Маєте протипоказання, щодо кавових напоїв, але не хочете втрачати можливість насолоджуватися смачною кавою? Кава без кофеїну – це чудове розв'язання даного питання. Для багатьох безкофеїнова кава є справжнім порятунком, для інших подібний напій є неприйнятним та навіть шкідливим. Тож яка вона кава без кофеїну, корисна чи навпаки, шкідлива?
Перш ніж вибрати та купити каву без кофеїну, пропонуємо разом розібратися у деяких тонкощах даного виду напою. У цій статті, ми дізнаємось основні позитивні та негативні переваги такої кави, та чи насправді вона хороша та корисна, чи навпаки, шкідлива.
Процес виробництва
Перш ніж називати мінуси та плюси продукту, хочеться звернути увагу саме на процес виробництва, адже кава без кофеїну – це саме звичайне натуральне кавове зерно. Тому залежно від умов вирощування, сорту та країни виробника, напій може мати м'якіший чи насиченіший міцний смак. Виробник ретельно відбирає сировину та декофеїнізовує кожне зернятко, тобто видаляє кофеїн з кави. Для цього процесу використовують три найпопулярніших методи, а саме:
- Swiss water process (Швейцарський метод вимочування у воді). Він полягає у тому, що зерна занурюються у воду та через деякий час з них виходить кофеїн, але й втрачаються смакові та ароматичні властивості. Далі отриманий екстракт фільтрується й до нього додається нова партія зелених кавових зерен, це робиться для того, щоб надати та відновити смакові властивості. Метод є екологічним та не шкодить здоров'ю. Ціна такої кави вище середнього, адже процес виробництва доволі трудомісткий та затратний.
- Застосування двоокису вуглецю. Найновітніший та найбезпечніший метод серед існуючих, адже він зовсім не шкодить здоров'ю та організму споживача. При обробці не застосовуються жодні види розчинників. Все робиться за допомогою пропарювання зерна та згодом обробкою вуглекислотою. В процесі, кофеїн випаровується, а напій залишається ароматним та вишуканим.
- Видалення за допомогою розчинення. Одна з найдешевших процедур, адже цей процес найпростіший: зерна замочуються у гарячій воді з додаванням хімічних речовин, далі сировина просушується, але смак під час процесу погіршується. Всі сучасні хімічні речовини безпечні та подекуди натуральні, для прикладу виробники часто застосовують етилацетат, а це всім знаменитий похідний оцтової кислоти, що не містить канцерогенних властивостей.
Отож, пропонуємо розглянути основні плюси та переваги безкофеїнової кави.
Кава без кофеїну – переваги та користь
Слід зауважити, що кофеїн у зерняткові все ж залишається, але його кількість настільки маленька та незначна, що напій спокійно можна вживати тим, кому вона протипоказана. А саме:
- гіпертонікам та тим в кого проблеми з артеріальним тиском;
- серцево-судинні захворювання;
- індивідуальне несприйняття кофеїну (тремтіння, підвищення серцебиття);
- вагітним (за дозволом лікаря).
Також, можна привести п'ять основних переваг без кофеїнового напою:
- Придбавши якісний безкофеїновий напій, ви майже не помітите різниці між звичайною кавою. Аромат та смак можуть навіть подекуди перевершувати стандартну каву, але тут все залежить від бренду, який ви оберете. Деякі ТМ пропонують вишукану елітну каву з м'яким солодким присмаком, інші – міцну та пряну з невеликою гірчинкою.
- Якщо вживати напій зранку, то він також додає бадьорості та позитивного настрою. До того ж фахівці та науковці вже довели, що споживання кави позитивно впливає на роботу мозку та навіть покращує пам'ять.
- Помірне та регулярне вживання кави без кофеїну, в деяких випадках, допомагає знизити ризик захворювання на цукровий діабет майже на 10%!
- Даний вид кави не викликає залежності, це дуже зручно, якщо раптом потрібно буде взагалі відмовитись від кавових напоїв.
- Є чудовою профілактикою шлунково-травної роботи кишківника та появи доброякісних видів пухлин.
Існує ще багато переваг, для того, щоб перейти на безкофеїнові види напоїв. Та чи можна вважати їх повністю корисними та зовсім не шкідливими? Розглянемо нижче.
Кава без кофеїну – мінуси та шкода
До головних недоліків відноситься:
- Тонізуючий ефект присутній, але порівняно зі звичайною кавою, він досить не великий.
- Ціна зазвичай вище середнього рівня, це обумовлюється складними етапами виробництва.
- Треба бути уважними і не використовувати каву з дешевим розчинником у складі, а вживати тільки якісний напій.
- Смак все ж відрізняється, він менш багатогранний ніж у каві з кофеїном.
- Якщо напій вживати неконтрольовано та занадто багато, він може негативно вплинути на серцево-судинну діяльність, а також значно нашкодити травній системі. Адже під час вживання цієї кави, вироблення шлункового соку в рази збільшується, а це може погано впливати на шлунок та мати погані наслідки для тих, хто страждає гастритом чи виразковими захворюваннями.
- На жаль, будь-який кавовий напій сприяє вимиванню кальцію з організму, тому неконтрольоване споживання шкідливе для суглобів, а особливо кісток.
- Як і звичайна кава, напій пошкоджує зубну емаль, тому, в кого є подібна проблема, але дуже хочеться кави, можна пити через трубочку.
- І найголовніше це те, що кава суворо заборонена тим, хто хворіє на атеросклероз. Напій сприяє виробленню холестеринових бляшок майже на 20%!
Вирішувати чи вживати ту, чи іншу каву, це особистий вибір кожного, але для тих, хто не може провести жодного ранку без гарячої та ароматної чашечки кави, з'явилася ця чудова альтернатива.
Ще одне найрозповсюдженіше питання, це чи можна вагітним жінкам вживати декофеїнізовану каву? Адже є люди, які не мають уявлення, як жити далі без щоденного кавового ритуалу, або іноді вагітним просто дуже хочеться щось смачненьке й у списку бажань може бути кава. То, що ж робити?
Вагітність та безкофеїнова кава
Найкращий та найщасливіший час, це момент очікування малюка, тому щоб ні в якому разі не нашкодити дитині, мамам доводиться відмовлятися від деяких звичок, однією з них може бути улюблена кава. Якщо лікар, за медичним показанням, заборонив вживати каву, що містить кофеїн, то на допомогу прийде безкофеїнова, але це питання теж потрібно обговорити з медичним працівником. Якщо ви вже вирішили випити горнятко ароматної кави, то обирати потрібно тільки якісну каву від відомих та затребуваних брендів, що мають гарну репутацію та позитивні відгуки. Щоб не наражати себе та малюка на небезпеку, ні в якому разі не купляйте дешеву каву від невідомих виробників, кава може бути поганої якості чи мати шкідливі розчинники, що не вказані у складі. До того ж як говорилося вище, до негативних рис напою відноситься те, що він активно сприяє вимиванню кальцію з організму, а під час вагітності, це дуже важливий компонент правильного та своєчасного розвитку кісток скелета дитинки. Таким чином безкофеїнова кава це не найкращий вид напою, який потрібен вагітній жінці у такий важкий та водночас відповідальний момент. Та все ж, якщо сильно хочеться, то фахівці радять обмежитись однією максимум двома порціями кавового напою на день.
Отже, безкофеїнова кава справді є чудовим замінником звичайної кави та має багато переваг, але будьте уважні та звертайте особливу увагу на стан власного здоров'я та якість напою, тоді кожна чашка кави, приноситиме справжнє задоволення!