Відновлення після інсульту залежить багато в чому від його типу. Воно починається з перших годин, які спочатку спрямовані на стабілізацію стану. Коли артеріальний тиск і ЧСС будуть в нормі, пора приступати до відновлення. Краще не відкладати ні дня, тому що рання реабілітація важлива для успіху в цілому у відновленні можливостей і профілактиці ускладнень.
Умовно відновлення складається з чотирьох етапів:
-
гострий;
-
ранній;
-
пізній;
-
віддалений.
На кожному з них комплекс методів і їх складність розрізняються, як і тривалість перебування в кожному періоді.
Відновлення в гострий період
Він триває близько одного місяця і починається з перших днів. Реабілітаційні заходи націлені на відновлення мови і рухових функцій, а також профілактику повторного інсульту. Проходити реабілітацію потрібно суворо під лікарським контролем за індивідуальною програмою. Вона включає найпростіші гімнастичні вправи, масаж, а у паралізованих пацієнтів — зміну положення тіла.
Мова відновлюється за рахунок гімнастики для мімічної мускулатури, губ і язика. Щоб мова повернулася, потрібно близько півроку, а іноді і більше. Також треба суворо дотримуватися призначення лікарів щодо медикаментозного лікування, процедур для зняття болю і різної терапії.
Відновлення на ранньому етапі
На нього припадають перші півроку після перенесеного інсульту. Краще звернутися в реабілітаційний центр, де пацієнтом будуть займатися професіонали в приємній психологічній атмосфері. Однак вдома теж потрібно виконувати приписи лікаря і робити вправи.
Вправи поступово стають складнішими. Це потрібно для розвитку всередині реабілітації. Ранній період — найпродуктивніший, дає організму можливість відновити максимум функцій. Пацієнт вже повинен сам вчитися сидіти, перевертатися, вставати і потихеньку ходити, піднімати і недовго утримувати різні предмети. Також додається лікувальна фізкультура, робота з мовою і зором, збільшується когнітивне навантаження. Лікар повинен регулярно контролювати прогрес і за необхідності коригувати його. Клініка step-forward.com.ua — найкращий помічник у цьому.
Реабілітація на пізньому етапі
Вона займає термін від півроку до року. Це останній ривок до того, щоб хоча б частково відновити втрачені функції. Можна ще трохи ускладнити вправи. Корисно посилено працювати над мовою і когнітивним статусом.
Віддалений етап у відновленні
Настає через рік після інсульту. При належному проходженні попередніх етапів достатньо закріплювати результати і займатися профілактикою інсультів. Робити заняття складніше не потрібно, як і збільшувати їх частоту і кількість. Максимум результатів до цього періоду вже зазвичай досягнутий і якість життя покращено