16:09, 18 жовтня 2021 р.
Які вакцини проти коронавірусу є у Слов'янську і чим вони відрізняються
Вакцинація у Слов'янську триває. Наразі у місті можна вакцинуватися трьома вакцинами: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, CoronaVac.
У Слов'янську наразі зареєстровані три вакцини проти COVID-19: AstraZeneca, вакцина від Pfizer та CoronaVac.
Читайте: Куди телефонувати, якщо хочеш вакцинуватись у Слов'янську
6262.com.ua спробує розказати головне, що треба знати про ці вакцини, та знайти їх відмінності та спільні риси.
Вакцина від Pfizer та BioNTech
Розробник: німецька біотехнологічна компанія BioNTech разом з американським фармацевтичним гігантом Pfizer.
Дози: 2
Зберігання: –70 °С
Принцип дії: В основу вакцини покладена технологія, яка розробляється вже впродовж кількох десятиліть, але ніколи раніше не застосовувалася в жодній схваленій вакцині. Її головний компонент — молекула матричної РНК, у якій записана інформація про антиген — білок вірусу SARS-CoV-2, що є збудником COVID-19. Коли ця молекула потрапляє всередину людської клітини, синтезується білок, а наш організм виробляє на нього імунну відповідь. Такі вакцини називають РНК-вакцинами.
Саме із застосуванням цієї нової технології пов'язаний один із головних недоліків вакцини: на відміну від більшості інших, створених за старішими технологіями, її потрібно зберігати за температури -70°C. Очевидно, що для цього потрібне спеціальне устаткування.
Як і кому вводять:Сьогодні вакцину можуть використовувати люди віком від 16 років, а випробування з учасниками молодшого віку тривають.
Для вакцинації потрібно ввести дві дози з інтервалом у три тижні.
Ефективність:За даними виробника, ефективність вакцини після першої дози становить 95%. Це хороший показник, якщо порівняти з іншими вакцинами від різних захворювань. Як і більшість інших типів вакцин, вона не може стати причиною захворювання, від якого захищає (у цьому разі COVID-19) навіть теоретично. Адже не містить вірусних часток, і вони не використовуються в процесі виробництва вакцини. Крім того, вона навіть теоретично не може вплинути на геном людини.
Можливі побічні ефекти:До клінічних випробувань не залучалися люди, у яких раніше спостерігалася сильна алергічна реакція на інші вакцини. Під час клінічних досліджень вакцини від Pfizer/BioNTech випадків такої реакції не було, але під час застосування за межами кліндосліджень вони спостерігалися. Виробник вивчає всі такі випадки й наголошує на тому, що в місцях вакцинації повинні бути всі умови для того, аби надати невідкладну допомогу, якщо вона знадобиться (це саме правило стосується й інших вакцин).
Вакцина не проходила дослідження на вагітних, тому немає достатньої інформації про те, чи буде вона безпечною для майбутньої матері та її дитини.
Які країни використовують:Це найперша вакцина, яку почали застосовувати у США в межах так званого дозволу на екстрене використання (Emergency Use Authorization, EUA). Вона також схвалена в ЄС, Великобританії та низці інших країн.
Вакцина від AstraZeneca
Розробник: шведсько-британська компанія AstraZeneca спільно з дослідниками з Оксфордського університету.
Принцип дії:На відміну від РНК-вакцин, розроблених Pfizer/BioNTech та Moderna, це так звана векторна вакцина. «Вектор» — це вірус, який не шкодить організму людини. Його завдання полягає в тому, щоб доставити в клітину ген хвороботворного вірусу, проти якого потрібно виробити імунітет.
У вакцині від AstraZeneca як вектор використовується вірус мавпячого аденовірусу, який жодної загрози для людського організму не становить. Він доставляє в клітини ген, де закодований білок так званого шипа SARS-CoV-2. Клітина синтезує цей білок, і організм людини виробляє імунну відповідь.
Одна з переваг препарату від AstraZeneca перед РНК-вакцинами, які вже використовуються, полягає в тому, що вона може зберігатися тривалий час при температурі 2-8°C.
Як і кому вводять: В Україні ця вакцина використовується для пацієнтів абсолютно різних вікових груп. В деяких країнах людям після 55 радять використати іншу вакцину.
Препарат вводиться внутрішньом’язово двічі з інтервалом в один місяць.
Ефективність: Наприкінці листопада минулого року AstraZeneca повідомила про позитивні результати третьої фази клінічних досліджень AZD1222. У Бразилії та Великій Британії в ній загалом взяли участь понад 23 тисячі людей. Вакцину випробовували за різними схемами, тому й середня ефективність її була різною. Найкращий результат — 90% — виявили в тій групі, де спочатку учасники отримували пів дози, а через місяць — повну. Якщо ж з інтервалом у місяць давати дві повні дози, то ефективність вакцини становить лише 62%.
На початку лютого цього року AstraZeneca повідомила нові результати аналізу клінічних випробувань своєї вакцини. Уже після першої дози ефективність препарату становить 76%, а після другої, зробленої не менше ніж за три місяці — 82%.
Можливі побічні ефекти:Виробник стверджує, що під час випробування жодного випадку серйозної побічної реакції не сталося.
В Україні найбільш частими побічними ефектами від цієї вакцини є біль у місці ін’єкції, невелике підвищення температури та слабкість. Серйозних побічних ефектів не зареєстровано.
Які країни використовують:Вакцину дозволили застосовувати у Великій Британії та ЄС. Крім того, використання вакцини схвалили в Бразилії, Індії та декількох інших країнах Латинської Америки й Азії.
За попередньою інформацією саме AstraZeneca стала найбільш поширеною вакциною, яку використовують по всьому світові.
CoronaVac
Розробник: китайська компанія Sinovac Biotech.
Принцип дії: Це інактивована вакцина, тобто її головний компонент — нежиттєздатні вірусні частинки. Вони не можуть спричиняти хворобу, але викликають імунну реакцію. Це стара, випробувана технологія, яка використовується для виробництва багатьох інших вакцин. На відміну від РНК-вакцин, вона може зберігатися за температури 2-8°C, як і деякі інші її конкуренти.
Як і кому вводять: Внутрішньом’язово двома дозами. Пацієнтам без обмежень.
Ефективність: Китай ще влітку дозволив використовувати цю вакцину для людей із груп ризику. Наразі доступні попередні дані третьої фази клінічних досліджень із різних країн, і вони помітно відрізняються. Зокрема, у Туреччині її ефективність була на рівні 91%, а в Індонезії — 65%. У Бразилії вона виявилася лише трохи вищою за 50%. Такий низький показник і помітна розбіжність результатів у різних країнах викликали чимало критики та сумнівів у її надійності.
Можливі побічні ефекти: Дослідження в Індонезії не виявили серйозних побічних ефектів. Найгірше, що спостерігалося — лихоманка, яка проходила за кілька днів.
Які країни використовують. Її дозволили або хочуть використовувати такі країни, як Болівія, Чилі, Філіппіни, Сінгапур, Туреччина, Таїланд та деякі інші.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:45
Вчора
17:07
Вчора
16:03
Вчора
15:13
Вчора
14:42
Вчора
14:10
Вчора
13:01
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
17:09, Вчора
10:52, 15 листопада
9
21:46, 20 листопада
08:54, 14 листопада
19:12, 17 листопада
live comments feed...
Коментарі