Почути онкологічний діагноз – це стрес для кожної жінки. У перші хвилини вона втрачає здатність думати про будь-що, крім самого факту наявності онкологічного захворювання, багато пацієнток так і йдуть з кабінету лікаря, не поставивши жодних запитань, і тим самим втрачаючи дорогоцінний час.
Навіть на наступних прийомах, деякі пацієнтки залишаються дезорієнтованими і не ставлять жодних важливих для їхнього здоров'я питань, погоджуючись із запропонованою лікарями схемою лікування, не розуміючи до кінця ані свого діагнозу, ані ефективності та виправданості одержуваної терапії.
Для того, щоб розібратися, що відбувається з вашим організмом, і мати можливість активно і впевнено ухвалювати рішення щодо свого лікування, ви маєте поставити своєму лікареві щонайменше ці 10 запитань.
Питання до онколога в разі раку молочної залози
1. Який тип раку грудей у мене діагностовано?
Види раку молочної залози можна класифікувати за місцем виникнення ракових клітин. У 70-80% випадків рак починається в молочних протоках. Найчастіше виникає інфільтруюча або інвазивна протокова карцинома. Це означає, що ракові клітини прорвали стінку молочної протоки і проліферували (тобто потрапили) в жирову тканину молочної залози. (АБЗАЦ)
10% захворювань розвивається в молочних залозах або часточках – інвазивна часточкова карцинома.
У більш рідкісних випадках рак може починатися в сосках, сполучних тканинах молочної залози або лімфатичних судинах. Також існує протокова карцинома in situ (DCIS), що розташована в молочних протоках і не є інвазивною.
2. Який розмір моєї пухлини?
Розмір пухлини визначає стадію захворювання і відповідні методи лікування. Для його визначення використовуються фізичний огляд, мамографія, УЗД або МРТ грудей.
3. Чи уражені раком лімфатичні вузли?
Поширення хвороби на частину імунної системи (лімфовузли) свідчить про тяжкість захворювання і необхідність використання більш агресивних терапевтичних методів, наприклад, хіміотерапії.
4. Яка стадія моєї хвороби?
Стадії раку можуть бути від 0 до 4, що вища стадія, то більша пухлина і кількість метастазів.
5. Який ступінь раку?
Ступінь відповідає за зовнішній вигляд клітин під мікроскопом. Що більшу аномалію виявлено, то швидша ймовірність розвитку і поширення раку. Більш високий ступінь означає більш агресивну форму раку.
6. Який мій статус рецепторів естрогену і прогестерону?
Статус може бути ER-/PR-негативним або позитивним, тобто клітини раку можуть мати або не мати рецептори естрогену і прогестерону, від цього залежить метод терапії та перелік використовуваних препаратів.
7. Який мій статус HER2?
HER2 - тип рецептора сигналу росту, який може бути присутнім у клітинах раку молочної залози. Пухлини з позитивним HER2 статусом ростуть швидше, ніж пухлини без цього рецептора.
8. Чи потрібна мені операція і яка?
Необхідність хірургічного втручання та його об'єм може змінюватися в процесі лікування, тому потрібно постійно консультуватися з лікарем і дізнаватися, чи не змінилася ситуація на цей момент.
Якщо вам призначили хірургічне висічення пухлини, поцікавтеся можливістю реконструкції грудей.
9. Яке лікування мені призначать?
Хіміотерапія і променева терапія, які часто призначають у разі раку молочної залози, лякає багатьох жінок своїми побічними ефектами: втрата ваги і волосся, проблеми зі шкірою, травленням, кровоносною системою тощо. Але варто пам'ятати, що ступінь агресивності лікування залежить від стадії та ступеня раку і, проходячи лікування, ви рятуєте своє життя. Побічні ефекти індивідуальні для всіх, а успішність лікування доведена багаторічними дослідженнями.
10. Які короткострокові та довгострокові побічні прояви мого лікування?
Дізнайтеся у вашого лікаря, які побічні ефекти можливі саме у вашому випадку. Обговоріть їх вплив на організм під час лікування та в майбутньому. Попросіть дати рекомендації, як полегшити ті чи інші симптоми.
Цей список – лише мала частина запитань, які допоможуть вам адекватно поглянути на ситуацію та приймати зважені рішення про ваше лікування. Якщо ваш лікар не може відповісти на ваші запитання, ви можете проконсультуватися у стороннього фахівця, наприклад, в Лікарні ізраїльської онкології LISOD.