• Головна
  • Як працює монетизація пільг. Коментар фахівців зі Слов'янська - ВІДЕО
15:09, 12 грудня 2019 р.

Як працює монетизація пільг. Коментар фахівців зі Слов'янська - ВІДЕО

Як працює монетизація пільг. Коментар фахівців зі Слов'янська - ВІДЕО

Спеціалісти Слов’янського управління соціального захисту населення в студії сайту 6262 відповіли на питання читачів щодо монетизації пільг.

У попередньому матеріалі ми розповідали про те, що таке монетизація пільг в ідеалі, які категорії громадян мають право на пільги, з якими проблемами вже зіткнулися пільговики після початку монетизації.

Читайте:«З чим їдять» монетизацію пільг на комуналку. Задайте питання спеціалісту

Ми зібрали питання читачів, а також проблемні моменти й обговорили їх в студії сайту 6262 із спеціалістами Слов’янського управління праці та соціального захисту населення. Поспілкуватися про монетизацію до нас завітали заступниця начальника УСЗН Катерина Пасічник та начальниця відділу обліку пільговиків Марина Удовенко.

З чого розпочалася монетизація

Для багатьох громадян монетизація почалася непомітно. Але для представників УСЗН вона була очікуваною, оскільки в січні 2019 року вступив у дію Закон про житлово-комунальні послуги. Він передбачає, що пільги та субсидії надаватимуть в грошовій формі.

Раніше комунальні підприємства передавали УСЗН списки пільговиків та суми нарахованих пільг. Управління соцзахисту, в свою чергу, комунальним підприємствам перераховувало кошти з держбюджету.

Для субсидій монетизація розпочалася з січня. УСЗН стало перераховувати комунальним підприємствам гроші не напряму, а через Ощадбанк. Люди, які вже тривалий час мали субсидію, змогли отримувати її з персонального рахунку в Ощадбанку або на Укрпошті. Персональний рахунок відкривав сам банк, а люди про це дізнавалися через смс. Але спочатку усі мали отримати лист від Міністерства соціального захисту про те, що субсидію за лютий вони отримають грошима.

З травня розпочався новий період призначення субсидій. Ті, хто не мав заборгованості, змогли отримати субсидію на літо готівкою. Ті, хто мав заборгованість на 1 травня, отримали субсидію в безготівковій формі. Схема така: УСЗН передає дані у Мінсоцполітики, Міністерство – Ощадбанку, банк перераховує кошти на рахунки комунальних підприємств.

В чому перевага порівняно із старою схемою

Перевагу монетизації Катерина Пасічник навела на прикладі з водою. Виходячи з норми споживання, людина має 68 грн. субсидії, але витрачає щомісяця 15 грн. Різниця між 68 та 15 грн. – це заощаджена сума, яка залишається у абонента. Тобто якщо раніше залишок від суми, яку перераховували водоканалу, поверталася в бюджет, то тепер він залишається у абонента. Таким чином, нова система має стимулювати людей заощаджувати та витрачати менше води, електроенергії і так далі. Але, якщо людина споживає більше норми, то вона, як і раніше, повинна доплатити різницю.

Катерина Пасічник запевняє, що економія можлива будь-якої послуги, яка вимірюється лічильником.

Пільги – другий етап монетизації

Як ми вже казали, монетизація пільг розпочалася 1 жовтня 2019 року. Монетизації підлягають усі пільговики, незалежно від категорії. Як пояснює Марина Удовенко, жоден абонент не може користуватися пільгами «як раніше», навіть якщо він спеціально звернеться з таким проханням в УСЗН.

"Прислали уведомление с размером субсидии без указания, на какие коммунальные услуги она распространяется. Что дальше делать и как субсидией распоряжаться?"

Тут йдеться про безготівкову субсидію. Завдання постачальників комунальних послуг – до певного числа кожного місяця передати в Управління соціального захисту суми, нараховані пільговикам. Є певна послідовність, за якою Ощадбанк перераховує гроші комунальним підприємствам. Так, спочатку йде газопостачання та централізоване опалення, потім водопостачання та гаряче водопостачання, постачання газу для кухонної плити, електропостачання, вивіз сміття, управління багатоквартирним будинком.

Знову ж, наведемо приклад на ситуації. Людина отримує 500 грн. субсидії в безготівковій формі. Цю суму перераховує банк за тепло та газ. Але сума, на яку абонент спожив послуг протягом місяця, перевищує 500 грн. Тоді банк надсилає смс, що субсидія не покриває всю суму за комунальну послугу, і треба доплатити.

Смс саме по собі передбачає, що кожна людина має доступ до інтернету і може створити персональний кабінет на сайті Ощадбанку або в мобільному додатку. Але є велика категорія літніх людей, які взагалі не мають жодних гаджетів та інтернету. На цей випадок існує гаряча лінія Ощадбанку: 0 800 210 800. При цьому людина повинна телефонувати з того номеру, який вона давала під час звернення в УСЗН за субсидією чи пільгою.

Людина продовжує сплачувати частину послуги, як і раніше. Різниця в тому, що зараз в квітанціях прийшли повні суми, без урахування пільг. Іншу частину сплачує банк.

"2 месяца оплачиваю полные суммы в квитанциях, заявление о монетизации наличными не подавали. Что в таком случае делать? Вернут ли образовавшуюся переплату? Когда начнут приходить платежи с учетом льготы?"

В наступних квітанціях, можливо, з’явиться сума, яка була сплачена банком як пільгова минулого місяця. Але не слід розраховувати, що будуть в майбутньому приходити платіжки з вказанням розміру пільг разом із сумою, яку треба сплатити.

В даному випадку, якщо людина повністю заплатила за послуги за 2 місяці включно із жовтнем, то сума пільг з її рахунку в Ощадбанку нікуди не ділася. Списки за листопад, як повідомляють спеціалістки, ще не сформовані, обмін даними між банком та комунальними підприємствами триває. Уся інформація має бути готова до 20 грудня.

Багато хто боїться такої ситуації: людина сплатить частину послуги, виходячи з попереднього розміру пільги, і не сплачену частину зарахують як борг. А через борг позбавлять пільг чи субсидії та відключать послугу. В УСЗН запевняють, що такого не станеться, а платникам просто треба звикнути самостійно слідкувати за розмірами пільг, щоб частину витрат на комуналку міг покривати банк.

“Что происходит, если до 15 октября не успели написать заявление о перечислении льгот на карту Ощадбанка? Когда можно будет написать следующее заявление на монетизацію наличными?”

Для тих, хто не встиг, написати повторну заяву на отримання пільг готівкою, повторно це можна зробити до 14 травня 2020 року. Субсидії у Слов’янську зараз отримують 15 тис. людей, пільги – 4 тис. 600 людей. До 15 жовтня УСЗН мало попередити усіх цих людей про те, що вони можуть подати заяву про отримання пільг чи субсидії готівкою. Зробити це треба було фактично протягом 10 днів. Як зізналася Катерина Пасічник, самі спеціалісти не до кінця розуміли, добре це чи погано, отримати пільги грошима «на руки», бо є спокуса витратити ці гроші не за призначенням.

Хто як витрачав готівкові пільги, стане відомо в кінці опалювального сезону. Тоді перед наступним сезоном управління буде убирати зі списків на готівкову монетизацію тих людей, які матимуть заборгованість. Громадянин матиме пільги й далі, але просто не зможе їх забрати грошима.

Як дізнатися про свої пільги та субсидію. Інструкція

1.Потрапити на прийом до спеціаліста Управління соціального захисту, щоб дізнатися, чи є взагалі пільга або субсидія. Можна задати питання насайті УСЗН;

2.Звернутися до підприємств, які надають комунальні послуги, щоб дізнатися розмір пільг в кіловатах, кубометрах, і так далі;

3.В Ощадбанку уточнити, що відбулося з оплатою послуг.

4.За необхідності можна поміняти порядок послуг, в якому Ощадбанк перераховує кошти комунальним підприємствам: поставити в пріоритет водоканал та електроенергію чи щось інше. Для цього треба записати заяву в УСЗН. Управління передасть інформацію банку.

Спеціалістки припускають, що нова схема повністю запрацює приблизно в січні-лютому наступного року. Саме тоді люди повинні відчути переваги отримання пільг по-новому. Громадян просять віднестись із розумінням до ситуації, тому що перехід триває. Також пільговикам радять продовжувати платити так, як і раніше, інше заплатить Ощадбанк.

Подробиці дивіться у відео:

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов'янськ #новини #пільги #монетизація #субсидія #УСЗН #комунальні послуги
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Останні новини
Оголошення
live comments feed...