У 2022 році стрімко росте вартість покрівельних матеріалів та комплектуючих для даху. Це почалося через збройну агресію росії, яка з 24 лютого бомбить Україну. Війна негативно вплинула на вітчизняний будівельний ринок. У цій статті піде мова про металочерепицю та фальцеву покрівлю — найпопулярніші покрівельні матеріали, у яких одна сировина — рулонна сталь. Через проблеми з її доставкою зросла вартість металочерепиці та фальцевої покрівлі.
Передумовами подорожчання металочерепиці були наступні. У лютому 2022 року заводи-виробники мали обмаль рулонної сталі на своїх складах. Причина цього — сезонність металочерепиці. Вона дуже затребувана влітку-восени, а з настанням холодів попит падає. Через це Україна закуповує в листопаді бухти металу, які приїжджають на заводи на початку кожного наступного року. Найбільшими постачальниками рулонної сталі є Китай, Південна Корея та Індія.
Що сталося у 2022 році? З 24 лютого росія почала обстрілювати мирні українські міста. Порти, які раніше приймали бухти металу з кораблів, закрилися, а кораблі через це мали шукати перевалочні пункти. Такі знайшлися у Туреччині. Поки тривали пошуки, виник дефіцит рулонної сталі в Україні. З часом бухти металу перевантажили з кораблів на авто і повезли сухопутними шляхами.
Який результат? Виросла доставка сировини для металочерепиці. Транспортування морем було дешевшим і швидшим, ніж суходолом. На вартість доставки вплинуло подорожчання пального, бо тепер задіяно більше автомобільного транспорту. Плюс до цього росте курс долара і євро відносно гривні. В результаті ціна на металочерепицю виросла на 37% порівняно з довоєнними часами.
Подорожчання фальцевої покрівлі в Україні
Ситуація з фальцевою покрівлею аналогічна. Цей покрівельний матеріал теж виготовляється з рулонної сталі. Тому ціна на фальцеву покрівлю зросла на 30% у порівнянні з довоєнними часами. Як бачимо, цей матеріал подорожчав менше у процентному відношенні, ніж профнастил. Вся справа — у формі фальцевої покрівлі. Це суцільні листи металу, без ребер жорсткості. Тому на квадратний метр фальцевої покрівлі витрачається менше металу, ніж для виробництва такої ж кількості профнастилу. Однак на подорожчання фальцевої покрівлі вплинули ті ж самі чинники:
- доставка автомобільними шляхами замість моря;
- подорожчання пального;
- ріст курсу долара та євро відносно гривні.
Ріст вартості фальцевої покрівлі зупиниться, коли стабілізується курс іноземних валют, а гривня укріпиться.
Зростання цін на мансардні вікна
Мансардні вікна подорожчали через зростання вартості доставки. Цей продукт відноситься до комплектуючих для покрівлі. З ним ситуація склалася по-іншому. Мансардні вікна завозяться в Україну з Європи, особливо з Польщі. На початку російсько-української війни з лютого 2022 року на польсько-українських кордонах утворилися великі черги. Через це доставка продукта була утруднена. В Україні виник дефіцит мансардних вікон. З середини травня ситуація на кордоні покращилася і відновилося постачання вікон. Але подорожчало пальне, що вплинуло на вартість доставки. Тому ціна на мансардні вікна виросла на 24% в Україні.
Чого очікувати далі від будівельного ринку України? Ми прогнозуємо ріст цін на покрівельні матеріали та комплектуючі, якщо курс долара та євро буде підніматися. Єдине, що його зупинить, — перемога України над росією. Наскільки швидко це станеться, побачимо. А поки працюймо далі й вірмо в ЗСУ!