09:10, 16 травня 2019 р.
Вишивка Донеччини: червоний колір та рослинні орнаменти
З 2006 року кожний другий четвер травня Україна святкує День вишиванки.
Кожен регіон України має свої унікальні особливості орнаментів вишиванки – унікальний код. Різні поєднання кольорів, різні сюжети вишивки, різні техніки. Вишивка Донеччини теж має свої унікальні риси.
У вишивці Донеччини переважають теплі кольори, найбільш поширеним є червоний, який поєднують із сірими елементами. Іноді використовується чорний колір, але переважно для траурних приводів. Вишивають квіти, рослини, дерева, на рушниках – птахів. Окрім птахів, які символізують щось чарівне, в орнаментах використовують сонце, місяць, зорі – найстаріші міфічні символи.
Щодо технік, то на Донеччині не побачиш, хіба що, яворівку та низинку. Традиційна жіноча сорочка тут – з прямими вставками, пришитими по основі, низи довгих рукавів збираються на нитку, або до них пришиваються оборки (чохли). Найчастіше вишивкою оздоблювали рукава, коміри та поділ.
Чоловіча сорочка схожа на туніку, з вишитим комірцем-стійкою, який був розрізаний збоку від пазухи чи посередині, широкими манжетами. Ще один атрибут чоловічого одягу – темна жилетка поверх вишиванки.
Слід підкреслити, що існують окремо вишиванки святкові та повсякденні. На повсякденних вишиванках узор більш скромний – переважно сірого кольору. Також не слід плутати рушники – вони існують для вікон, ікон, весільні, колискові та побутові. Усі відрізняються довжиною, шириною та кількістю узорів. Наприклад для вікон переважає рослинний орнамент, для ікон його поєднують з геометричним. А повсякденні рушники зовсім без вишивки – проста тканина з льону.
Нагадаємо, що сьогодні у Слов’янському краєзнавчому музеї відкривається експозиція вишиванок та українського традиційного побуту.
На фото – вишиванки та рушники, виставлені у краєзнавчому музеї Слов’янська
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
19:17
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...
Коментарі