На початку лютого стало відомо, що Міністерство цифрової трансформації висунуло пропозицію щодо часткової ліквідації комісії з регулювання азартних ігор і лотерей. Відповідний законопроєкт передали до Верхової Ради, і він успішно пройшов перше читання. Один з авторів законопроєкту, Михайло Федоров, який є міністром Мінцифри, поділився більш детальними даними на власній сторінці в соціальній мережі.
Як стало відомо, законопроєкт передбачає поступове зниження повноважень КРАІЛ за рахунок автоматизації рутинних процесів. Першим планується впровадити процедуру автоматичного отримання ліцензій на відкриття грального бізнесу. Це означає, що знизиться ризик появи корупційних схем у структурі, а для підприємців вхід на ринок гемблінгу буде простішим і швидшим. Гравці ж зможуть і далі продовжувати насолоджуватися улюбленими слотами http://www.gazeta.lviv.ua/slots, але з можливістю вибору з більшої кількості онлайн-казино.
Розробка законопроєкту №9256 зайняла майже рік
Уперше про необхідність трансформації КРАІЛ заговорили ще навесні 2023-го року. Через серйозний скандал, пов'язаний зі звинуваченнями в корупції та несплати податків, тоді було застосовано санкції до майже 300 компаній і понад 100 фізичних осіб. Голова комісії з регулювання азартних ігор і лотерей тоді був притягнутий до судових розглядів, за підозрою в сприянні корупційних схем у лавах виконавчого органу. У процесі судових позовів, Міністерство цифрової трансформації запропонувало ліквідувати КРАІЛ, як монополіста в галузі нагляду за організаторами грального бізнесу. Влітку 2023-го ініціатива Мінцифри була підтримана у ВР і почалася робота над створенням нового законопроєкту.
Основні тези щодо законопроєкту
У загальних рисах, заплановані зміни були описані міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим. Як запевняє Федоров, головним посилом законопроєкту буде автоматизація процесу видачі ліцензій. На його думку, це буде вкрай важливим кроком до цифровізації України, адже автоматизація процесу перевірки заявок принесе масу користі для країни:
- повністю скасує можливість створення корупційних схем під час первинних перевірок;
- зробить доступнішою, простішою і зрозумілішою для підприємців процедуру подання заявок;
- перевірка відбуватиметься за суворими правилами і критеріями, без залучення людини, що знизить навантаження на виконавчу службу і контролюючі органи;
- прискорити процес проведення легалізації грального бізнесу.
Можливим стане залучення більшої кількості іноземних інвесторів, які поки що відмовляються від входу на український ринок гемблінгу через високий рівень корупції. На сайті незалежного оглядача http://www.gazeta.lviv.ua/ вже є кілька статей із детальнішим оглядом законопроєкту та можливих вигод для країни та споживача, які можливі в разі його ухвалення.
Представники КРАІЛ вважають створення подібного законопроєкту абсурдним. "Якщо йдеться про оптимізацію роботи та ефективність контролюючого органу, чому в розрахунок не беруть досягнень КРАІЛ і загальної кількості грошей, що надійшли до бюджету. Тільки за 2023-й рік завдяки роботі фахівців комісії з регулювання азартних ігор і лотерей, бюджет України було поповнено на десятки мільярдів гривень", - заявив Іван Рудий, який обіймає посаду голови КРАІЛ. Залишилося дочекатися повного розбору законопроєкту у ВР і можливих змін, які відбудуться в процесі читань у парламенті.