У нашій країні твердопаливні котли ATEM (Житомир) використовуються досить широко, особливо в «лісових» регіонах, де вартість деревного палива невелика. Це зручний варіант обігріву будинку, якщо враховувати деякі нюанси, які потрібно знати будь-якому власнику котла.
Згідно з дослідженнями, твердопаливні котли за популярністю поступаються тільки електричним котлам і перевершують газові. Це пов'язано з двома важливими обставинами: багато селищ досі не мають підключення до газової мережі, і навпаки, у багатьох регіонах країни опалення за рахунок спалювання деревного палива є економічним варіантом.
До речі, популярні твердопаливні котли не тільки у нас, а й за кордоном; наприклад, неабиякою популярністю в усьому світі користуються польські твердопаливні котли та котли на твердому паливі виробництва Німеччина. Особливо пелетні котли.
Вартість твердого палива
Твердопаливні котли можуть працювати на вугіллі, дровах, брикетах, пелетах і т.д. Як правило, найвигідніший варіант – на пелетах, але власнику перед вибором конкретної моделі котла слід спочатку поцікавитися, чи є у нього можливість закуповувати пелети на регулярній основі за гарною ціною.
Пелети – це паливні гранули, спресовані з відходів деревообробної промисловості. Тому коштують вони порівняно недорого, але найдешевше обходяться там, де є відповідне виробництво. До речі, ККД пелетного котла може досягати 91% - порівняно з газовим.
Як мовилося раніше, у регіонах із розвиненою лісопереробкою вартість практично будь-якого деревного палива невелика. Підраховано, що в середньому, власник твердопаливного котла витрачає на рік у 2-3 і навіть більше разів менше грошей, ніж власник газового котла, не говорячи вже про електричне.
Ще один важливий момент. Експлуатація твердопаливного котла буде тим вигіднішим, чим більша площа вашого будинку. Правда, доведеться приплюсувати додаткові витрати, пов'язані з доставкою та зберіганням деревного палива.
Чому ж у такому разі ми повсюдно не переходимо на тверде паливо? Причин кілька.
Твердопаливний котел потребує регулярного догляду
На відміну від газового та електричного котлів, твердопаливний точно не дасть своєму власнику розслабитись. Яким би ефективним був котел на деревному паливі, вам доведеться подбати, щоб це паливо в нього потрапляло. Існують моделі твердопаливних котлів, які на одній закладці палива можуть працювати до 36 годин, але в будь-якому випадку доведеться подбати про закладку дров, брикетів або пелет. І робити це доведеться саме Вам.
Крім закладки дров доведеться подбати і про очищення котла від золи та димоходу від кіптяви, від регулярної перевірки тяги, яка має властивості змінюватись в залежності від погодних умов. Частота закладки дров залежить від роботи автоматики котла, якщо вона є. І краще, якщо вона є! Загалом, приблизно півгодини на все це приділяти потрібно буде потрібно регулярно, від 1 разу на день. Інакше можливі проблеми. Тому багато виробників рекомендують купувати твердопаливний котел у комбінації з котлом, який використовує інший вид палива, наприклад, електрику.
Піролізний котел та котел верхнього горіння
Однією з проблем твердопаливних котлів є їхня низька екологічність, т.я. у процесі горіння виділяється багато шкідливих викидів. Тому деякі країни, наприклад Великобританія, намагаються обмежити або взагалі заборонити використання таких котлів у домогосподарствах. Дещо проблему шкідливих викидів може вирішити так званий піролізний котел.
У піролізних котлах процес горіння палива проводиться у два етапи, а сама топка складається із 2-х частин. У першій частині, яка також називається газифікуючою камерою чи камерою завантаження, деревина починає процес горіння за умов зниженого вмісту кисню. Паливо при цьому горить повільно і піролізується, а гази, що виділяються в процесі піролізації, догоряють у другій частині топки (її ще називають камерою згоряння), куди подається вторинне повітря (подвійне дуття).
Навіщо такі складнощі? Двоетапне горіння дозволяє «вичавити» з палива максимум, тому у піролізних котлів довше горіння в порівнянні з традиційними. Більше повне згоряння палива дає можливість рідше робити догляд за котлом. А головне – вони генерують менше шкідливих викидів в атмосферу. Мінус теж є – ціна піролізних котлів у 1,5-2 рази вища, ніж у звичайних.
Але є котли навіть економічніші та автономніші, ніж піролізні, це котли верхнього горіння. Коротко вони відрізняються від традиційних тим, що подача в них повітря і процес горіння обмежуються лише верхньою частиною паливного шару. Що це дає споживачеві? Ви одноразово зможете завантажити в топку велику кількість палива, і, відповідно, рідше його туди підкидати.
Чи є у котлів із верхнім завантаженням недоліки? Звичайно є. Такий котел потрібно ще навчитися завантажувати паливом, та й сама деревина при цьому повинна укладатися у задані параметри з вологості та мати певні розміри. Та й у них більш висока ціна.