09:18, 8 березня 2021 р.
Протести повій, чи день солідарності. Історія свята 8 березня
8 березня - це Міжнародний жіночий день, а якщо бути точніше - Міжнародний день боротьби за права жінок.
Навколо цього свята точиться багато обговорення. Хтось відмовляється відзначати день протестів, а хтось кричить, що жінки мають право хоча б на одне свято. Тож хай воно буде 8 березня.
Але як насправді виник цей день. Історія подає декілька версій свята.
День солідарності трудящих жінок
Ця версія є офіційною. Її прихильники вважають, що свято 8 березня пов'язане із "маршем порожніх каструль", який відбувся 8 березня 1857 року у Нью-Йорку.
Тоді жінки, які працювали на текстильних фабриках, протестували проти поганих умов праці та низьких зарплат.
Під час маршу вони били в ці самі каструлі, вимагаючи надати їм 10-годинний робочий день замість 16-годинного, рівну з чоловіками заробітну плату і виборче право.
Ця ж версія говорить і про відому німецьку комуністку – Клару Цеткін. Саме її часто називають жінкою, яка заснувала свято 8 березня.
У 1910 році на форумі жінок в Копенгагені Цеткін закликала світ заснувати Міжнародний жіночий день 8 березня. Вона мала на увазі, що в цей день жінки будуть влаштовувати мітинги і демонстрації, і тим самим звертати увагу громадськості на свої проблеми.
Версія друга. Протест повій
У цій версії говориться, що у 1857 році в Нью-Йорку жінки справді протестували, але це були не текстильниці, а повії. Вони вимагали виплатити зарплату матросам, адже ті користувалися їхніми послугами та не мали грошей заплатити.
Пізніше, 8 березня 1894 року, у Парижі відбулася ще одна демонстрація повій. Цього разу вони вимагали визнати їхні права нарівні з тими працівницями сфери послуг, які шиють одяг чи печуть хліб, і заснувати спеціальні профспілки.
Схожі акції відбулися в 1895 році в Чикаго, а в 1896 – в Нью-Йорку. Ці протести й стали передумовою пам’ятного з’їзду суфражисток (від англійського слова suffrage – "виборче право") у 1910 році, де і було вирішено оголосити 8 березня день жіночим і міжнародним.
Версія третя. Іудейська цариця
Існує версія, що Цеткін народилася в сім’ї єврїв, тому вона пов'язала 8 березня з єврейським святом Пурим.
За легендою, кохана перського царя Ксеркса, Естер, врятувала іудейський народ від знищення, скориставшись своїми чарами. Ксеркс хотів винищити всіх євреїв, але Естер переконала його не тільки не вбивати євреїв, а навпаки – знищити всіх єврейських ворогів, включаючи самих персів. Сталося це в день 13 Арда за єврейським календарем (цей місяць припадає на кінець лютого – початок березня). Вшановуючи Естер, євреї почали святкувати Пурим. Дата святкування була "плаваючою", але в 1910 році вона припала саме на 8 березня.
Кожен у цей день святкує саме те, що до вподоби йому. Хтось - день боротьби за права жінок, хтось день матері, хтось просто весну чи вихідний.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:13
Вчора
15:21
Вчора
12:49
Вчора
11:17
Вчора
18:24
20 грудня
17:16
20 грудня
Спецтема
Оголошення
00:00, 20 грудня
19:04, 10 грудня
00:00, 12 січня 2016 р.
19:04, 10 грудня
19:04, 10 грудня
live comments feed...
Коментарі