16:18, 26 травня 2020 р.
1Законопроєкт про обмеження права виїзду українців за кордон відкликали. У чому були проблеми
Подорожувальників схвилювала новина про те, що керівництво країни може контролювати дозволи на виїзд чи приїзд з-за кордону.
На сайті Верховної ради 10 квітня опубліковано урядовий законопроєкт "щодо захисту населення від розповсюдження інфекційних хвороб".
Якби його схвалив парламент, уряд на час карантину отримав би право забороняти виїзд громадян України за кордон. Але вчора, 25 травня, проєкт було відхилено.
За останній час ми вже звикли, що навколо постійно щось забороняють. Пропоноване право уряду забороняти виїзд за кордон є лише елементом довгого ланцюжка.
Це все проаналізували журналісти "Європейської правди".
Свобода пересування всередині країни стала однією з перших жертв карантинних обмежень, запроваджених українським урядом, так само, як і в інших країнах Європи. 18 березня припинилося міжміське сполучення, закрився метрополітен у трьох містах. Згодом міський транспорт закрили для всіх, крім співробітників критичної інфраструктури зі спеціальними перепустками.
Іншою була ситуація з транскордонним рухом. Обмеження для іноземців запровадили швидко, припинивши оформлення віз і заборонивши їм в’їзд (крім низки винятків, зокрема, для тих, хто живе в Україні). При цьому прямих обмежень для українців запроваджено не було – але вистачало опосередкованих, на кшталт обмеження транспорту та кількості пунктів пропуску.
Стаття 33 Конституції України прямо забороняє не впускати громадянина України додому.
Щоправда, багато хто цього не знав.
Тому провальні комунікації з боку влади про нібито "закриття кордонів" наприкінці березня спричинили масове одночасне повернення громадян з-за кордону і багатогодинні скупчення людей на пунктах пропуску.
Чи це законно? Чи це логічно?
Вже згадана стаття 33 Конституції, яка забороняє не впускати у країну власних громадян, також каже, що громадянин України не може бути позбавлений права виїзду за кордон, крім випадків, передбачених законом. Раніше причинами такої заборони могли бути несплата аліментів, доступ до державної таємниці, відкрите кримінальне провадження тощо.
У разі, якщо б урядовий законопроєкт схвалили, то до цього переліку могло б додатися рішення Кабміну в часи карантину.
Інша річ – запитання про те, чи є сенс у такому обмеженні.
Зараз громадяни України не можуть просто за бажанням виїхати до більшості сусідніх країн (Молдова, Румунія, Угорщина, Словаччина, Польща, Росія). Виїзд можливий тільки для чітко прописаних винятків, як-то водії вантажних автомобілів чи потягів, що виконують товарний рейс, або члени екіпажів, дипломати, або ті, хто має дозвіл на проживання в одній із цих країн, перебувають у шлюбі з громадянами чи є членами сімей громадян тощо – у кожній країні свої особливості.
Багатьох зхвилював сам факт того, що для виїзду за кордон людина мала б просити дозвіл, що само по собі б нівелювало безвіз, який так довго чекала країна.
У свою чергу Міністерство закордонних справ стверджувало, що загальних обмежень виїзду громадян України за кордон не існує, а в ухваленні рішення стосовно авіарейсів МЗС виконує лише функцію комунікатора. Також у МЗС наполягали, що це обмеження стосується лише перетину кордону у "закритих" пунктах перетину, передусім у аеропортах, робота яких обмежена на час карантину.
На даний момент цей законопроєкт було відкликано.
Що думаєте з приводу подібних законопроєктів? Діліться своїми враженнями в коментарях.
Партнерський матеріал
Незважаючи на проблеми, що є в Україні, сюди приїжджають іноземці з метою залишитися назавжди. Щоб не довелося рахувати дні, протягом яких дозволяється перебувати на території країни легально, пропонується оформити дозвіл на проживання за допомогою фахівців. Дізнайтесь тут, які переваги ви отримаєте, заручившись підтримкою компанії.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
00:00, 20 грудня 2024 р.
live comments feed...
Коментарі