14 тиждень вагітності розпочинає другий триместр. Перша, найскладніша третина виношування малюка пройдена. Вперед найцікавіші та найяскравіші місяці. Налаштовуйтесь!

Що відбувається з малюком

У плоду дванадцятий тиждень внутрішньоутробного розвитку. На цьому терміні він росте та росте, щодня додаючи по 1-1,5 мм до свого зросту. Крім зростання та ваги, малюк змінюється зовні:

- голова поки що непропорційно велика, але вже майже кругла;

- очі зміщуються на обличчя, тоді як ще тиждень тому вони розташовувалися ближче до скронь, ніж носа;

- на особі чітко проглядається перенісся;

- на голові пробивається тонка щетинка лануго, оформляються брови;

- ноги подовжуються.

Хлопчики і дівчатка візуально вже різні - зовнішні статеві органи розвинені, але настільки невеликі, що далеко не кожен сканер УЗД «побачить» ці відмінності.

Маля потроху рухається: ворушить губами, щелепою, руками, пальцями. Рухи нескоординовані та ще надто слабкі, щоб мати їх відчула. Щоправда, майбутні мами з другою та третьою вагітністю навіть на 14 тижні гестації можуть відчути слабкі рухи дитини. Первородящим жінкам до перших рухів доведеться зачекати 10-20 днів.

Плацента зараз 15-23 мм завтовшки. Вона фільтрує материнську кров, виводить продукти життєдіяльності плода, але ще дозріла. Плацента дозріває до 15-16 тижнів, досягаючи нульового ступеня зрілості.

Довжина та вага плоду

Середня довжина плода на цьому терміні – 6-9 см. Маса тіла – 30-50 грам. Це середні параметри, які можуть істотно відрізнятися, у тому числі через відхилення в точності датчиків УЗД.

Що відбувається з мамою

Нарешті живіт починає рости! Матка піднімається з тазової області, утворюючи над лобком невелику опуклість. Під повсякденним одягом живіт непомітний, але звичні джинси та спідниці стають тісними. Щоб не передавлювати живіт, що росте, саме час приступити до оновлення гардероба.

Токсикоз на 14 тижні вагітності - рідкість, але якщо вранці все ще нудить, доведеться почекати тиждень-другий. До середини другого триместру повернеться і апетит, і втрачені кілограми.

Якщо апетит у нормі, навчитеся контролювати його зараз, не чекаючи зауважень акушера-гінеколога. Головні продукти цього періоду - білки та складні вуглеводи: м'ясо, риба, бобові, молочні продукти, фрукти, коренеплоди, злаки та горіхи. При цьому їсти за двох — погана порада. До третього триместру це розуміють навіть ті, хто не відмовляв собі ні в чому.