ІПН — це податковий номер, котрий надається кожній людині, зберігається все життя і навіть після смерті потрапляє не новому власнику, а в архів. Його використовують для обліку податкових надходжень та заборгованостей. Крім того, без нього не обійтись під час оформлення майже всіх соціальних виплат та банківських рахунків. Застосовують цей документ вже досить довго, але й понині виникає чимало запитань щодо ІПН, на котрі ми відповімо у цій статті.

646b928cb4a47.webp

 

1. Чим відрізняється ІПН від РНОКПП?

Це один й той самий документ. Також його ще називають податковим чи ідентифікаційним номером. Спочатку, коли його тільки вводили, з'явилася назва ІПН. Розшифровується вона, як індивідуальний податковий номер. Згодом після чергових реформ документ було перейменовано в РНОКПП (реєстраційний номер облікової картки платника податків). Суть документа від цього не змінилася: це цифровий код, який використовується фіскальною службою для ідентифікації платника податків. Навіть самі коди після зміни назви залишились незмінними.

2. Що робити, якщо РНОКПП втрачено?

Ідентифікаційні номери та дані про їхніх власників зберігаються в Державній податковій службі. За втрати оригіналу ІПН достатньо звернутися в територіальний відділ, написати заяву та отримати дублікат. Послуга безплатна та не потребує зайвого клопоту.

3. Чи можна отримати ІПН, не відвідуючи фіскальну службу?

Так. На офіційному сайті податкової можна подати заявку на реєстрацію та отримати код. До заявки потрібно прикріпити скани усіх сторінок паспорта.

4. Чи потрібно міняти код після зміни особистих даних?

Сам код лишається незмінним попри все, але після зміни прізвища чи місця реєстрації все ж доведеться відвідати податкову. Закон зобов'язує надати змінену інформацію до фіскальної служби. Як тільки нові дані будуть внесені в обліковий запис, громадянин отримує нову картку зі змінами, але зі старим кодом.

5. Як отримати електронний РНОКПП?

На жаль, наразі інструменти для надання електронного варіанту ІПН не реалізовані. Але якщо ви вже маєте реєстраційний номер, він підтягується в застосунок Дія. Користуватися такою довідкою можна на рівні з паперовим варіантом.

646b928c444b1.webp

6. Чи можна відмовитись від ІПН?

Так, законом передбачена можливість відмови від отримання реєстраційного податкового номера. Наприклад, з релігійних міркувань. Для цього потрібно написати заяву. Після цього громадянину роблять спеціальну відмітку в паспорті про відсутність податкового номера.

Варто зазначити, що послуга відмови доступна тільки для громадян України. Іноземці, які працюють в країні, позбавлені такої можливості. Це пов'язано з тим, що ставити будь-які відмітки в іноземний паспорт заборонено.

7. Що буде, якщо відмовитись від РНОКПП?

За відмови від ІПН дані громадянина вносять до окремого реєстру. Надалі ідентифікація відбувається за допомогою номера паспорта та прізвища. Це може сповільнювати оформлення інших документів та укладання угод. Для ідентифікації за додатковим реєстром може знадобитись більше часу. Крім того, такі дії ускладнюють роботу контролюючих та державних органів.

8. Навіщо оформлювати РНОКПП для дитини?

Це не обов'язкова процедура. Передбачено, що після досягнення повноліття громадянин може оформити ІПН самостійно. Але в багатьох випадках без податкового номера не обійтись. Наприклад, під час оформлення аліментів, спонсорської допомоги, участі в змаганнях чи отримання коштовних подарунків.

9. Хто може отримати ІПН на дитину?

Один з батьків чи опікунів.

10. Чи можуть батьки відмовитись від отримання ІПН на дитину?

Ні, за бажанням можна не оформлювати ІПН після народження, але ухвалити рішення про відмову може тільки сам громадянин після отримання паспорта.

11. Чи можливо оформити РНОКПП одразу під час отримання паспорта?

Так, у сучасних ID-картках податковий номер вже внесений. Його можна використовувати так само як і паперовий варіант.