18 тиждень вагітності - це яскравий час, коли жінка, можливо, вперше відчує ворушіння дитини в собі. Це дивовижне і незрівнянне почуття. Плід стає дуже активним, його рухи більш скоординовані. Що ще відбувається з малюком та мамою цього тижня?

Відчуття майбутньої мами

На 18 тижні вагітності вагінальні виділення стають ряснішими. Якщо вони, як і раніше, прозорі або світлі, ви відчуваєте свербіж або печіння, турбуватися нема про що. Творожисті виділення з неприємним запахом - ймовірний симптом молочниці. Обов'язково зверніться до гінеколога.

Ворушіння плоду

На терміні 18-20 тижнів вагітності першородна жінка вже може відчувати рух малюка. Нині вони легкі, схожі на вібрацію чи пурхання. Лікар попросить вас відслідковувати кількість ворушень. У нормі це 4-8 разів на годину. Якщо ви налічуєте більше або не відчуваєте зовсім ворушень, повідомте про це гінеколога.

Як розвивається плід на 18 тижні вагітності

Малюк робить безліч різних дій: ікає, позіхає, морщиться, смокче пальчик, перевертається, відштовхується від стінок міхура ручками та ніжками, вистачає пуповину та власні ніжки.

Довжина його тіла – близько 17 см, вага – 150-200 г. Скелет плоду вже складається з 200 кісток, на момент народження їх кількість збільшиться до 300. Для порівняння, у дорослої людини 206 кісток. У міру дорослішання вони не зникають, а зростаються.

Удосконалюється нервова система:

- у головному мозку виникає більше нейронних зв'язків;

- утворюється мієлін – оболонка нерва, що захищає його від пошкоджень та прискорює передачу нервових імпульсів;

- покращується робота органів чуття: малюк чує та дізнається звуки, розрізняє смак навколоплідних вод. На нього впливають продукти, які з'їла мама.

Аналізи та УЗД

Головне дослідження 16-20 тижнів – другий скринінг вагітності. Він включає УЗД та аналіз на 3 гормони: ХГЛ, естріол та альфафетопротеїн. Допомагає визначити ризик розвитку генетичних захворювань, таких як синдром Дауна, Патау, Едвардса, а також порушення, пов'язані з неправильною будовою внутрішніх органів. Якщо результати УЗД у нормі, аналіз крові зазвичай не виконується. Однак є випадки, коли без нього не обійтись.

Кому особливо показано потрійний тест на гормони

1. Вагітним після 35 років, коли через вікові зміни високий ризик розвитку у дитини генетичних порушень.

2. Пацієнткам з обтяженим сімейним анамнезом, тобто коли у когось у роді спостерігалися подібні патології, або якщо перша дитина народилася з хромосомними відхиленнями.

3. Якщо раніше у вас були передчасні пологи або викидень.

4. Коли у першому триместрі жінка перенесла інфекційне захворювання, приймала тератогенні препарати, не знаючи про вагітність.