Промисловість неможлива без конвеєра, завданням якого є транспортування сировини чи продукції від однієї технологічної ділянки до іншої. Розрив конвеєрної стрічки означає тривалий простій всієї лінії, зрив виробництва та замовлення, тому запустити конвеєр після аварії потрібно якомога швидше.
Зробити це дозволяють різноманітні затискачі для з'єднання транспортерних стрічок, що мають певні переваги над іншими типами з’єднання. В межах нашої статті ми доведемо, чому оперативний ремонт ліній робиться саме з їх допомогою.
Недоліки механічних з’єднувачів
Найміцніше стикування країв конвеєрної стрічки забезпечує гаряча вулканізація – до 90% від початкової міцності стрічки. У порівнянні з ним, з’єднувачі не такі ефективні: міцність механічного зшивання сягає лише 60%.
Крім того, присутність твердих деталей на еластичній стрічці стає причиною інтенсивного зношення рухомих частин конвеєра – барабанів, роликів, пристроїв натягу. При транспортуванні гарячого вантажу існує ймовірність, що нагріті металеві з’єднувачі пропалять стрічку аж до подальшого її розриву, тож чому за всіх цих недоліків механічне зшивання все ж має застосування?
Відповідь криється у його унікальних можливостях, про які настав час сказати.
В чому сенс механічних з’єднувачів?
Роз'ємні з'єднувачі для стикування конвеєрних стрічок мають наступні переваги над іншими, навіть найефективнішими типами стикування:
- Придатність до ремонту поздовжніх розривів стрічки, чого не може забезпечити ані вулканізація, ані склеювання;
- Оперативність ремонту: на відновлення 1 метру розриву йде від 20 до 60 хвилин, в залежності від типу інструменту;
- Невимогливість до зовнішніх умов: стрічку не потрібно чистити, мити, знежирювати, сушити, як цього потребує склеювання та вулканізація. Пил, вологість, бруд, мороз не стають на заваді ремонту;
- Незалежність від складного обладнання та кваліфікації персоналу. Механічне з’єднання виконується просто на конвеєрі, простим інструментом і працівником, що має елементарні технічні навички;
- Універсальність – різноманіття типів з’єднувачів практично не обмежене, і розробка нових варіантів триває.
Таким чином, у механічних з’єднувачів є справа, з якою вони впораються краще за інші типи з’єднань стрічки – це оперативний ремонт розриву з малими витратами, після якого відбувається негайний запуск лінії та відновлення виробництва. Для цього не потрібно складного устаткування чи спеціалізованої ремонтної команди.