СТО в Києві для різних марок автомобілів в сучасному світі є гарантованою підтримкою кожного автовласника. Мова йде не тільки за добрий стан самого “заліза”, а й про моральний дух його власника. Важко уявити що робити, коли настає критична ситуація, а твоя “ластівка” заглохла посеред дороги, чи під час пік, чи під час повітряної тривоги. Якщо у мирний час можна не хвилюватися, питання вирішується одним дзвінком до евакуатора, то що робити під час повітряної атаки? Ставити своє майно під удар та ризикувати життям - ніхто не бажає.

При настанні небезпечних ситуацій в межах всієї країни, певні служби чи послуги можуть бути недоступними. Всім відомі випадки, як повномасштабне вторгнення сприяло великим заторам на дорогах в маленьких містечках, а що казати про столицю? Де у кожній родині є дві-три автівки і проста дорога на роботу займає годину як мінімум через затори. В такий час треба покладатися тільки на свої сили та радіти, що автівка “на колесах” - своєчасно пройшла техобслуговування в Києві, стоять сезоні шини, є паливо та мастильні матеріали.

Вправний водій завжди наперед дбає про такі речі. Наприкінці осені замінює літні шини на зимові, купує надійне топливо та слідкує за роботою всієї системи. Бо критичні випадки в дорозі не до душі не кому.

Особливо коли треба здолати не одну тисячу кілометрів.

Сучасні сервіси технічного обслуговування авто умовно можна розділити на декілька категорій:

  • СТО в Києві для бусів Мерседес Спринтер, маршрутних авто та тягачів;
  • СТО для всіх типів автомобілів;
  • СТО для певної марки авто, наприклад, Рено, Аудіо чи Фольксваген тощо
  • Станції сервісного обслуговування від виробника автомобіля.

В більшості випадків, сервіси працюють під певний тип авто. Бо це вигідно, як для самого замовника, так і для власника послуги. Вся система працює налагоджено, в одному місці є всі майстри, є всі запчастини, є всі матеріали тощо. Замовник не витрачає час та гроші на пошук запчастин для заміни, а сам сервіс сфокусований на пошук постійних клієнтів. Є такі випадки, коли на одній самій станції сервісного обслуговування обслуговується не просто ціла родина, а не одне покоління.

Що має своєчасно робити власник авто в наших реаліях війни?

  • Мати запас масла в багажному відділенні.

Тобто, якщо ви постійно за кермом, то перед кожною далекою поїздкою контролювати рівень масла під капотом. Не допускати, що рівень масла опускався критичної точки.

  • Своєчасно проводити заміну фільтрів та масла.

Це роблять одночасно. Як правило, кожна нова заміна фіксується техкарті таким чином, щоб власник авто розумів приблизно коли має бути новий сервіс. Це відбувається після кожних 7 0000 - 10 000 кілометрів.

Одразу міняють всі фільтри: фільтр салону, масляний фільтр, повітряний фільтр та газовий (якщо він є в наявності).

  • Мати запас питної води на 2-3 доби та для технічних потреб.
  • Мати набір інструментів для швидкого реагування (у тому числі мати буксирний трос) - зробити дрібний ремонт, замінити колесо, допомогти іншому водію на дорозі.
  • Подбати про запаску - додаткове колесо для заміни.
  • До автомобільної аптечки додати ліки, які ви постійно потребуєте під час застуди, занепокоєння, від серця, діареї тощо.
  • Постійно мати резерв снеків.

Це може бути якийсь цукерки без шоколаду, набір горішків, сухофруктів, злакові батончики. Тобто все, що швидко не зіпсується, може зберігатися без холодильника, має довгий термін зберігання та надає швидке насичення організму.

  • Мати одну теплу ковдру чи декілька демісезоннів.
  • Подбати про набір для туризму - щоб за потреби розбити бівак, приготувати їжу на багатті тощо.

До цього списку можна ще додати особисті речі, які мають бути вже зібрані у аварійному рюкзаку - зміна білизна, запасний одяг, взуття тощо.