Останніми роками доволі приваблюючою стала робота в Польщі. Адже ця країна є найближчим нам сусідом, а також заробітки в цій державі теж немалі. Для отримання запрошення від роботодавця на роботу окрім резюме потрібно оформити і надати теж доволі важливий документ – мотиваційний лист. Такі дані про потенційного робітника вимагають польські бізнесмени. Мотиваційний лист дещо відрізняється від резюме, адже в резюме всі дані про себе подаються в стислому варіанті, а в мотиваційному листі претендент на ту, чи іншу роботу наводить відомості про себе більш розширено. Тут наводяться причини приділення уваги вибраній вакансії, надаються мотивації чому особа хоче працювати у конкретного роботодавця і вибрала дану посаду і звичайно розумно та скромно треба запропонувати себе на вибрану посаду. Одним словом це деякою мірою становить саморекламу.

В цьому документі претендент на вибрану посаду описує свою мету, а відповідно і плани на майбутнє. В доволі детальній формі треба розповісти про свій досвід, та вміння працювати на даній посаді. Навести свої позитивні риси які для роботодавця є немаловажними. Даний документ є належним доповненням до резюме. Ніколи не перебільшуйте особистих даних і не перехваліть себе, бо рано, чи пізно все приховане стає явним. Мотиваційний лист не подавайте надто довгим, а тим більше з лишніми описаними деталями про себе, та ще й неправдивими. Даний документ потрібно написати без помилок, та для різних вакансій він не повинен бути однаковим. Тут відповідно потрібно вказати джерело інформації про вакансію, та кому він адресований. В мотиваційному листі наводяться відповідні аргументи чому ви зацікавлені в даній пропозиції, та довести що ви незамінний кандидат на цю посаду.

В даному документі можна навести приклади з попереднього досвіду роботи. В кінці треба зазначити що очікуєте на зустріч, та наведете про себе детальнішу інформацію і чекаєте позитивного результату вирішення питання. В другій сусідній з Україною країні Чехії велика нестача робочих різної кваліфікації. Робота в Чехії на даний час стала ще більше привабливою для українців. Промисловість Чехії розвивається швидкими темпами і нестача робочих тут звісно оправдана, ось тому і запрошуються робітники з інших на то країн. Чеська асоціація експортерів наводить дані, що на даний час в цій державі потрібно більше сімдесят тисяч робітників, та більше тисячі фахівців високої кваліфікації. В тому числі інженерів в сфері електрики та механіки, а також провідних інженерів хімічної, та текстильної промисловості. Більше сто сімнадцять тисяч вакансій становить чеський ринок праці, це значить що дана промисловість на грані своїх можливостей. Найбільшу нестачу кадрів відчувають малі, та середні підприємства. В даній ситуації уряд Чехії значно послабив візовий в’їзд робітників з інших країн. В даній країні буде задіяна робоча сила навіть з азійських країн.