16:06, 30 вересня 2020 р.
Знецінення чи заощадження. Чому в Україні зникають дрібні монети
Україна вже відмовилася від монет номіналом: 1, 2 та 5 копійок. На черзі - 25 копійок. Що це значить для України та навіщо це роблять. Розбиралися журналісти сайту 6262.
У Нацбанку такі зміни назвали оптимізацією готівкового обігу, що має зробити його більш зручним та менш затратним.
Поки в Україні відмовляються від копійок дрібного номіналу, натомість банкноти номіналом у 1,2,5 та 10 гривень перетворюються на копійки.
Читайте: Прощавайте, 25 копійок. Сьогодні останній день, коли можна використовувати монету
В. о. голови НБУ Яків Смолій розказав, що з урахуванням строку служби монет такі зміни допоможуть державі заощадити близько 1 млрд гривень. За даними регулятора, тривалість життя монет є значно вищою за тривалість життя банкнот. Монети перебувають в обігу близько 20 років, а банкноти номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень – у середньому близько одного року. Загалом через фізичне зношення банкнот Національний банк щороку вилучає приблизно 800 млн банкнот (не гривень, а паперових банкнот) усіх номіналів, майже половину з яких (понад 40%) становлять саме банкноти низьких номіналів від 1 до 10 гривень.
Після таких змін у обігу монет і купюр, звичайно, застосувалося заокруглення цін. У Нацбанку запевняли, що ціни від запровадження заокруглення не зміняться, а отже, реалізація цієї ініціативи не призведе до подорожчання товарів та послуг.
Ми вирішили дізнатися думку експертів, як вони вважають, до чого може привести таке скорочення монет і купюр у країні.
Борис Кушнірук - економіст, експерт-аналітик.
За його словами процес знецінення грошей в Україні вже почався і зупинити наразі його неможливо. Цілком ймовірно, що за відміною карбування 25 копійок Нацбанк взагалі перестане карбувати монети номіналом до 1 гривні.
“За роки незалежності і введення гривні у нас суттєво знецінилася національна валюта. Відповідно масштаб цін суттєво змінився”
Монети номіналом у 1, 2, 5, 25 копійок зовсім знецінилися і наразі нічого не варті, каже експерт, але при цьому вартість їх карбування доволі висока. Тобто накарбувати монету коштує дорожче, ніж сама вартість цієї монети. Окрім того, створення паперових грошей - дешевше, ніж монет. Нацбанк на таких змінах зможе заощадити.
Бажання Нацбанку прибрати монети дрібного номіналу базується на тому, що їх карбування має бути дешевше ніж номінальна вартість, а це, скоріш за все, починається від гривні. На даному етапі можливо буде так, що дрібні монети до гривні взагалі приберуть з ужитку.
Що це означає для звичайних пересічних громадян. Усі ціни, які виставлятимуться, будуть прив’язуватися до мінімального номіналу. Для людей малозабезпечених - це пройде важче, адже зміна у ціні на 10, 20, 50 копійок пройде доволі помітно.
“Нацбанк фактично погоджується на варіант певного знецінення національної валюти в межах зміни формату грошей”, - говорить Борис Кушнірук.
Також такі зміни показують на нестабільне положення економіки в країні. Наприклад, в Америці досі карбується пенні, яке було створене ще у 19 ст. І хоча по факту ця монета майже нічого не варта, її продовжують карбувати. Це показник економічної стабільності в країні.
“Це процес, який зупинити майже неможливо”.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:05
Вчора
16:10
Вчора
15:00
Вчора
14:20
Вчора
13:12
Вчора
10:05
Вчора
Спецтема
Оголошення
00:00, 20 грудня 2024 р.
17:58, 26 грудня 2024 р.
17:58, 26 грудня 2024 р.
17:58, 26 грудня 2024 р.
17:58, 26 грудня 2024 р.
live comments feed...
Коментарі