочі місця та виплачувати заробітну плату. Звільнити чи скоротити нікого ми не маємо права», — пояснила вона, додавши, що найняти нових людей зараз немає можливості — усі співробітники заводу проходили тривале навчання.
«Позаяк ми маємо утримувати всіх людей, а це 1,5 млн гривень щомісячно, у нас такої змоги, не працюючи, немає. Тобто ми доробляємо, що можемо, і заморожуємо або ліквідуємо підприємство», — зазначила Алексович. Останній шанс, за її словами, — процедура резервування співробітників. «Ми направили на Міністерство економіки лист із проханням резервування, такий шанс є», — зазначила Вікторія Алексович.
Бронювання військовозобов'язаних — це надання їм відстрочки від мобілізації. Адже під час ведення воєнних дій має працювати економіка.
За словами адвоката Олексія Носова, «забронювати» співробітників можливо, якщо підприємство належить до визначеної законом категорії. «Зараз влада лише не дуже радо реагує на спроби резервування ФОПів», — зауважив адвокат. Він також додав: «Ми радіємо, коли на росію накладають санкції. При цьому ми самі на себе накладаємо обмеження, призиваючи на фронт людей, які взагалі нічого спільного не мають з військовою справою і працювати залишається нікому».
Схожа позиція — і у президента. «Щоб усі працювали нормально, щоб міста оживали, щоб усюди, де немає бойових дій, продовжувалось життя… Умова лише одна — ви забезпечуєте нормально роботу свого бізнесу в межах закону України», — сказав Володимир Зеленський напередодні, анонсуючи додаткові податкові стимули для підтримки бізнесу під час війни.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:10
Вчора
15:17
Вчора
11:12
Вчора
17:08
23 листопада
16:04
23 листопада
14:09
23 листопада
Спецтема
Оголошення
live comments feed...
Коментарі