09:15, 14 серпня 2019 р.
Спас Медовий або Маковія: як святкувати, що готувати
У серпні українці святкують низку Спасів, яку відкриває Медовий Спас, або Маковія. Далі йде Яблуневий Спас та Горіховий.
Медовий Спас святкують 14 серпня. Він знаменує кінець літа та початок підготовки до зими. Вважається, що починаючи з Медового Спасу бджоли більше не несуть мед. В цей день прийнято пекти пряники, млинці та пироги із медом та маком. Також він покладає початок Успінського посту, який триває до 27 серпня.
Яблуневий Спас (Середній, Великий) святкують 19 серпня. Серед християн відомий як Преображення Господнє на горі Таворській. Одне з 12 найважливіших православних свят після Великодня.
У цей день в церквах освячують яблука та інші фрукти. Існує повір’я, що у Яблуневий Спас фрукти набувають чудотворних властивостей, тому господарки готують різні страви з яблуками, роблять фруктові заготовки взимку.
Горіховий Спас (Полотняний, Хлібний) відзначається 29 серпня. У цей період завершуються жнива, тому на Горіховий Спас печуть хлів зі свіжого врожаю. Хліб освячують у церкві та пригощають їм родину й друзів. Водночас це свято Перенесення з Едеси до Царгороду Нерукотворного образу Господа Бога.
Але поговоримо все ж докладніше про Медовий Спас, бо сьогодні – саме він.
Історія православного свята та рослинні традиції
Православна назва свята - Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, прийшло воно з Візантії. Це означає, що з імператорського палацу перенесли залишки Хреста Господнього до храму Софії.
На Медовий Спас, окрім безпосередньо меду, у храмах освячують мак, квіти, воду. Люди несуть букети з жовтих купчаків, чорнобривців, чебрецю, кудрявців, настурцій, рути-м'яти, нагідок, польових сокирок, лугової материнки, роман-зілля, васильків та великі достиглі голівки маку.
В Україні в цей день не працювали, а проводили ігри, співали пісень у лісі. Предки вірили, що якщо освяченим маком обсипати дім, то це буде кращим захистом від відьом. Васильки використовували, щоб кропити водою молодих на весілля або перед тим, як відпускати когось у далеку дорогу.
Дівчата складали «магічні букети», в який додавали, окрім вказаних трав, любисток, чебрець, ласкавці, кудрявці, невеликого соняшника. Пов’язували його червоною стрічкою. Рута-м'ята мала оберігати від напастей і додавати здоров'я,ласкавці давали злагоду і щирість в родину, сонях означали сонце.
Що робити можна, а що – ні
Як ми вже казали, на Спаса прийнято пекти різні солодощі із медом і медом, готувати салати зі свіжих овочів, варити компоти, пекти яблука. Але, пам’ятаючи про піст, не можна готувати страв із м’ясом а молочними продуктами.
Не можна працювати, займатися генеральним прибиранням будинку, копати город, шити або прати речі.Не можна голосно розмовляти і лаятися, бо можна злякати бджіл.
Важливою, що мед не можна їсти аж до церковного освячення. Вважається, що якщо з'їсти в цей день мед до його освячення, то ніякої користі він не принесе. Не можна лихословити, розпускати плітки, бажати іншим зла.
З самого ранку в цей день бджолярі надягають чистий одяг, в гарний посуд збирають мед.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
00:00, 20 грудня
17:58, Вчора
00:00, 12 січня 2016 р.
17:58, Вчора
17:58, Вчора
live comments feed...
Коментарі