19:40, 11 травня 2021 р.
Жив у Слов’янську, писав про футбол і був свідком підписання акту капітуляції Німеччини у 1945. Історія журналіста Мержанова
Фото підписантів Акту капітуляції
Спогади журналіста Мартина Мержанова про підписання акту капітуляції 1945 року.
У Слов’янську є вулиця Мержанова, її назвали на честь спортивного журналіста Мартина Івановича Мержанова у 1985 році. За даними краєзнавчого музею, саме тут, у Слов’янську пройшло його дитинство та юнацькі роки.
Мартин Іванович був одним з учасників історичних подій у часи Другої світової війни - штурму Берліна, впізнання трупа Гітлера, підписання акта про капітуляцію фашистської Німеччини.
А все починалось з юнацької мрії - створення футбольного журналу чи газети. "Думка про це, - згадував він у нарисі "Як створювався Футбол", - народилася у мене, як кажуть, в незапам'ятні часи. Ще навчаючись в школі, я видавав рукописний журнал "Футбольні новини", в якому акуратно описував всі матчі дворових команд заштатного міста Слов'янська ". Далі - від рукописного журналу до популярного загальносоюзного тижневика, що виходив на піку тиражем в 2,5 мільйона екземплярів.
Напередодні Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, Слов’янський краєзнавчий музей опублікував спогади Мартина Івановича Мержанова про події, які відбулись у Карлсхорсті під Берліном в ніч на 9 травня 1945 року (скорочено):
8 травня, 23 год. 45 хв. В кабінеті Жукова зібрались представники радянського і союзного командування. В залі все було готово для процедури підписання. Рівно о 24 годині до залу увійшли Маршал Г.К. Жуков у супроводі британських, американських та французьких воєначальників. Жуков зайняв крісло голови і запросив до зали представників німецького командування. Історичне засідання почалось. Двері відчинились. Першим до зали увійшов, дивлячись униз, фельдмаршал Кейтель в парадному костюмі з маршальським жезлом в руці. Він піднімає голову і дивиться на Жукова. Маршали вперше бачать одне одного. Жуков встає і, дивлячись в очі фельдмаршалу, промовляє:
- “Имеете ли вы в руках акт безоговорочной капитуляции, изучили его и имеете ли полномочия подписать этот акт?”. Питання повторюється англійською мовою.
- “Да, изучили и готовы подписать”, - відповідає фельдмаршал і передає документи, підписані новим президентом Германії Карлом Деницем.
Маршал Жуков запитує:
- “Готова ли делегация подписать акт?”
- “Готова,- відповідає фельдмаршал”.
Німецькій делегації пропонують підійти до столу. Фельдмаршал Кейтель сідає і заглиблюється в читання документу. Навіть в цей час він намагається бути театрально ефектним. Не кваплячись він підписує п’ять примірників акту, що починаються словами:
«Мы, нижеподписавшиеся, действуя от имени германского верховного командования, соглашаемся на безоговорочную капитуляцию всех наших вооруженных сил на суше, на море и в воздухе…» і повертається на своє місце.
До столу підходить адмірал флоту Фридебург. Він пригнічений, руки тремтять. Не піднімаючі голови, швидко підписує документи. За ним підходить генерал-полковник авіації Штумпф. Його обличчя пашить злістю. Намагаючись ні на кого не дивитись, він підписує документи і несподівано вклоняється в бік переможців. Все відбувається у повній тиші.
Документи передають на підпис Маршалу Жукову. За ним свої підписи ставлять маршал британської авіації А.Теддер, генерал-майор ВВС США Спаатс і начальник штабу оборони Франції Делатр де Тессиньї. Жуков оголошує: «Немецкая делегация может быть свободна».
Фельдмаршал і генерали піднімаються зі стільців, вклоняються і мовчки йдуть разом зі своїми офіцерами.
Жуков тисне руки союзникам. 9 травня в 0 годин 50 хвилин засідання закрилось.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:01
Вчора
16:37
Вчора
15:17
Вчора
14:41
Вчора
12:35
Вчора
11:33
Вчора
10:01
Вчора
Спецтема
Оголошення
00:00, 20 грудня 2024 р.
17:00, 30 грудня 2024 р.
13:32, 27 грудня 2024 р.
10:20, 2 січня
15
live comments feed...
Коментарі