12:27, 11 червня 2021 р.
Як зі старих речей і кави влаштувати балаган. Історія свідомого споживання у Слов’янську.
Нещодавно у Слов’янську пройшла барахолка. Зовсім незвичне явище для маленького міста. Особливістю було те, що “Балаган” став не просто обміном речами, але ще лекторієм і місцем свідомого споживання.
Найпопулярніші товари “Балагану” - речі, вінтажні прикраси, книжки, шопери. Все це вже колись використовувалося людьми, але замість того, щоб викинути непотрібне, речам шукають нових хазяїв. Це звичайне явище у Європі і геть дивне для України.
Катя і Настя - одні з організаторок “Балагану”. Обидві “проповідують” свідоме споживання і стверджують, що це не стільки про “еко”, скільки про якість і усвідомленість життя.
Загалом світогляд дівчат доволі сучасний. Вони сортують сміття, намагаються не купляти продукти у пластику, влаштовують у місті прибирання-пікніки і насолоджуються життям.
Та і головним завданням для себе бачать - побудувати нову модель існування, перейти на кращий рівень життя. Це про доброзичливе спілкування між іншими, про допомогу людям і світу, про життя “по фану”.
Економічне споживання, дбайливе використання одягу і взуття, речей - це все почалося ще з сім’ї.
“Ми навіть не середній клас, а трохи нижче”, - каже Настя.
Катя згадує, що через економію, вони з мамою купляли продукти не в одноразовій тарі, а на вагу - це було дешевше. Обережно поводилася з речами, адже якщо щось забруднити чи порвати - іншого найближчим часом не купити. З пакетів і банок робили горщики для квітів. Усі речі використовувалися більше, ніж один раз.
Але це все робиться не на шкоду собі.
“Якщо я в дорозі без води і захочу пити, я не буду помирати від спраги, а куплю собі пляшку води”, - додає Настя.
Хоча економія очевидна, одна пляшка води у пластику коштує приблизно 10 гривень, а якщо купляти півлітра води в автоматі - то це обійдеться у 50 копійок.
Усім знайомим дівчата розповідають про переваги екологічного життя. Пояснюють, чому краще носити з собою торбинки, а не купу пакетів з магазину, чому приємніше на пікніки брати термос і власні горнятка замість того, щоб купляти одноразовий посуд. А ще, чому вони прибирають у місті власноруч.
Однією з перших у дівчат народилися ідея прибирань-пікніків у місті “Клин-Клином”. Просто в одному з місць, де гуляли компаніями, побачили купу сміття. Вирішили поєднати приємне з корисним і дали клич у соцмережах. До них долучилися і незнайомі люди. А ті, хто не зміг прийти на прибирання - скинули гроші на пакети, рукавички і безпосередньо організацію пікніків.
“Нам говорили, навіщо ви це робите, цим мають займатися ЖКГ, інші установи. Але нам не хотілося ні до кого звертатися. Ми зараз тут. І якщо це не зроблять інші, то це зроблю я”.
До цієї ініціативи хочуть підключити й інші міста Донеччини і Луганщини. Окрім того, було б добре, якби люди самостійно могли збиратися на таке стихійне прибирання. Дівчата прибиралися там, де самі ходили і бачили проблеми забруднення. Але подібне влаштувати може кожен. Дівчата додають, що вони навіть можуть надати пакети для сміття і рукавиці тим, хто збирається продовжувати таку ініціативу.
Що стосується “Балагану”, то ідея його організації виникла зовсім несподівано. Одного дня Катя зателефонувала Насті і сказала, що хотіла б влаштувати барахолку у місті. Настя, яка до цього жила у Києві, тільки підтримала бажання, адже сама вже довго думала про це.
“Все почалося з себе. У мене просто вже не витримували шафи. Треба було кудись подіти речі”.
Організацією займалися чотири дівчини: Катя з Настею, Руслана і Капіталіна. Але, завдяки знайомствам, зробити це вийшло на дійсно високому рівні. Підключали знайомих художників, лекторів, спеціалістів. Усього в “Балагані” взяли участь близько 50-100 людей. При цьому, гроші на організацію майже не використовувалися. Люди власними силами оздоблювали майданчики, малювали плакати, розвішували прапорці і банери.
Читайте: Масове гуляння в парку. День Європи і Балаган у розпалі (фото)
Платну рекламу не робили, але пост в інстаграмі став таким популярним, що соцмережа надала 20 доларів на рекламу. Окрім того, працювало “сарафанне радіо”. Після заходу поганих відгуків не було зовсім. Молоді Слов’янська барахолка зайшла. При чому, попит мали не лише речі, але й лекції.
У майбутньому таку барахолку хочуть зробити онлайн. Тобто для того, щоб обмінятися речами або продати-віддати якийсь одяг дешево, не треба буде ходити по вулиці. Так само планують в онлайні проводити і лекції.
“Балаган - це спільнота свідомого споживання”.
Дівчата впевнені, що Слов’янськ готовий до трансформації. Це видно по молоді, яка із задоволенням бере участь у різних ініціативах, які покращують життя не лише їх самих, але і життя міста.
Подібний спосіб життя додає впевненості у собі, дає внутрішньої наповненості. Просто жити, або просто відпочивати - це добре, але коли робиш щось корисне, спілкуєшся у колі однодумців, це додає впевненості у своїх силах.
Головний ресурс - це не гроші, а люди, - каже Настя. Трохи ентузіазму та трохи знайомств можуть принести багато користі місту і світу загалом.
Дівчата абсолютно відкриті до інших, із задоволенням будуть розказувати і вчити тому, що знають і мають самі. При всьому цьому спільнота прагне мати імідж сімейної різдвяної вечері за одним столом.
“Все у наших руках. Все у ваших руках. Ми ж усі мріємо майже про одне й те саме”.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:10
Вчора
15:25
Вчора
11:10
Вчора
10:26
Вчора
09:12
Вчора
21:01
17 січня
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
00:00, 20 грудня 2024 р.
11:31, 10 січня
00:00, 12 січня 2016 р.
11:31, 10 січня
11:31, 10 січня
live comments feed...
Коментарі