Здоров’я — один із найважливіших аспектів якості життя, що значно впливає на повсякденну активність, настрій та соціальну взаємодію. Однією з недооцінених, але поширених хвороб є хронічний тонзиліт, який часто має періодичний характер і супроводжується загостреннями. Багато людей не усвідомлюють, що він може серйозно вплинути на фізичне та психологічне здоров’я, обмежуючи можливість насолоджуватися життям повною мірою. 

У цій статті ми розглянемо, що таке хронічний тонзиліт, чому він впливає на якість життя та як його можна контролювати. Ви дізнаєтеся про основні симптоми та можливі методи лікування.

Опис захворювання, його причини та основні симптоми

Тривале запалення піднебінних мигдаликів, яке розвивається внаслідок частих загострень гострого тонзиліту або ускладнень після нього називають хронічний тонзиліт. Його головною відмінністю від гострого є те, що симптоми зберігаються протягом тривалого часу або виникають періодично. Це запалення може бути пов’язане з інфекційними агентами, такими як стрептококи, стафілококи, а також з ослабленим імунітетом і тонзилітом у хронічній формі.

Основними симптомами є:

  • постійний біль у горлі або дискомфорт;
  • неприємний запах з рота;
  • набряк мигдаликів з можливим утворенням гнійних пробок;
  • часті загострення інфекцій дихальних шляхів;
  • зниження імунітету.

Це захворювання також може призвести до інтоксикації організму, коли токсини, що виробляються бактеріями на мигдаликах, потрапляють у кровообіг. Це може спричинити втому, головний біль, зниження працездатності.

Вплив хронічного тонзиліту на фізичне, психологічне та соціальне життя

Він негативно впливає на різні аспекти життя, серед яких:

  1. Постійний біль у горлі, часті інфекції та загальне зниження імунітету можуть значно вплинути на працездатність і загальний стан здоров’я. Хворий відчуває слабкість, може мати порушення сну, втрату апетиту.
  2. Постійні симптоми хвороби викликають почуття тривоги та стресу. Страх перед черговим загостренням може стати причиною депресії та емоційної нестабільності.
  3. Постійний неприємний запах з рота, часті хворобливі симптоми обмежують соціальне життя хворого. Людина починає уникати соціальних контактів, що може призвести до самотності та соціальної ізоляції.

Методи лікування та профілактика 

Лікування тонзиліту в хронічній формі спрямоване на зменшення симптомів і запобігання загостренням. Нижче наведено основні методи:

  1. Медикаментозне лікування. Лісобакт® при хронічному тонзиліті можна використовувати, як один з препаратів для знищення патогенних мікроорганізмів та полегшення симптомів. Препарат має антисептичні та протизапальні властивості. Для зняття болю і зменшення набряклості можна застосовувати льодяники Лісобакт® Дуо, які також мають приємний смак і підходять для щоденного застосування. Спрей для горла Лісобакт® Компліт може використовуватися для зрошення мигдаликів, що сприяє зменшенню набряклості та покращенню загального стану горла. Важливо дотримуватися рекомендацій, зазначених в інструкції.
  2. Один із важливих методів профілактики загострень — регулярна гігієна ротової порожнини, що включає щоденне полоскання та чищення зубів.
  3. Важливо зміцнювати імунітет через правильне харчування, регулярну фізичну активність, уникнення стресу.
  4. Уникати переохолоджень, уникати контакту з людьми, які мають гострі респіраторні захворювання, слід своєчасно лікувати інші інфекційні хвороби, такі як ангіна, фарингіт.

Ефективне лікування, до якого входять спрей для горла та льодяники, може допомогти зменшити симптоми та покращити якість життя. Але не забувайте, що самолікування шкідливе для здоров'я, тому важливо звернутися до лікаря за консультацією. 

Використана література:

  1. Smith, A. B., & Johnson, C. D. (2019). Chronic Tonsillitis and Its Management. Medical Journal of Otolaryngology.
  2. Petrenko, T. V., & Ivanenko, M. S. (2021). Oral Health and Immune System: Prevention and Treatment Strategies. Ukrainian Journal of Family Medicine.
  3. Lee, J. H., & Kim, M. E. (2020). Immune Response in Chronic Tonsillitis: A