Щодня собаки роблять масу дій, які уважному господарю добре знайомі та звичні. Одна із них – чухання вух, особливо після сну. Тварини можуть чухати вуха і струшувати головою кілька разів на день, і це цілком нормально. Але іноді господарі помічають, що зуд у собаки став більш сильним. Про що може говорити така поведінка, якими є її можливі причини та наслідки і коли варто насторожитися, давайте розбиратися разом.

Собака трясе головою, чухає вуха і скиглить: можливі причини

Як вже було зазначено, чухання вух та струшування головою – типова для собак поведінка. Ці дії тварини виконують рефлекторно. Таким чином вони позбавляються легкої сверблячки у вухах і «очищають» вушні раковини в випадках, коли відчувають у них дискомфорт. Але якщо ваш вихованець почав настільки активно чухати вуха, що розчісує їх до крові – це привід для занепокоєння та пошуку першопричин деструктивної поведінки.

Причини надактивного чухання не завжди пов'язані із захворюваннями, але можуть призвести до них, якщо собаці не допомогти вчасно. Ось основні:

  • Стороннє тіло, що потрапило у вухо. Якщо ваш собака під час прогулянок бігає високою травою — у вушка можуть потрапляти частинки або насіння рослин, реп'яхи, комахи, що знаходяться в ній і т. д. Тривале знаходження стороннього предмета у вусі може викликати запалення та інфекцію. Тому якщо немає можливості витягти “непроханого квартиранта” самостійно, потрібно звернутися за допомогою ветеринарного лікаря.
  • Вода у вусі, яка може також потрапити туди під час прогулянки (якщо собака плаває у водоймах чи бігає калюжами) або купання. Вода може спровокувати запальні процеси у вушному каналі. Ви можете спробувати самостійно прибрати зайву рідину, промокнувши її ватним диском або вушною паличкою. Якщо ж не допомогло, так саме зверніться у ветклініку.
  • Укуси комах, що викликають свербіж у ділянці вушних раковин. Це можуть бути як паразити, що живуть в шерсті (наприклад,блохи), так і інші комахи (комари, кліщі). Якщо не позбутися паразитів, а укуси вчасно не обробити і не допомогти собаці зняти свербіж, він може розчесати вушка до хворобливих ран, які будуть загоюватися набагато довше.
  • Неврологічні розлади. Собака може часто чесатися або трясти головою внаслідок перенесених черепно-мозкових травм.
  • Забруднення вушних раковин і недостатній догляд за ними також можуть стати причиною сверблячки і розвитку запалення у вухах. Особливо це актуально для порід з довгими вухами, що звисають.
  • Надлишок шерсті у вушних раковинах сприяє накопиченню сірчаних відкладень, які за відсутності ретельної гігієни теж провокують запальні процеси і, як наслідок, викликають свербіж у вухах.
  • Нарешті, причиною такої поведінки стають захворювання вух (отодектоз, отит та ін.).

Незалежно від того, чому собака стала чухати вуха і трясти головою, краще постаратися виявити і усунути першопричину якомога раніше, щоб не допустити ускладнень.

Що ще може видати проблему?

Крім сверблячки у вухах про проблеми з ними можуть говорити й інші ознаки:

  • Собака не тільки чухає, а й активно тре вуха лапами або треть головою об сторонні предмети.
  • Вихованець скиглить під-час тертя та розчісування вух. При спробі господаря оглянути вушні раковини, доторкнутися до вух або просто погладити його по голові — намагається уникнути контакту. Це ознака того, що тварина відчуває біль.
  • Незвично положення голови — собака може схиляти її на один бік у спробі усунути дискомфорт.
  • Під час струшування головою чути сторонні звуки, що «хлюпають». Це може говорити про скупчення у вухах рідини.
  • Почервоніння або набряки вушної раковини чи вушного каналу, місцеве або загальне підвищення температури.
  • Поява у вусі виділень (чорного, сірого, жовтого кольорів) із різким неприємним запахом.
  • З'явився висип в ухах у собаки.
  • Збільшення підщелепних лімфовузлів.
  • Загальний пригнічений стан, млявість, відмова від їжі та ласощів. Можлива також агресивна поведінка щодо господаря та оточуючих при спробі доторкнутися до голови та вух. Іноді тварина при цьому намагається втекти та сховатися.

Наявність таких тривожних ознак, швидше за все, говорить про розвиток будь-якої хвороби вух у вашого вихованця. Тому швидше слід звернутися до Terra Vet. При їх виявленні не затягуйте візит до ветеринарного лікаря і не намагайтеся лікувати тварину самостійно — це може лише посилити ситуацію. Тільки спеціаліст за допомогою комплексної діагностики зможе точно встановити діагноз та призначити правильне лікування.